Propozycja Bertone

Propozycja Bertone03.04.2006
Bertone - znana włoska firma designerska, chce zainwestować 150 milionów euro w produkcję nowego modelu Lancii. Firma Bertone zaproponowała Fiatowi współpracę przy powstaniu nowego modelu Lancii coupe-cabrio...

..., który wykorzystywałby konstrukcję dwuczęściowego, sztywnego dachu identyczną jak w prezentowanym w Genewie koncepcie Bertone Suagna.

Bertone potrzebuje natychmiast pracy i co za tym idzie pieniędzy. Obecnie zamówienia kierowane do tej znanej firmy są znikome. Jedyny większy kontrakt, (który jest i tak kroplą w morzu mocy przerobowych i potrzeb finansowych Bertone) podpisano z BMW na produkcje 2000 sztuk specjalnej edycji 2-miejscowego modelu Mini Cooper S, którego sprzedaż ma się rozpocząć już w lipcu.

We wrześniu ubiegłego roku Lancia ogłosiła, że powstanie specjalny model coupe-cabrio, który miałby wejść do produkcji w 2007 roku i będzie bazował na pokazanym we Frankfurcie w 2003 roku koncepcie Lancia Fulvia. Jednak model miał bazować na płycie podłogowej Fiata, którą zaprzestano produkować na początku zeszłego roku.

Przedstawiciele Bertone przez dwa lata negocjowali z Fiatem rozpoczęcie budowy małego coupe ze sztywnym, składanym dachem, bazującym na płycie podłogowej Fiata Grande Punto, jednak koncern z Turynu obawiał się braku rentowności takiego przedsięwzięcia w przypadku marki Fiat. Pomysł z Lancią wydał im się znacznie bardziej opłacalny. Trwają więc wstępne przygotowania w Lancia Design Center nad szkicem nowego modelu.

Bertone jest gotowe do częściowego sfinansowania tej inwestycji. Ogłasza jednocześnie gotowość, że w ciągu 20-22 miesięcy w pełni dostosuje swoje linie technologiczne do produkcji nowego modelu dla Lancii. Przewidziana ilość wyprodukowanych sztuk w roku mogłaby osiągnąć poziom 20 000.

Źródło: Automotive News Europe, informacja Moto Target, fot. Lancia