Kabriolet Saab 9-3 w edycji Independence

Kabriolet Saab 9-3 w edycji Independence25.02.2011
Saab wypuścił właśnie na rynek limitowaną edycję modelu 9-3 w wariancie kabrio o nazwie Independence, co na polski tłumaczy się jako "niezależność". Nietypowa nazwa wskazuje na to, z jakiej okazji powstała nowa seria.

Otóż równo rok temu marka Saab została sprzedana przez General Motors i stała się własnością Spyker Cars NV.

Kabriolet Saab 9-3 w edycji Independence 1Przestało też wreszcie wisieć nad nią widmo likwidacji. Limitowana edycja modelu 9-3 ma służyć uczczeniu pierwszego roku niezależności Saaba. Produkcja zostanie ograniczona do zaledwie 366 egzemplarzy – jest to liczba symboliczna – każdy z pojazdów ma reprezentować jeden dzień z pierwszego, samodzielnego roku marki, a jeden dodatkowy być dobrą wróżbą na początek drugiego roku. Oficjalnej prezentacji dokonano w fabryce Saaba w Trollhättan.

Saab 9-3 Convertible Independence Edition bazuje na specyfikacji Griffin Aero, wyposażono go jednak w specjalne wykończenia i kolor lakieru, a w ofercie silnikowej znalazły się trzy jednostki turbo: diesel, silnik benzynowy i BioPower.

Saab 9-3 Convertible Independence Edition wyróżnia się unikalnym, bursztynowo-pomarańczowym, metalicznym odcieniem nadwozia. Na bocznych, tylnych szybach wytrawiono numer kolejny, jaki dany egzemplarz zajmuje w limitowanej serii. Pojazd posiada także 18-calowe, 5-ramienne felgi z lekkich stopów w kolorze satynowanego chromu lub czarnym.

Kabriolet Saab 9-3 w edycji Independence 2 We wnętrzu kabiny znalazły się sportowe fotele obite beżową skórą z pomarańczowymi akcentami. Skórę i pomarańczowe przeszycia znajdziemy na sportowej kierownicy. Deskę rozdzielczą, gałkę zmiany biegów, dźwignię hamulca ręcznego i klamki drzwi wykończono włóknem węglowym i skórą.

Pod maskę limitowanej edycji trafić może 1,9-litrowy turbodiesel o mocy 180 KM, 2-litrowa jednostka benzynowa turbo z wtryskiem bezpośrednim i układem zmiennych faz rozrządu o mocy 220 KM lub wersja Biopower, która może pracować wykorzystując bioetanol E85. Wszystkie silniki będą dostępne z 6-biegową przekładnią automatyczną lub manualną.

Edycja „Independence” nawiązuje do tradycji, jaką jest pojawianie się specjalnych wersji kabrioletów Saaba zawsze na wiosnę. W tym roku przypada również 25-lecie wejścia do sprzedaży pierwszego Saaba Convertible.

Źródło: Saab, opracowanie: BM