MotoNews.pl

Lamborghini Revuelto – pierwsza supersportowa hybryda V12

30 marca 2023

Lamborghini-Revuelto-V12-Hybrid

W 60. rocznicę powstania marki Automobili Lamborghini zaprezentowano nowy model. Revuelto to pierwszy supersportowy samochód hybrydowy marki z silnikiem V12 typu plug-in HPEV (ang. High Performance Electric Vehicle).

Lamborghini Revuelto

Definiuje on na nowo pojęcie osiągów, sportowego charakteru i przyjemności z jazdy, dzięki nowatorskiej i bezprecedensowej architekturze, odzwierciedlającej innowacyjność projektu, w tym wydajną aerodynamikę oraz zaawansowaną koncepcję ramy wykonanej z włókna węglowego.

Unikalny projekt stanowi kolejny etap ewolucji sportowych pojazdów. Samochód wyróżnia unikatowa moc 1015 KM wykrzesana z całkowicie nowego 12-cylindrowego silnika wolnossącego wspomaganego trzema jednostkami elektrycznymi.

– Revuelto to kamień milowy w historii Lamborghini i ważny filar naszej strategii elektryfikacji “Direzione Cor Tauri”. To wyjątkowy i innowacyjny samochód, ale jednocześnie wierny naszemu DNA. V12 jest kultowym symbolem naszego supersportowego dziedzictwa i historii. Revuelto powstało, aby przełamywać schematy, łącząc nowy 12-cylindrowy silnik z technologią hybrydową. Co ważne, nasz model tworzy idealną równowagę między dostarczaniem emocji, których pragną nasi klienci, a koniecznością redukcji emisji – mówi Stephan Winkelmann, prezes i dyrektor generalny Lamborghini.

Lamborghini Revuelto V12 Hybrid 4

Technologia i osiągi

Włókno węglowe, wytwarzane w fabryce Sant’Agata Bolognese, jest głównym elementem konstrukcyjnym Lamborghini Revuelto, stosowanym nie tylko w kadłubie i ramie, ale także we wszystkich elementach nadwozia, z wyjątkiem drzwi i zderzaków. Szerokie zastosowanie lekkich i wytrzymałych materiałów w połączeniu z potężną mocą silnika przyczyniło się do osiągnięcia najlepszego stosunku masy do mocy w historii marki Lamborghini – 1,75 kg/CV.

Revuelto to również kwintesencja nowoczesnych technologii, które pozwalają osiągać szczytowe prędkości w segmencie supersamochodów. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h to zaledwie 2,5 sekundy, a od 0 do 200 km/h zajmuje mniej niż 7 sekund. Prędkość maksymalna to aż 350 km/h. Te oszałamiające wartości uzyskano dzięki wprowadzeniu elektrycznego wektorowania momentu obrotowego oraz napędu na cztery koła dostępnego również w trybie w pełni elektrycznym. Wszystko to sprawia, że supersportowe Revuelto jest idealnym samochodem torowym, jak też kompanem codziennej jazdy.

– Za sprawą Revuelto przenosimy doświadczenie prowadzenia Lamborghini na wyższy poziom. Model ten robi znaczący krok naprzód w zakresie reaktywności i responsywności, aby zapewnić najbardziej emocjonującą i naturalną jazdę w każdym środowisku. Revuelto to samochód o najwyższych osiągach, który jednocześnie zapewnia wyjątkowe emocje z jazdy – powiedział Rouven Mohr, dyrektor techniczny Lamborghini.

Lamborghini Revuelto V12 Hybrid 5

Unikatowy projekt

Nowy model to również nowy język stylistyczny marki Lamborghini, spójny z jej ekskluzywnym DNA i innymi legendarnymi modelami włoskiego producenta. Najnowszy supersamochód z Sant’Agata to też olbrzymi skok w designie karoserii i wnętrza, nawiązujący do ikon motoryzacji – prototypu Countacha z 1971 roku, Lamborghini V12, modelu Diablo i Murciélago.

– Wyjątkowa i rozpoznawalna sygnatura świetlna w kształcie litery Y jest istotna w nowej erze naszego najbardziej kultowego flagowego samochodu, a wnętrze stanowi ogromny krok w definiowaniu nowego kierunku projektowania Lamborghini. Nasza filozofia „poczuj się jak pilot” jest żywa i widoczna w każdym szczególe – kierowca i pasażer są głęboko zintegrowani z bardzo lekką deską rozdzielczą i konsolą środkową w kształcie litery Y. Revuelto zapewnia wrażenia z jazdy samochodem wyścigowym i jednocześnie równowagę między cyfrowymi i fizycznymi elementami sterującymi – mówi Mitja Borkert, szef działu projektowania Lamborghini.

Lamborghini Revuelto V12 Hybrid 12

Wraz z Revuelto Lamborghini zapoczątkowało nowy język projektowania, który dostosowuje się do wyzwań związanych z elektryfikacją marki i zapowiada kształty i proporcje supersportowych samochodów najbliższej przyszłości. Projekt inspirowany jest elementami lotniczymi, charakteryzującymi się wyrzeźbionymi powierzchniami otoczonymi dwiema liniami, które zaczynają się od przodu i obejmują kabinę i silnik, zwężając się w dół do sześciokątnych rur wydechowych.

Jednym z kluczowych elementów nadwozia jest nowe aktywne, tylne skrzydło, stworzone w celu zapewnienia najlepszych osiągów w każdych warunkach. Za aerodynamikę odpowiada także dyfuzor, odprowadzając strumień powietrza z podwozia za pośrednictwem zróżnicowanego systemu kanałów między częścią środkową o małym nachyleniu. Pionierskie rozwiązania umożliwiły Revuelto zwiększenie obciążenia aerodynamicznego z przodu o 33% i 74% z tyłu (w porównaniu do modelu Aventador Ultimae).

Lamborghini Revuelto V12 Hybrid 13

“Monofusolage”

Nowy model z Sant’aAgata opiera się na podwoziu inspirowanym aeronautyką, nazwanym „monofuselage”. Oprócz nadwozia typu monocoque wykonanego w całości z multitechnologicznego włókna węglowego, posiada przednią konstrukcję z kutych kompozytów i specjalnego materiału wykonanego z krótkich włókien węglowych nasączonych żywicą. Technologia ta została opatentowana i wykorzystana przez Lamborghini już w 2008 roku. Revuelto jest też pierwszym supersportowym samochodem wyposażonym w konstrukcję przednią wykonaną w 100% z włókna węglowego.

Dzięki temu jest o 10% lżejszy niż podwozie Aventadora, a przednia rama jest o 20% lżejsza niż jego aluminiowy poprzednik. Sztywność skrętna również została poprawiona do wartości 40 000 Nm/°, co oznacza wzrost o 25% w porównaniu z Aventadorem.

Układ napędowy

Revuelto prezentuje niespotykany dotąd układ napędowy bazujący na architekturze hybrydowej. Zupełnie nowy, wolnossący silnik V12 o pojemności 6,5-litrowy (najlżejszy i najmocniejszy 12-cylindrowiec wyprodukowany przez Lamborghini) montowany centralnie jest uzupełniony trzema silnikami elektrycznymi, z których jeden jest zintegrowany z nową dwusprzęgłową, ośmiobiegową skrzynią biegów umieszczoną poprzecznie za silnikiem.

Lamborghini Revuelto V12 Hybrid 17

W tunelu transmisyjnym znajduje się dodatkowy akumulator litowo-jonowy o pojemności 3,8 kWh, który zasila silniki elektryczne, zwiększające moc przy niskich prędkościach obrotach, a także umożliwiające jazdę w trybie zeroemisyjnym, redukując przy tym całkowitą emisję CO2 o 30% w porównaniu z Aventadorem Ultimae.

Jednostka Superquadro V12 generuje moc 825 KM przy 9250 obr./min. i wspomagana jest jednostką elektryczną, zespoloną ze skrzynią, o mocy 150 KM. Revuelto jest dodatkowo wyposażony w dwie przednie jednostki elektryczne, które napędzają samochód, również na biegu wstecznym. Dzięki temu może poruszać się z napędem na cztery koła w trybie zeroemisyjnym. W efekcie moc całego układu napędowego to 1015 KM.

Lamborghini Revuelto V12 Hybrid 21

Wydajność bezemisyjna i moc wrażeń z jazdy

Układ hybrydowy wyposażony jest w akumulator trakcyjny o pojemności 3,8 kWh. Gdy poziom energii spadnie w nim do zera, można go naładować zarówno zwykłym prądem z domowego gniazdka, jak i prądem stałym o mocy do 7 kW. Pełne ładowanie trwa zaledwie 30 minut. W hybrydowym Lamborghini można również uzupełniać energię za pośrednictwem hamowania rekuperacyjnego lub bezpośrednio z silnika V12 – w zaledwie sześć minut.

Wraz z innowacyjnym układem napędowym debiutują trzy nowe, dedykowane tryby jazdy, m.in.: Recharge, Hybrid i Performance, które można łączyć z trybami Città (City), Strada, Sport i Corsa, wybieranymi za pomocą dwóch tarcz umieszczonych na kierownicy. W sumie Revuelto wyposażono w 13 dynamicznych ustawień, które podkreślają różne osobowości i potencjał modelu.
Lamborghini Revuelto V12 Hybrid 22

Dedykowane opony

W celu zapewnienia doskonałych osiągów przy dużych prędkościach, znakomitej precyzji kierowania oraz wyjątkowej przyczepności na suchych i mokrych nawierzchniach, specjalnie dla modelu Lamborghini Revuelto, firma Bridgestone opracowała opony Potenza Sport.

Wysokowydajne ogumienie klasy premium dostępne jest w wersji: 265/35 ZRF20 na przednią oś i 345/30 ZRF21 na oś tylną, a także w rozmiarach: 265/30 ZRF21 z przodu i 355/25 ZRF22 z tyłu. Oba warianty wyposażone są w technologię run-flat. Na potrzeby jazdy torowej Revuelto oferuje także, wykonane na zamówienie, opony Bridgestone Potenza Race oraz Bridgestone Blizzak LM005 do użytku zimowego.

Lamborghini Revuelto V12 Hybrid 23

Infotainment i ADAS

Revuelto wyposażono także nowy system interfejsu człowiek-maszyna (HMI), składający się z trzech wyświetlaczy: zestawu wskaźników o przekątnej 12,3-cala, wyświetlacza centralnego o przekątnej 8,4-cala oraz dodatkowo wyświetlacza o przekątnej 9,1-cala. W samochodzie zainmplementowano też zaawansowany system informacyjno-rozrywkowy i całkowicie przeprojektowany układ nawigacji. W rozbudowanym pakiecie elektronicznych asystentów jazdy znajduje się m.in. Amazon Alexa, która umożliwia dostęp do funkcji sterowania pojazdem, takich jak klimatyzacja, nawigacja i multimedia za pomocą poleceń głosowych.

Korzystając z aplikacji mobilnej Lamborghini Unica, właściciel może na bieżąco monitorować stan samochodu, w tym poziom paliwa i naładowania akumulatora, zasięg elektryczny i jego dokładną pozycję po zaparkowaniu. Aplikacja Unica pozwala również na szereg zdalnych operacji, takich jak blokowanie i otwieranie drzwi, włączenie klaksonu czy włączenie świateł samochodu. Niektóre funkcje dostępne również z Apple Watch.

Lamborghini Revuelto V12 Hybrid 24

Lamborghini Revuelto także po raz pierwszy prezentuje kompletny system ADAS (Advanced Driver Assistance System), który obejmuje zaawansowane funkcje poprawiające bezpieczeństwo i codzienną jazdę, dzięki rozbudowanemu systemowi kamer, radarów i czujników. Pakiet zawiera Active Lane Departure Warning (ALDW), który monitoruje pas ruchu i koryguje tor jazdy, jeśli kierowca nieumyślnie przekroczy linię. Z kolei system (LCW) monitoruje martwe punkty pojazdu i ostrzega kierowcę przed niebezpieczeństwem podczas zmiany pasa ruchu. Adaptacyjny tempomat (ACC) reguluje prędkość samochodu i odległość od poprzedzającego pojazdu, autonomicznie przyspieszając lub hamując.

W celu łatwiejszego i bezpieczniejszego manewrowania, Revuelto wyposażono w system ostrzegania o ruchu poprzecznym z tyłu pojazdu (RCTA), zaś w trakcie cofania system ostrzega kierowcę o przeszkodach znajdujących się za autem, a w razie nieuchronnej kolizji wyhamuje pojazd.

Źródło: Biuro Prasowe Lamborghini