MotoNews.pl

Nowe MINI Aceman z całkowicie elektryczym napędem

30 kwietnia 2024

Marka, model | ,
MINI-Aceman-2024

MINI świętuje premierę pierwszego modelu typu crossover w segmencie małych samochodów premium. Nowe MINI Aceman łączy w sobie niewielkie wymiary zewnętrzne, dużą ilość miejsca dla pasażerów oraz całkowicie elektryczny napęd.

Nowe MINI Aceman 2024

Efektem tego jest nowoczesna interpretacja wizji Sir Aleca Issigonisa – twórcy klasycznego Mini: maksymalne wykorzystanie przestrzeni na minimalnej powierzchni w połączeniu z nowoczesną koncepcją napędu. Progresywna stylistyka nowego MINI Aceman zapewnia miejsce dla pięciu wygodnych siedzeń przy długości pojazdu wynoszącej nieco ponad 4 m. MINI wykorzystuje innowacyjne technologie, aby wzbogacić wnętrze o wciągające cyfrowe wrażenia użytkownika, podczas gdy napęd w pełni elektryczny MINI Aceman daje poczucie świeżego impulsu charakterystyczny dla gokarta. W połączeniu z nowoczesnymi systemami wspomagającymi kierowcę i charakterystyczną stylistyką tradycyjne wartości marki wyznaczają przyszłościowy kierunek elektrycznego MINI.

„MINI Aceman wnosi do naszej oferty pojazdów elektrycznych nowy poziom ekscytacji, oferując naprawdę ciekawe i wciągające wrażenia cyfrowe” – mówi Stefanie Wurst, szefowa marki MINI. „MINI Aceman to idealny samochód do poruszania się po zatłoczonych ulicach miast przy zachowaniu wszechstronności i funkcjonalności crossovera oraz gokartowych wrażeniach z jazdy, jakich można oczekiwać od MINI. Jestem przekonana, że elegancka stylistyka, osiągi i wszechstronność tego 5-osobowego crossovera sprawią, że MINI Aceman odniesie ogromny sukces”.

MINI Aceman 2024 4

Z zewnątrz MINI Aceman uosabia sportową zwinność i pewną siebie prezencję. Konstrukcja tego nowego crossovera opiera się na koncepcji napędu elektrycznego.

Przy niecałych 4 m długości nowe MINI Aceman oferuje pięć miejsc wraz wszechstronnym bagażnikiem o pojemności 300 l, a liczne opcje modyfikacji umożliwiają indywidualne zwiększenie pojemności nawet do 1005 l. Dzięki przewidywanemu zasięgowi wynoszącemu nawet 406 km, w cyklu testowym WLTP, MINI Aceman jest doskonale przygotowane do lokalnie bez emisyjnej mobilności również poza granicami miasta.

Nowa stylistyka „Charyzmatyczna prostota”

Cała nowa rodzina MINI charakteryzuje się klarowną, minimalistyczną stylistyką, która nadaje różnym modelom nowoczesny wygląd emanujący niewymuszoną pewnością siebie. Minimalistyczna stylistyka MINI Aceman silnie oddaje też jego progresywny charakter.

„MINI Aceman to silny charakter z własną młodzieńczą osobowością w nowej rodzinie MINI. Wyróżnia się własnym językiem stylistycznym, jest kompaktowe i ma zwinny wygląd. Dzięki swojej wyrazistej ekspresji jest idealnym samochodem na co dzień dla tych, którzy cenią sobie indywidualność w mieście” – mówi Oliver Heilmer, szef działu projektowania MINI.

MINI Aceman 2024 5

Wygląd zewnętrzny MINI Aceman

Ekspresyjny crossover o niewielkich wymiarach

Dzięki rzucającemu się w oczy przodowi, mocnym konturom i atletycznej postawie, sportowy crossover MINI uosabia zwinność i pewną siebie prezencję. Mierzące 4,07 m długości, 1,75 m szerokości i 1,50 m wysokości MINI Aceman plasuje się pomiędzy modelami MINI Cooper i MINI Countryman.

Charakteryzuje się opływowym przodem, krótkimi zwisami karoserii i funkcjonalną dwubryłową konstrukcją. Zasada projektowania marki charakteryzująca się „sprytnym wykorzystaniem przestrzeni” zyskała nowy, wyrazisty charakter, a elektryczny napęd zapewnia całą gamę nowych możliwości w zakresie konstrukcji pojazdu. Kreatywne wykorzystanie przestrzeni sprawia, że nowe MINI Aceman jest zwinne i zwrotne w ruchu miejskim i zapewnia jednocześnie dużo miejsca dla pasażerów.

Duże powierzchnie umożliwiają uwydatnienie ekspresyjnych i eleganckich kolorów nadwozia. Relingi dachowe, wizualnie zaakcentowane obręcze kół w rozmiarach od 17 do 19 cali oraz atrapy osłon podwozia z przodu, z tyłu i po bokach w standardzie podkreślają wszechstronny i żądny przygód charakter MINI Aceman.

MINI Aceman 2024 6

Nowoczesny przód z efektownymi reflektorami LED

Stylistyka przodu MINI Aceman zapewnia silną prezencję, interpretując na nowo typowe dla MINI elementy stylistyczne, takie jak ekspresyjne reflektory czy charakterystyczna atrapa chłodnicy. Zmieniony ośmiokątny kształt nawiązuje do tradycyjnego motywu sześciokąta. Obramowanie atrapy chłodnicy w MINI Aceman biegnie aż do solidnej atrapy osłony podwozia. W nowym wykończeniu Vibrant Silver lub Jet Black o wysokim połysku atrapa chłodnicy tworzy kontrastujący akcent dający crossoverowi natychmiastową rozpoznawalność.

Dzięki indywidualnej stylistyce kanciaste reflektory LED samochodu również podkreślają wyróżniającą się pozycję MINI Aceman w rodzinie modeli MINI. Ich kształt znajduje odzwierciedlenie w wyrazistej stylistyce maski silnika o precyzyjnych liniach, nadając przodowi pojazdu mocny charakter. Światła dzienne w reflektorach LED można przełączać w trzech różnych trybach, co podkreśla ekspresyjny charakter nowego członka rodziny MINI.

Charakterystyczna stylistyka nadwozia z przyciągającymi wzrok detalami

Stylistyka powierzchni MINI Aceman uwydatnia wyrazistość i świeżość estetycznego stylu nowego modelu. Mocno rozciągnięte powierzchnie karoserii uwydatnione są przez precyzyjne linie i mocno zarysowane kąty. Przyciągająca wzrok stylistyka MINI Aceman jest progresywna i nawiązuje do historii marki, umożliwiając natychmiastową rozpoznawalność samochodu jako MINI.

MINI Aceman 2024 7

Klasyczny trójpodział dla karoserii, powierzchnie szyb okalające karoserię i dach zyskał tu nową interpretację.Zgodnie z ideą redukcją wszystkiego do niezbędnego minimum płaskie przejście między karoserią a powierzchniami szklanymi optymalizuje właściwości aerodynamiczne samochodu. Na płasko zintegrowane klamki w drzwiach podkreślają progresywny wygląd MINI Aceman, a ukośne kontury karoserii poniżej słupków A nawiązują do załamań spoin klasycznych modeli Mini w przedniej części błotników. Harmonijne powierzchnie i poziome linie między nadkolami tworzą intrygującą talię, która nadaje karoserii niepowtarzalny dynamiczny charakter. Zwracające uwagę nadkola z długim wyciągnięciem do tyłu i stosunkowo stromym spadkiem są bez wątpienia unikalną cechą MINI Aceman w rodzinie samochodów MINI. Progi w kolorze matowej czerni dopełniają stylistykę boków, przechodząc w obszar drzwi nadając karoserii smukły, wyprostowany oraz atletyczny wygląd.

Tył pojazdu odzwierciedla stylistyczną klarowność z dużymi poziomymi powierzchniami, które podkreślają szeroką i stabilną postawę pojazdu. Aerodynamicznie ścięta i cofnięta tylna szyba tworzy wyrazistą linię barkową, a efekt ten jest dodatkowo podkreślony przez wydłużony spojler dachowy. Charakterystyczne dla MINI pionowe lampy tylne zamykają po bokach środkową część tyłu pojazdu. Tylne lampy matrycowe z trzema charakterystycznymi efektami graficznymi w różny sposób podkreślają charakter MINI Aceman. Szeroka, ciemna obwódka na dolnej krawędzi tylnego pasa i zintegrowana pośrodku atrapa osłony podwozia tworzą sportowe proporcje, demonstrując wszechstronne cechy crossovera.

MINI Aceman 2024 8

Ekspresyjne kolory karoserii i cztery indywidualne linie stylistyczne

Subtelna trójwymiarowość powierzchni karoserii została stylowo podkreślona za pomocą wyrazistych kolorów. Rzucane przez karoserię cienie umożliwiają różne postrzeganie – w zależności od padania światła i perspektywy. W połączeniu z czterema kontrastującymi kolorami dachu w charakterystycznym stylu MINI tworzy to niezwykle wyrazisty charakter MINI Aceman.

MINI Aceman jest dostępne w czterech wersjach stylistycznych. W przedniej części progów bocznych znajduje się podłużna plakietka danego wariantu wyposażenia.

Wersja stylistyczna Essential zapewnia maksymalną klarowność i minimalistyczny wygląd ogólny, podkreślając niektóre elementy funkcjonalne, takie jak logo w nowym kolorze Vibrant Silver. W połączeniu z linią stylistyczną Classic kontrastujący dach i lusterka zewnętrzne mogą być w kolorze czarnym lub białym. Atrapa chłodnicy jest wykończona błyszczącym czarnym kolorem, a jej powierzchnia wewnętrzna oraz zderzak są w kolorze nadwozia.

MINI Aceman 2024 9

Linia stylistyczna Favoured rozszerza indywidualne możliwości ekspresji MINI Aceman o opcję charakterystycznego dachu Multitone w połączeniu z białymi lusterkami zewnętrznymi i obramowaniem atrapy chłodnicy w kolorze Vibrant Silver. Szczególnie sportowy charakter nowego crossovera jest najbardziej widoczny w linii stylistycznej JCW. Ten inspirowany sportami motorowymi wariant wyposażenia wyróżnia się charakterystyczną stylistyką przodu i tyłu. Atrapa chłodnicy ma obramowanie oraz specyficzne dla tego wariantu logo JCW w błyszczącym czarnym kolorze, a kontrastujący dach w kolorze Chili Red czerwone pasy na masce silnika, które stanowią uzupełnienie wyrazistego wyglądu. Z kolei tył ma znacznie bardziej muskularny kształt, a panele dookoła są wykończone w kolorze czarnym o wysokim połysku.

Różne wzory aerodynamicznych obręczy kół w rozmiarach od 17 do 19 cali dodatkowo uzupełniają opcje wyposażenia zewnętrznego MINI Aceman.

MINI Aceman 2024 10

 

 

Wnętrze MINI Aceman

Purystyczny design i szeroki zakres materiałów

Nowa stylistyka MINI „charyzmatyczna prostota” jest szczególnie wyraźnie widoczna we wnętrzu pojazdu. Dzięki konsekwentnej redukcji elementów wnętrza MINI Aceman podąża za pierwotną wizją Aleca Issigonisa – twórcy klasycznego Mini. Dzięki dobrze wyprofilowanej kierownicy, centralnemu wyświetlaczowi OLED i nowemu panelowi przełącznikowi dźwigienkowych kokpit nawiązuje do trzech kluczowych elementów stylistycznych klasycznego Mini. Za sprawą tej nowoczesnej stylistyki w całkowicie nowym modelu crossovera MINI przenosi historię marki w teraźniejszość.

Przestronne wnętrze wraz z komfortowymi wymiarami na wysokości ramion i zapewniającą swobodę ruchu przestrzenią na nogi nadają jasnemu wnętrzu otwarty oraz proporcjonalny wygląd, a efekt ten jest wzmocniony przez szklany panoramiczny dach, który zapewnia dodatkowe światło padające z góry. Oświetlenie ambientowe wzdłuż ramy dachu tworzy w ciemności odpowiedni nastrój we wnętrzu. Wystające klamki i osłony głośników w nowym kolorze Vibrant Silver są ustawione ukośnie, kontrastując w ciekawy sposób z poziomą stylistyką w przedniej części kokpitu.

MINI Aceman 2024 12

Delikatną, stylistykę wnętrza z owalnymi liniami widać też w zakrzywionych powierzchniach deski rozdzielczej: jest ona obita dzianiną, w przypadku której przez górną warstwę w jednym kolorze prześwituje druga w innym. Dzięki temu nadaje ona wnętrzu przytulny charakter z wyraźnymi akcentami kolorystycznymi. Łatwa w pielęgnacji, wszechstronna struktura boczków drzwi została wykonana z poliestru pochodzącego z recyklingu. Dopełnieniem wysokiej jakości wyposażenia wnętrza są wygodne siedzenia, opcjonalnie z tapicerką tekstylną lub z perforowanego tworzywa Vescin.

Obszerny tył pojazdu oferuje miejsce dla trzech pasażerów. Składanemu w proporcji 60:40 oparcie tylnej kanapy pozwala w razie potrzeby zwiększyć przestrzeń bagażową z 300 do 1005 l.

Wysokiej rozdzielczości wyświetlacz OLED zapewniający komfort jazdy w nowoczesnym stylu

Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom technologicznym okrągły wyświetlacz OLED nadaje wnętrzu dodatkową wyrazistość. Centralny ekran o średnicy 240 mm jest bardzo płaski i ma wysokiej jakości szklaną powierzchnię. Innowacyjny system operacyjny MINI 9 umożliwia intuicyjną obsługę wszystkich funkcji jazdy za pomocą dotyku lub poleceń głosowych. Panel interakcji MINI, który obsługuje się niczym smartfon, stanowi centrum funkcji komfortu i wrażeń.

MINI Aceman 2024 13

Graficzna prezentacja informacji ma nowoczesny i minimalistyczny charakter, przy czym prędkość jazdy i stan naładowania akumulatora są wyświetlane w górnej części wyświetlacza bezpośrednio w polu widzenia kierowcy. Dotknięcie wskazania prędkości powoduje otwarcie dużego, pełnoekranowego prędkościomierza, wyraźnie skupionego na wrażeniach z jazdy. Pozostałe widżety są wyświetlane w widoku miniatur w menu głównym, po lewej i prawej stronie bieżącej funkcji menu. Można je przesunąć na środek i wybrać poziomym przesunięciem palcem. W dolnej części wyświetlacza OLED można w dowolnym momencie wybrać pozycje menu Nawigacja, Multimedia, Telefon i Klimatyzacja.

Tryby MINI Experience intensyfikujące wrażenia z jazdy

Emocjonalne tryby MINI Experience wzbogacają wnętrze o angażujące wrażenia użytkownika. W MINI Aceman dwa projektory wyświetlają na desce rozdzielczej specjalną grafikę o różnych wzorach i kolorach. W zależności od wybranego trybu Experience zmienia się kolorystyka wzorów świetlnych i oświetlenia ambientowego w całym wnętrzu. Nowo stworzone dźwięki jazdy MINI zapewniają lepsze wrażenia podczas elektrycznej jazdy. Wraz z określonymi elementami graficznymi na wyświetlaczu OLED użytkownicy pojazdu mogą cieszyć się zupełnie nowymi wrażeniami z jazdy we wnętrzu MINI Aceman.

Pośród ośmiu trybów do wyboru tryb Personal oferuje innowacyjne opcje personalizacji kokpitu. W trybie tym można przesłać z aplikacji MINI wybrane zdjęcie ze smartfona i ustawić je jako tło wyświetlacza. Cyfrowy selektor kolorów identyfikuje następnie dominujące kolory zdjęcia do wyświetlenia na tekstylnych powierzchniach deski rozdzielczej. Oświetlenie ambientowe pod deską rozdzielczą i w lusterkach zewnętrznych również przyjmuje odpowiednią kolorystykę.

MINI Aceman 2024 14

Inne tryby dostępne do wyboru to Go-Kart, Vivid, Core, Green, Timeless, Balance i Trail, z których każdy przełącza wyświetlacz w „aplikację trybu” w celu dopasowania go do otoczenia. Na przykład tryb Go-Kart w dynamiczny sposób kładzie nacisk na wyścigowe geny MINI. Wyświetlacz, jak i całe wnętrze przyjmują kolory antracytowy i czerwony, a uzupełnieniem tego inspirowanego kolorystyką John Cooper Works trybu MINI Experience są specjalne analogowe wskaźniki dynamiki jazdy.

Typowe MINI: nowy panel przełączników dźwigienkowych

W klasycznym MINI panel przełączników dźwigienkowych pośrodku kokpitu wzmacniał emocjonalną więź kierowcy z pojazdem. Obecne MINI również wykorzystuje ten charakterystyczny element, wnosząc historię marki do najnowszych modeli. Bezpośredni dostęp do najważniejszych funkcji jazdy (hamulec postojowy, przełącznik biegów, klawisz start/stop, przełącznik trybów doświadczeń, regulator głośności) w MINI Aceman można uzyskać za pośrednictwem pięciu indywidualnych przełączników dźwigienkowych. Dzięki temu nie ma dodatkowego przełącznika biegów, co sprawia, że na konsoli środkowej jest więcej miejsca na praktyczne i pojemne schowki. Oprócz uchwytów na napoje jest też półka do bezprzewodowego ładowania smartfonów.

MINI Aceman 2024 15

Cztery indywidualne pakiety wyposażenia

Wszystkie modele z nowej rodziny MINI są dostępne w czterech liniach stylistycznych z indywidualnymi opcjami personalizacji, z których każda w inny sposób oddaje współczesną koncepcję zapewniania dobrego samopoczucia we wnętrzu MINI Aceman.

W linii stylistycznej Essential wnętrze zaprojektowane jest z myślą o maksymalnej klarowności i redukcji elementów wyposażenia. Czarne fotele sportowe obite wzorzystą, wielobarwną dzianiną idealnie współgrają z kolorową tekstylną wstawką na desce rozdzielczej. Począwszy od linii stylistycznej Classic podstawowa kierownica dwuramienna zastąpiona jest kierownicą trójramienną z tekstylnym paskiem w różnych kolorach. Ponadto wyposażenia z czarno-niebieską dzianiną na desce rozdzielczej i drzwiach kontrastuje z tapicerką z wysokiej jakości tkaniny lub tworzywa Vescin.

W linii stylistycznej Favoured wnętrze wyróżnia się ekspresyjną stylistyką. Deska rozdzielcza jest wykonana w eleganckim kolorze Dark Petrol, czego uzupełnieniem jest akcentujący gradient pomarańczowego po stronie pasażera. Dynamiczny wygląd odzwierciedlają także sportowe fotele wykonane z perforowanego tworzywa Vescin. Są one dostępne z tradycyjnymi przeszyciami i haftowanym logo MINI w dwóch kolorach. Linia stylistyczna JCW prezentuje wszechstronną koncepcję materiałową MINI Aceman w maksymalnie sportowym stylu. Fotel JCW o sportowej geometrii i z dodatkowymi podparciami bocznymi wyraźnie zwiększa komfort jazdy. W połączeniu z wielokolorową dzianiną i czarną skórą syntetyczną z czerwonymi przeszyciami, ta koncepcja kolorystyczna nawiązuje do stylistyki deski rozdzielczej i wykończenia drzwi.

MINI Aceman 2024 16

Napęd MINI Aceman

Elektryczny i wydajny układ napędowy

MINI Aceman jest dostępne wyłącznie z napędem elektrycznym, umożliwiając mobilność bez lokalnej emisji spalin. Wydajny silnik elektryczny gwarantuje charakterystyczną dla MINI frajdę z jazdy zarówno w mieście, jak i poza nim. W momencie premiery rynkowej nowe MINI Aceman będzie dostępne w wersji MINI Aceman E, a także w wersji MINI Aceman SE o zwiększonej mocy.

Silnik elektryczny MINI Aceman E o mocy 135 kW / 184 KM generuje moment obrotowy 290 Nm, dając przyspieszenie od 0 do 100 km/h w 7,9 s i prędkość maksymalną 160 km/h. MINI Aceman SE o mocy 160 kW / 218 KM generuje moment obrotowy 330 Nm, umożliwiając przyspieszenie od 0 do 100 km/h w 7,1 s i prędkość maksymalną 170 km/h.

Akumulator MINI Aceman E o pojemności 42,5 kWh zapewnia zasięg 310 km w cyklu testowym WLTP. Akumulator wysokonapięciowy MINI Aceman SE ma pojemność 54,2 kWh, co zapewnia zasięg na poziomie 406 km według WLTP.

MINI Aceman 2024 20

Sportowa zwinność i wyjątkowa dynamika jazdy

Układ jezdny daje nowemu MINI Aceman sportowy charakter, co znajduje również odzwierciedlenie w typowej dla marki frajdzie z jazdy. Opony o średnicy 654 mm gwarantują mocniejszy wygląd, zwiększając w równym stopniu zarówno dynamikę, jak i komfort jazdy. Model Aceman posiada precyzyjny układ amortyzacji ze stabilizatorami o wysokim naprężeniu wstępnym, które zwiększają precyzję układu kierowniczego, zapewniając jednocześnie odpowiednią stabilizację przechyłów bocznych. Precyzyjne zestrojenie układu kierowniczego i wszystkich systemów kontroli stabilności na potrzeby komfortowej lub sportowej jazdy gwarantuje w każdej sytuacji wyjątkowe wrażenia z jazdy. Reakcja napędu elektrycznego na pedał przyspieszenia jest zoptymalizowana pod kątem sportowego stylu jazdy.

Bezpośredni układ kierowniczy o przełożeniu 59,5 mm na obrót kierownicy sprzyja zwinnej i dynamicznej jeździe. Układ hamulcowy z krótkim skokiem i pewnym wyczuciem pedału zwiększa komfort jazdy poprzez niezawodne hamowanie. Krótka droga hamowania i liczne systemy wspomagające kierowcę zwiększają bezpieczeństwo jazdy.

Tryby doświadczeń MINI mają różne ustawienia zawieszenia zapewniające indywidualne wrażenia z jazdy. Frajdę z jazdy można zintensyfikować, odpowiednio dostosowując reakcję układu kierowniczego, a także specjalnie ustawione progi interwencji kontroli trakcji.

MINI Aceman 2024 21

Szybkie i skuteczne ładowanie akumulatora

Akumulator MINI Aceman można ładować prądem przemiennym z mocą 11 kW. Szybkie ładowanie prądem stałym jest możliwe w MINI Aceman E z mocą 75 kW, a w Aceman SE – z mocą maks. 95 kW, co umożliwia naładowanie akumulatora na stacji szybkiego ładowania od 10% do 80% w mniej niż 30 minut. Przy włączonej nawigacji MINI akumulator wysokonapięciowy można, zależnie od pogody, z wyprzedzeniem ustawić na idealną temperaturę do wydajnego ładowania. Znacząco skraca to czas ładowania, zwłaszcza przy niskich temperaturach.

Źródło: MINI