Silnik konceptu C-X75 w seryjnym Jaguarze

Silnik konceptu C-X75 w seryjnym Jaguarze04.07.2013
Mimo, że koncepcyjny Jaguar C-X75 nie wejdzie do produkcji seryjnej, silnik umieszczony pod jego maską w przyszłości pojawi się w innych drogowych modelach aut. Czterocylindrowa, turbodoładowana jednostka o pojemności 1,6 litra...

... rozwija w modelu C-X75 aż 502 KM. Silnik opracowany przez firmę Cosworth powstał bowiem z myślą o Formule 1, jednak po zmianie decyzji FIA dotyczącej wykorzystania motorów czterocylindrowych na rzecz konstrukcji V6, jednostka trafiła do koncepcyjnego Jaguara.

Silnik konceptu C-X75 w seryjnym Jaguarze 1 Andy Ball, główny inżynier firmy Cosworth, przyznał w rozmowie z dziennikarzami serwisu Piston Heads, że obecnie silnik jest wykorzystywany przez jednego z producentów samochodów seryjnych. Nieoficjalne źródła donoszą, że to właśnie Jaguar, który prawdopodobnie wykorzysta jednostkę 1,6 litra w modelu F-Type Coupe. W tym przypadku silnik będzie generował około 300 KM z jednego litra pojemności i "kręcił się" aż do 10 000 obrotów na minutę.

Cosworth opuścił Formułę 1 po tym, jak zespół Marussia zrezygnował z silników dostarczanych przez firmę, jednak zdaniem Balla to była dobra decyzja. Nasi inżynierowie mogą teraz skupić się na tworzeniu jednostek przeznaczonych dla samochodów seryjnych, powiedział Andy.

Źródło: Piston Heads, informacja Mototarget.pl