Splash - nowy samochód z europejską stylizacją

Splash - nowy samochód z europejską stylizacją18.05.2007
Światowa premiera modelu SPLASH odbędzie się podczas tegorocznego Międzynarodowego Salonu Samochodowego we Frankfurcie. Dostępne będą trzy jednostki napędowe spełniające rygorystyczne warunki emisji CO2 - poniżej 140g/km ...

Światowa premiera modelu SPLASH odbędzie się podczas tegorocznego Międzynarodowego Salonu Samochodowego we Frankfurcie. Dostępne będą trzy jednostki napędowe spełniające rygorystyczne warunki emisji CO2 - poniżej 140g/km.

Suzuki Splash to zupełnie nowe i świeże spojrzenie na projektowanie małych samochodów osobowych. Dzięki temu modelowi Suzuki Motor Corporation (SMC) chce zwiększyć udział rynkowy marki na stale rozwijającym się europejskim rynku.

Splash - nowy samochód z europejską stylizacją 1 Nowe auto łączy w sobie sportowych charakter modelu Swift z ogromnym doświadczeniem konstruktorów Suzuki zdobytym na rynku japońskim jako wieloletni lider w projektowaniu małych samochodów. Splash nie jest następcą ani kontynuatorem innych modeli marki. Stanowi zupełnie nową koncepcję samochodu, która ma stać się odpowiedzią na potrzeby bardzo wymagających europejskich klientów pod względem przestronności, kompaktowości, nowoczesnego wzornictwa, aerodynamiki, jakości, zwrotności, osiągów i przyjazności środowisku naturalnemu. Również pod względem bezpieczeństwa nowy model spełni oczekiwania klientów oferując 6 poduszek powietrznych oraz system ESP®. Sylwetka samochodu wygląda świeżo, energicznie, młodzieńczo budząc wspaniałe emocje, w ten sposób dobitnie podkreślając aspiracje związane z jego nazwą - Splash. W ogólnej strategii Suzuki zakładającej stały rozwój, Splash stanowi czwarty zupełnie nowy model zaprezentowany przez ostatnie trzy lata, po premierach modeli Swift, Grand Vitara i SX4 które urzeczywistniają filozofię marki zawartą w haśle: Way of life.

Splash pośród innych samochodów z tego segmentu przekonuje do siebie relatywnie wysokim nadwoziem (1.6 metra), bazując na nadwoziu modelu Swift. Wymiary samochodu czyli długość 3.7 metra i szerokość 1.7 metra zapewniają, że kabina jest dostatecznie wysoka i przestronna, jednocześnie oferując wygodę podróżowania wszystkim pasażerom. Wnętrze zostało zaprojektowane tak, że dorośli na wszystkich miejscach będą mieli wystarczająco miejsca na nogi.

Światowa premiera tego modelu odbędzie się we wrześniu na Salonie we Frankfurcie. Sprzedaż natomiast rozpocznie się na wiosnę 2008 roku. Splash będzie dostępny w dwoma silnikami benzynowymi:

- 1.0l, trzycylindrowy, 12V, o mocy 48 kW (65 KM)
- 1.2l, czterocylindrowy, 16V, o mocy 63kW (86 KM)

Obie te jednostki napędowe w pełnym zakresie obrotów zapewniają doskonałe osiągi i prowadzenie będąc jednocześnie oszczędne i przyjazne środowisku.

Splash - nowy samochód z europejską stylizacją 2 Klienci przywiązani do wysokoprężnych jednostek napędowych będą mogli wybrać sprawdzony silnik 1.3 l z systemem common-rail, 16V, wyposażony w filtr cząstek stałych. Silnik ten osiąga maksymalną moc 55kW (75 KM).

Gdy coraz większego znaczenia nabierają wszelkie kwestie związane z dbałością o środowisko naturalne, Suzuki w nowym modelu zastosowało jednostki napędowe, które spełniają rygorystyczne normy emisji spalin. Wszystkie trzy silniki w połączeniu z piecioprzełożeniową skrzynią biegów charakteryzują się emisją CO2 od 120g/km do 140g/km. Silniki benzynowe zostały zaprojektowane przez Suzuki Motor Corporation jako jednostki nowej generacji, natomiast silnik wysokoprężny będzie produkowany w zakładach Suzuki na licencji udzielonej przez Fiat Group Automobiles.

Roczny plan sprzedaży modelu Splash w Europie ustalony został na poziomie 60.000 sztuk. Ten zupełnie nowy samochód zaprojektowany przez SMC produkowany będzie w fabryce Magyar Suzuki Corporation (MSC) na Węgrzech, która obecnie wytwarza takie model jak Swift, SX4 i Ignis. Suzuki zwiększy liczbę aut produkowanych w MSC z 164.000 (wynik z 2006) do poziomu 300.000 sztuk w 2008 roku.

Źródło: Suzuki