Historyczne Saaby w rajdzie Mille Miglia

Historyczne Saaby w rajdzie Mille Miglia10.05.2011
Trzy historyczne Saaby 93 wezmą udział w tegorocznym rajdzie Mille Miglia, który rozpocznie się już w czwartek, 12 maja. Przypomnijmy, że rajd organizowany jest na pamiątkę historycznych wyścigów z lat 1927-1957 ...

...i obecnie jest rodzajem parady, przede wszystkim dla właścicieli historycznych samochodów sportowych wyprodukowanych przed 1957 rokiem. Zgodnie z włoską nazwą odbywa się na dystansie 1000 mil (1600 km), a jego trasa wiedzie z miejscowości Brescia w Lombardii do Rzymu i z powrotem do Brescii. Zawodnicy przez trzy dni zmagają się na publicznych drogach, by w wyznaczonym czasie dotrzeć do odpowiednich punktów kontrolnych.

Historyczne Saaby w rajdzie Mille Miglia 1 Decyzja Saaba, by wziąć udział w tegorocznym Mille Miglia ma upamiętniać pierwszy sukces marki w międzynarodowych wyścigach sportowych. W 1957 r. Charlie Lohmander i Harald Kronegård wygrali bowiem rajd Mille Miglia w Saabie 93.

W tym roku za kierownicą pierwszego z Saabów 93 zasiądzie Mats Fägerhag, wiceprezes Saab Automobile do spraw rozwoju produktów, a towarzyszyć mu będzie Peter Bäckström, dyrektor muzeum Saaba. Drugim Saabem 93 kierować będzie Hans Hugenholtz, prezes Saab Automobile i właściciel marki Spyker Cars N.V. wraz z żoną Laurence. W trzecim Saabie zobaczyć będzie można Jacques’a Behermana, importera Saabów z Belgii.

Wszystkie trzy modele pochodzą z muzeum w Trollhättan i zostały przygotowane zgodnie ze specyfikacją pojazdu, który wygrał wyścig w 1957 r. Lomander i Kronegård ukończyli wówczas Mille Miglia osiągając imponującą, jak na te czasy, średnią prędkość 96 km/h.

Saab 93 wszedł na rynek w 1955 roku. Był to dwudrzwiowy sedan napędzany 3-cylindrowym silnikiem o pojemności 748 centymetrów sześciennych współpracującym z 3-biegową przekładnią. Był to także dość niekonwencjonalny model – nowinkę technologiczną stanowił w nim napęd na przednie koła. W standardowej specyfikacji samochód dysponował mocą 33 KM (9 kW) (na potrzeby Mille Miglia moc tę zwiększono do 50 KM).


Źródło: Saab