Jaguar świętuje rocznicę ostatnim F-Type

Jaguar świętuje rocznicę ostatnim F-Type01.07.2024
Ostatni sportowy samochód Jaguar F-Type wyprodukowany w zakładzie produkcyjnym marki w Castle Bromwich dołączy do kolekcji Jaguar Heritage.

Jaguar przygotowuje się do wprowadzenia swojej wizji założycielskiej w nową, całkowicie elektryczną erę od 2025 roku.

Ostatni sportowy samochód Jaguar F-TYPE wyprodukowany w zakładzie produkcyjnym marki w Castle Bromwich dołączy do kolekcji Jaguar Heritage - 50 lat od dnia, w którym ostatni Jaguar E-type zjechał z linii produkcyjnej.

Ostatni egzemplarz F-TYPE to 5,0-litrowy kabriolet V8 w kolorze Giola Green z czarnym dachem i skórzanym wnętrzem w kolorze Tan Windsor - podobnym do 5,3-litrowego kabrioletu E-type Series III z silnikiem V12 wyprodukowanego w 1974 roku i zarejestrowanego jako HDU 555N.

Jaguar F-Type Convertible 2024

Ten specjalny F-TYPE zostanie przekazany opiekunom historii Jaguara, Jaguar Daimler Heritage Trust (JDHT). Dołączy on do swojego poprzednika E-type w oficjalnej kolekcji Jaguar Heritage i weźmie udział w serii specjalnych wydarzeń i działań w tym roku.

Zarówno F-TYPE, jak i E-type zakończyły produkcję niemal tego samego dnia, u progu nowej i ekscytującej ery. Tak jak ostatni E-type w 1974 roku zwiastował narodziny radykalnego Jaguara XJ-S, tak ostatni F-TYPE został wyprodukowany, gdy Jaguar przygotowuje się do jeszcze odważniejszej transformacji - na czele z czterodrzwiowym elektrycznym GT, który obiecuje być kopią niczego, gdy zostanie ujawniony w 2025 roku.

"Wyjątkową wizją założyciela Jaguara, Sir Williama Lyonsa, było bycie zawsze przyszłościowym, istotnym i oryginalnym. To był fundament Jaguara przez prawie sto lat ewolucji współczesnego brytyjskiego luksusu".
"Dziś, gdy świętujemy F-TYPE i naszą 75-letnią historię innowacyjnych samochodów sportowych Jaguar, z niecierpliwością czekamy również na początek nowej ery. Na nowo wyobrażamy sobie i podnosimy markę Jaguar, która będzie koncentrować się na rosnącej bliskości i zaangażowaniu klientów, w oparciu o nasz cel, aby inspirować jak nikt inny". - Rawdon Glover, Dyrektor zarządzający Jaguar
Jaguar F-Type 2024

F-TYPE został po raz pierwszy wprowadzony na rynek jako kabriolet w 2013 roku i był pierwszym dwumiejscowym samochodem sportowym Jaguara od prawie 40 lat. Spotkał się z powszechnym uznaniem i otrzymał tytuł World Car Design of the Year 2013. W kolejnym roku zadebiutowało coupé.

Wyprodukowano 87 731 egzemplarzy modelu F-TYPE, który będzie dostępny do początku 2025 roku. Z danych JDHT wynika, że Jaguar wyprodukował 72 528 egzemplarzy typu E, kończąc na specjalnej serii 50 samochodów. Wszystkie samochody, z wyjątkiem jednego, zostały pomalowane na czarno, podczas gdy przedostatni samochód był w kolorze British Racing Green i został dostarczony prywatnemu kolekcjonerowi Jaguarów.

Oba samochody trafią do JDHT w Gaydon wraz z ostatnią serią XE, XF i XF Sportbrake, które również niedawno zakończyły produkcję.

Źródło: JLR