Debiut Suzuki SX4 WRC

Debiut Suzuki SX4 WRC16.10.2007
W Rajdzie Francji, zwanym dawniej Rajdem Korsyki, używającym obecnie podwójnej nazwy, który odbył się w miniony weekend, zadebiutował Suzuki SX4 WRC. Baza rajdu znajdowała się w mieście Ajaccio, na zachodnim wybrzeżu Korsyki,

...wyspy położonej na Morzu Śródziemnym. Korsykańskie OS-y wytyczone na niezwykle krętych, wąskich, typowo górskich drogach pokrytych szorstkim asfaltem o często zmieniającej się przyczepności, stanowiły bardzo trudną próbę dla nowego samochodu.

Debiut Suzuki SX4 WRC 1 Samochód Suzuki SX4 WRC, nr startowy 19:
Załoga samochodu Suzuki SX4 WRC Nicolas Bernardi / Jean-Marc Fortin była bardzo zadowolona, że udało się osiągnąć metę w debiucie samochodu. Celem startu była kontynuacja programu jazd testowych na nawierzchniach asfaltowych. Podczas 3-dniowej rywalizacji zespół miał okazję sprawdzić zachowanie samochodu na różnych typach nawierzchni asfaltowych. Po problemach z przegrzewającym się silnikiem podczas pierwszego etapu i defekcie jednego z wtryskiwaczy paliwa drugiego dnia, Suzuki SX4 WRC pokonał 112 kilometrów OS-ów podczas trzeciego etapu już bez większych problemów. Nicolas Bernardi narzekał jedynie na przejściowe kłopoty z układem hydraulicznym, co oznaczało utrudnioną zmianę biegów. Tym razem jednak samochód osiągnął metę etapu i rajdu, a zespół zebrał ogromną porcję danych i informacji, niezwykle przydatnych w dalszych pracach nad rozwojem samochodu.

Kierowca zespołu Suzuki World Rally Team Nicolas Bernardi miał podczas ostatniego etapu sporo przyjemności z jazdy samochodem SX4 WRC po drogach, które pamięta z wcześniejszych startów.

Debiut Suzuki SX4 WRC 2 Bernardi powiedział na mecie: "Nasz start na Korsyce pokazał, że jesteśmy na dobrej drodze. Dane uzyskane w warunkach bojowych potwierdziły słuszność wielu założeń konstrukcyjnych, przyjętych w pracach rozwojowych i sprawdzonych wstępnie w dotychczasowych testach. Udało nam się także dojść do wielu nowych wniosków, wyznaczających kierunki działań na przyszłość. Podczas ostatniego etapu mieliśmy problemy ze zmianą biegów, ale i tak udało mi się zaznać prawdziwej radości z jazdy nowym samochodem po fantastycznych korsykańskich OS-ach!"

Zespół zrealizował w pełni założone zadania. Zebrane informacje pozwolą kontynuować prace nad rozwojem samochodu SX4 WRC. Nobuhiro Tajima, szef zespołu Suzuki World Rally Team, powiedział: "esteśmy bardzo zadowoleni z tego, że samochód dotarł w całości do mety, co było naszym głównym celem na ten weekend. Dzisiejsze problemy z hydrauliką to nieodłączna część procesu prac badawczo – rozwojowych i testów. Wyciągnęliśmy z tego wnioski i mamy szereg pomysłów, jak zapobiec takim problemom w przyszłości."

Kolejny start zespołu Suzuki World Rally Team zaplanowano w szutrowym Rajdzie Wielkiej Brytanii, szesnastej i zarazem ostatniej rundzie Rajdowych Mistrzostw Świata FIA (30 listopada – 2 grudnia). Samochodem Suzuki SX4 WRC pojedzie załoga Sebastian Lindholm Tomi Tuominen.

Źródło: Suzuki Motor Poland, fot. Suzuki