Pirelli i Lamborghini Countach wspólnie świętują 50 lat

Pirelli i Lamborghini Countach wspólnie świętują 50 lat11.10.2021
Opony Pirelli z serii P7 do P Zero oraz z najnowszej serii P Zero Corsa dla nowego modelu Lamborghini LPI 800-4 (kultowa seria Countach) przykuwają uwagę osiągami i innowacyjnymi rozwiązaniami.

Pirelli, w ramach partnerstwa technicznego trwającego 50 lat, wyposażało wszystkie auta serii Lamborghini Countach w swoje opony – od oryginału z 1971 roku do nowego LPI 800-4, który wyjechał na szosy w limitowanej serii 112 sztuk. Ta współpraca jest jedną z najdłuższych w świecie motoryzacji i trwa do dziś, Pirelli i Lamborghini wciąż wspólnie opracowują nowe technologie, które poprawiają osiągi, sportowe cechy i kontrolę.

Lamborghini
Lamborghini Countach LPI 800-4

Opony Pirelli P Zero i P Zero Corsa stanowią wyposażenie modelu Countach 2021 stworzonego na miarę XXI wieku

Lamborghini Countach 2021 to hybrydowy supersamochód z 814 końmi mechanicznymi, który osiąga maksymalną prędkość 355 km/h, a tym samym oddaje należny hołd kultowej nazwie modelu obchodzącego w tym roku 50. urodziny. Pirelli wyposażyło nowy samochód w opony P Zero w rozmiarach 255/30 R20 z przodu i 355/25 R 21 z tyłu. Opony te opracowano, aby zwiększyć osiągi pojazdu, bezpieczeństwo oraz kontrolę prowadzenia. Konstrukcja opony oraz zastosowany w niej skład mieszanki zostały tak zoptymalizowane, aby osiągnąć jak najlepsze trzymanie się nawierzchni we wszystkich warunkach jazdy, a także wysokie osiągi w zakresie przyczepności i hamowania na mokrej i suchej jezdni.

Lamborghini
Lamborghini Countach LPI 800-4

Model Pirelli P Zero to opona o ultrawysokich osiągach (Ultra High-Performance - UHP), łączy ona know-how Pirelli z dziedziny sportów motorowych i bieżącej współpracy z najlepszymi producentami samochodów na świecie. P Zero Corsa jest dostępna jako opona opcjonalna, dla kierowców, poszukujących jeszcze lepszych osiągów na torze wyścigowym i przenosi do ich aut najlepszą technologię sportów motorowych. Bieżnik wykonany z dwóch rodzajów mieszanki i asymetryczna konstrukcja zapewniają właściwą równowagę, dzięki czemu pojazd osiąga wysokie prędkości na torze, a także niezbędną przyczepność oraz trakcję. Ponadto opony P Zero Corsa oferują silną odporność na wysokie naprężenia termodynamiczne wytwarzane przez samochody, w których są montowane.

Lamborghini
Lamborghini Countach LPI 800-4

Ewolucja Countacha, od P7 do P Zero Corsa

Lamborghini Countach, zrodzony jako rewolucyjny samochód, jeszcze szybszy i bardziej zaawansowany technicznie niż kultowa Miura, stał się archetypowym samochodem sportowym lat siedemdziesiątych, a także prekursorem nowoczesnej generacji supersamochodów o wysokich osiągach. W tamtych czasach najbardziej sportową oponą Pirelli była Cinturato CN12, będąca elementem wyposażenia Miury - poprzedniczki niskoprofilowej opony gumowej, która następnie przyczyniła się do narodzin Pirelli P7, wybranej jako oryginalne wyposażenie modelu Countach LP 500 w 1971 roku. Dwa lata później pojawił się Countach LP 400.

Lamborghini
Lamborghini Countach LPI 800-4

Z zaledwie 152 sztukami wyprodukowanymi do 1977 roku jest wersją najbardziej poszukiwaną przez kolekcjonerów. Z nowymi niskoprofilowymi oponami Pirelli P7 zamontowanymi na felgach o nowej konstrukcji ze stopów magnezowych LP 400 ustąpił miejsca LP 400 S. W latach 1982-1985 pojawił się Countach LP 5000 S, a następnie LP 5000 Quattrovalvole, obecny na rynku w latach 1985-1988. 25. jubileuszowa edycja Countach zadebiutowała w 1988 roku. To Lamborghini jako pierwsze zostało wyposażone w opony Pirelli P Zero: gamę opon przeznaczonych do supersamochodów na całym świecie, które wciąż są na wyposażeniu najmocniejszych samochodów obecnej ery.

Lamborghini
Lamborghini Countach LPI 800-4

W ramach serii Pirelli Collezione nadal dostępne są opony do historycznych wersji Lamborghini Countacha: rodzina opon dedykowanych najbardziej kultowym samochodom zbudowanym w latach 1950-1980. Zachowują one oryginalny wygląd z epoki, ale są dopasowane do nowoczesnej technologii.

Długotrwałe partnerstwo Pirelli i Lamborghini

Współpraca Pirelli i Lamborghini ma swoje początki w 1963 roku: wówczas Ferruccio Lamborghini skonstruował pierwszy samochód i poprosił Pirelli o odpowiednie opony. Tym samochodem był 350 GTV pokazany na turyńskim Motor Show w tym samym roku jako prototyp. Zapoczątkowało to historyczną współpracę, która trwa nieprzerwanie do dziś i akcentuje niektóre spośród najważniejszych momentów w historii motoryzacji. Wersja produkcyjna GTV zyskała nazwę handlową 350 GT oraz opony z rodziny Cinturato ze specyfikacją HS (High Speed): opracowane na wyposażenie samochodów sportowych, które były już w stanie osiągnąć pułap 240 km/h. Kolejnymi oponami wykonanymi na zamówienie dla Lamborghini LM002 były Pirelli Scorpion – a dla Lamborghini Diablo z 1990 roku – Pirelli P Zero, natomiast w Murciélago z 2001 roku i Gallardo z 2003 roku zastosowano wykonane specjalnie dla nich P Zero Rosso.

Lamborghini
Lamborghini Countach LPI 800-4

Trwającą ponad pół wieku współpracę Lamborghini uczcił stworzeniem superspecjalnej wersji Aventadora: Lamborghini Aventador LP 700-4 Pirelli Edition. Gama aut Lamborghini wciąż rozszerza się o nowe modele, a Pirelli realizuje swoją misję tworzenia dedykowanych opon dla tej marki: od Scorpiona dla SUV-a Urus, poprzez P Zero i P Zero Corsa dla wersji coupé, spyder i roadster.

Źródło: Pirelli