15-milionowy samochód z zakładów Suzuki w Kosai

15-milionowy samochód z zakładów Suzuki w Kosai22.03.2008
14 marca 2008 roku zakłady produkcyjne Suzuki Motor Corporation w mieście Kosai wyprodukowały swój 15-milionowy samochód. Zakład w Kosai (obecnie zakład nr 1) został oddany do eksploatacji w październiku 1970 roku ...

...z przeznaczeniem do produkcji małych samochodów osobowych. Zakład nr 2 rozpoczął produkcję samochodów kompaktowych w sierpniu 1983 dzięki porozumieniu pomiędzy Suzuki i General Motors. Od tego czasu zakłady w Kosai podlegają ciągłej modernizacji. Między innymi w zakładzie nr 1 oddano do eksploatacji w marcu 2002 nowoczesną linię montażową. W sierpniu 2000 roku, niemal 30 lat od daty otwarcia, zakłady mogły pochwalić się wyprodukowaniem 10-milionowego samochodu, by siedem lat i siedem miesięcy później osiągnąć poziom 15 milionów.

Od chwili, gdy pierwszy egzemplarz małego pojazdu noszącego nazwę Fronte opuścił linię produkcyjną w roku 1970, zakłady w Kosai wyspecjalizowały się w produkcji niewielkich modeli, takich jak Alto, Wagon R, Kei, MR Wagon, Cervo czy Palette oraz samochodów kompaktowych, do których należą Cultus (Baleno), Aerio (Liana), Swift oraz SX4. Zakłady pracują wciąż pełna parą wykorzystując ogromny popyt na małe i kompaktowe samochody Suzuki, a część produkcji sprzedawana jest przez marki spod znaku Mazdy i Nissana.

W uroczystości z okazji wyprodukowania 15-milionowego samochodu przez zakłady w Kosai wziął udział prezes zarządu Suzuki Hiroshi Tsuda. Jubileuszowym samochodem był Wagon R.

Źródło: Suzuki Motor Poland