Jaguar F-Type na pewno z silnikiem V8 turbo

Jaguar F-Type na pewno z silnikiem V8 turbo10.08.2012
Jaguar potwierdził dziś, że nowy sportowy model marki F-Type, który najpierw pojawi się na rynku jako kabriolet, lecz później także jako coupe, będzie oferowany w trzech różnych wariantach silnikowych. Jednym z nich będzie...

...turbodoładowana jednostka V8. Dwuosobowy samochód w wersji koncepcyjnej, jako C-X16 został zaprezentowany na zeszłorocznej Międzynarodowej Wystawie Motoryzacyjnej we Frankfurcie.

Od tego czasu mieliśmy już okazję oglądać jedną filmową zapowiedź modelu F-Type, a w czerwcu drugi film prezentujący F-Type’a jako „przyszłość marki”.

Produkcyjny wariant Jaguara F-Type będzie mieć oficjalną premierę w przyszłym miesiącu, podczas Międzynarodowego Salonu Motoryzacyjnego w Paryżu. Do salonów sprzedaży zawita latem przyszłego roku.

Bazowy model będzie wyposażony w nowy, 3-litrowy silnik V6 turbo o mocy 335 KM. Nieco mocniejszy wariant będzie kryć pod maską tę samą jednostkę napędową generującą jednak 375 KM mocy.

Topowa wersja modelu ma nosić nazwę F-Type R i posiadać zmodernizowany silnik V8 turbo o pojemności 5 litrów. Ta jednostka napędowa w obecnym kształcie rozwija już moc 542 KM, jednak Jaguar najprawdopodobniej ograniczy ją w F-Type, by nie konkurował on z okrętem flagowym marki, modelem XKR-S. Najprawdopodobniej nowy F-Type w topowym wariancie będzie rozwijać moc około 450 koni mechanicznych.

Wszystkie Jaguary F-Type będą mieć napęd na tylną oś, system start/stop i 8-biegową przekładnię automatyczną. Sportowe: kabriolet i coupe będą również korzystać z lekkiej ramy konstrukcyjnej i nadwozia wykonanego w całości z aluminium.

Wygląda na to, że F-Type z silnikiem V6 będzie mógł konkurować na rynku z Porsche Boxsterem i BMW Z4, a wersja z jednostką V8 z Astonem Martinem V8 Vantage i słabszymi wariantami Porsche 911.

Źródło: motorauthority.com, opracowanie: BM