Concept Car Lancia Delta HPE

Concept Car Lancia Delta HPE22.09.2006
Podczas 63 Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji miała miejsce premiera prototypu Lancia Delta HPE, sportowej, funkcjonalnej limuzyny (shooting brake). Czerpie ona inspirację z równie eleganckiego, funkcjonalnego sportowego samochodu ...

Podczas 63 Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji miała miejsce premiera prototypu Lancia Delta HPE, sportowej, funkcjonalnej limuzyny (shooting brake). Czerpie ona inspirację z równie eleganckiego, funkcjonalnego sportowego samochodu z drugiej połowy lat 70- tych - Lancia Beta HPE – kontynuując w niezwykle nowoczesny sposób jego założenia.

Concept Car Lancia Delta HPE 1 Charakterystyka podstawowa. Wymiary: długość - 4,5 m, szerokość - 1,8 m, wysokość - 1,5 m, które gwarantują dużą swobodę poruszania się wewnątrz pojazdu (zwłaszcza w tylnej jego części), duży komfort jazdy, wyjątkową łatwość wsiadania, oraz pojemny regulowany bagażnik (ponad 400 litrów); a z drugiej strony sprawiają, iż jest to model wyróżniający się zgrabną, smukłą, sportową sylwetką.

Zrodzona ze stuletniego doświadczenia marki, Delta HPE jest kontynuacją "wielkich" samochodów o średnich wymiarach takich jak Aprilia, Appia, Fulvia, Lancia Beta HPE, Prisma, Dedra oraz Lybra. Chodzi przede wszystkim o styl w jakim odradza się tradycja Lancii – a są to oryginalne rozwiązania konstrukcji nadwozia: otwierany dach, wykorzystujący technikę "flying bridge", dużych rozmiarów tylna szyba pozbawiona olnej ramy, chromowana kratka wlotu powietrza stanowiąca nowoczesną wersję tej klasycznej wykorzystywanej w latach 50–tych oraz boczne chromowania, które jeszcze bardziej podkreślają bogate przeszklenie samochodu i dodają polotu liniom bocznym nadwozia.

Założeniem projektu jest znaczna przestrzeń wewnątrz pojazdu - pod tym względem prototyp Delta HPE plasuje się na szczycie w swojej kategorii. Rozstaw osi wynosi 2700 mm co przekłada się na znacznych rozmiarów przestrzeń w tylnej części samochodu dzięki czemu pasażer może czuć się tak samo komfortowo jak w limuzynie.

Concept Car Lancia Delta HPE 2 Ponadto, tylne siedzenie jest przesuwne a jego oparcie można opuszczać, co pozwala powiększyć i tak już dużą przestrzeń bagażnika, bądź też cofając je lub odpowiednio dostosowując, uzyskać możliwość pełnego relaksu.

Lancia Delta HPE odzwierciedla klasę i prestiż Lancii także w dziedzinie rozrywki, o czym świadczy wbudowany odtwarzacz MP3, ale przede wszystkim Blue&Me - innowacyjny system oparty na "Windows mobile" (powstały dzięki współpracy między Fiat Auto i Microsoft), który łączy możliwości technologii Bluetooth i portu USB, umożliwiając słuchanie swojej ulubionej muzyki zarejestrowanej w telefonie komórkowym, na nowych "smart phones", na odtwarzaczu MP3 bądź na nośniku USB.

Kolejną osobliwością Lancii jest stylistyka wnętrza. Od zawsze bowiem marka ta jest synonimem włoskiego stylu. A nowa Delta HPE nie stanowi wyjątku. Kabina pasażerska zaprojektowana w Centro Stile Lancia, jest prawdziwym "salonem". Deska rozdzielcza i poszycie przednich i tylnich drzwi oraz siedzeń jest wyrazem wyszukanego i ekskluzywnego włoskiego stylu.

Dla prototypu Delta HPE została przewidziana szeroka gama silników benzynowych oraz silników typu diesel - wszystkie zostały wzmocnione i połączone z sześciobiegowymi skrzyniami biegów (ręcznymi i automatycznymi), o różnej mocy, od 120 KM do ponad 200 KM. Chodzi o sprawdzoną i udoskonaloną technologię, która przy wykorzystaniu zawieszenia typu SDC (z elektroniczną regulacją tłumienia) zapewnia komfort, łatwą obsługę i zwiększa przyjemność jazdy.

Tekst: Kamila Dzika, Zdjęcia: Fiat