MINI Multitone - innowacyjna technologia lakierowania dachu

MINI Multitone - innowacyjna technologia lakierowania dachu19.07.2021
W 3-drzwiowym MINI, 5-drzwiowym MINI oraz MINI Clubman oferowana będzie niespotykana u konkurencji nowa cecha stylistyczna.

Innowacyjna metoda lakierowania wykorzystywana w fabryce MINI w Oksfordzie umożliwia wykonanie dachu w trzech kolorach i tworzy akcent typowy dla stylu brytyjskiej marki premium.

Różnorodność kolorów to tradycja w MINI. Kontrastowe lakierowanie dachu nadało kiedyś klasycznemu Mini szczególnie wyrazisty wygląd i od czasu wprowadzenia na rynek nowoczesnego MINI 20 lat temu, nadal stanowi atrakcyjny akcent wizualny w różnych odcieniach. Dzięki ekskluzywnemu dachowi Multitone, indywidualizacja wyglądu zewnętrznego MINI, osiągalna dzięki lakierom, zyskuje teraz zupełnie nowy wymiar. Po raz pierwszy w brytyjskiej fabryce MINI w Oksfordzie zastosowano innowacyjny proces lakierowania „na mokro”, aby stworzyć trójkolorowy wzór na dachu pojazdu.

MINI

Pionierem tej innowacyjnej formy malowania dachu jest MINI Cooper SE (zużycie energii w cyklu mieszanym: 17,6 – 15,2 kWh/100 km). Po raz pierwszy dach Multitone został zaproponowany jako część MINI Electric Collection w całkowicie elektrycznym modelu brytyjskiej marki premium, który został zaprezentowany równolegle ze światową premierą najnowszej i najmłodszej edycji modeli małych samochodów MINI. Dach Multitone, jedyny taki w świecie samochodów produkowanych seryjnie, jest teraz dostępny jako wyposażenie dodatkowe 3-drzwiowego i 5-drzwiowego MINI w segmencie samochodów małych premium oraz MINI Clubman, które odnosi sukcesy w segmencie samochodów kompaktowych premium.

MINI

Wizualnym wyróżnikiem nowej cechy stylistycznej jest płynne przejście pomiędzy trzema wybranymi kolorami dachu Multitone. Od ciemnego San Marino Blue z przodu dachu kolor przechodzi łagodnie do jaśniejszego odcienia koloru niebieskiego Pearly Aqua, a następnie równie łagodnie do czerni Jet Black. Wyjątkowa estetyka tego gradientu kolorystycznego jest również dobrze rozpoznawalna w połączeniu z opcjonalnym szklanym dachem panoramicznym oraz opcjonalnymi relingami dachowymi. Kolorystyka dachu Multitone atrakcyjnie i harmonijnie współgra niemal ze wszystkimi lakierami karoserii oferowanymi do 3‑drzwiowego i 5-drzwiowego MINI oraz MINI Clubman. Jest on zatem dostępny w połączeniu ze wszystkimi lakierami nadwozia, z wyjątkiem wariantu niemetalizowanego Chili Red i metalizowanego British Racing Green oraz oferowanego do MINI Clubman metalizowanego Indian Summer Red.

MINI

Kontrastowe lakierowanie dachu wyjątkowo silnie podkreśla charakterystyczną trzyczęściową bryłę karoserii MINI. Pozioma struktura nadwozia, przeszklonej kabiny pasażerskiej i dachu to typowa dla marki zasada projektowania. Stylistyka dachu staje się wyrazem osobistego stylu. W zależności od wersji modelu w wyposażeniu dodatkowym oferowane jest fabryczne lakierowanie kontrastowe w kolorze białym, czarnym i srebrnym. W modelach John Cooper Works dostępny jest ponadto dach w kolorze czerwonym. Oprócz tego w ofercie oryginalnych akcesoriów MINI znajdują się dodatkowe dekoracje dachowe w różnych wersjach – od Union Jack po flagę startową.

Rozszerzenie gamy kontrastujących lakierów o fabryczny dach Multitone jest możliwe dzięki wprowadzeniu nowego typu techniki lakierowania w brytyjskiej fabryce MINI w Oksfordzie. Na dach odpowiednio skonfigurowanego pojazdu nakładany jest najpierw jasny odcień Pearly Aqua. W kolejnych etapach na dach nakładane są kolory San Marino Blue z przodu i Jet Black z tyłu, które tworzą płynne gradienty kolorów charakterystyczne dla dachu Multitone. Innowacyjna metoda lakierowania jest w pełni zintegrowana ze zautomatyzowanym procesem produkcji w zakładzie MINI w Oksfordzie. Niemniej jednak, ze względu na zmieniające się warunki otoczenia występują niewielkie odchylenia w kolorystyce, dzięki czemu każde MINI z dachem Multitone już przy wyjeździe z fabryki stanowi unikat.

Źródło: MINI/BMW