Juniorzy na fińskich szutrach

Juniorzy na fińskich szutrach31.07.2008
Juniorski zespół Suzuki wystartuje w nadchodzący weekend w czwartej rundzie Rajdowych Mistrzostw Świata Juniorów (Junior World Rally Championship czyli JWRC), która odbędzie się na legendarnych ultra-szybkich, gładkich jak stół szutrach Finlandii.

Samochodami Suzuki Swift Super 1600 pojadą kierowcy zespołu Suzuki Sport Europe Jaan Molder z Estonii oraz nasz rodak Michał Kościuszko. Obydwaj kierowcy mają już na swym koncie zwycięstwa w rundach JWRC. Ponadto za kierownicą Swifta grupy N wystartuje Niemiec Florian Niegel, dla którego będzie to dopiero trzeci w karierze start w rundzie światowego serialu dla juniorów. W swym domowym Rajdzie Niemiec w sierpniu Niegel powróci za kierownicę Swifta Super 1600. Nową twarzą w zespole Suzuki będzie w nadchodzący weekend Fin Kalle Pinomaki, który zadebiutuje za kierownicą Swifta Super 1600.

Rajd Finlandii to ekstremalny test umiejętności, odwagi i koncentracji kierowców. To rajd, który każdy chce wygrać. Trasy odcinków specjalnych są bardzo szybkie, wprost najeżone szybkimi łukami i szczytami, po których samochody pokonują nawet kilkadziesiąt metrów w powietrzu!

Początek sezonu był dla zespołu Suzuki bardzo udany. Michał Kościuszko, zwycięzca klasyfikacji juniorów na Sardynii zajmuje drugie miejsce po trzech rundach, Jaan Molder jest piąty, a Florian Niegel dziesiąty.

Jaan Molder (Suzuki Swift nr 32):
"Jestem dobrej myśli przed Rajdem Finlandii. Fińskie OS-y bardzo przypominają trasy, po których jeździmy w Estonii. Do tej pory startowałem dwukrotnie w tym rajdzie, a mój najlepszy wynik to piąte miejsce w 2006 roku, Jestem pewny, że stać mnie na poprawienie tego osiągnięcia w tym roku. Samochód prowadzi się doskonale na tego typu odcinkach, a w dodatku dysponujemy bardzo mocnym silnikiem. Stać nas z pewnością na dobry wynik, jeżeli tylko uda nam się uniknąć błędów."

Michał Kościuszko (Suzuki Swift nr 35):
"Bardzo lubię Rajd Finlandii i dobrze czuję się na fińskich szutrach. Zwycięstwo na Sardynii dodało mi wiary we własne możliwości. W zeszłym roku wygrałem klasę w Finlandii. Myślę, że także w tym roku jesteśmy dobrze przygotowani. Nasza sytuacja w mistrzostwach jest bardzo korzystna. Najważniejsze dla nas to pojechać równym, szybkim tempem bez przygód i osiągnąć metę, by zdobyć jak najwięcej cennych punktów."

Florian Niegel (Suzuki Swift nr 43):
"Każdy tegoroczny rajd jest dla nas nowy. Także w Finlandii czeka nas wiele nauki. Przed nami bardzo trudne zadanie, bo to bardzo specyficzny rajd. Potrzeba sporo czasu, aby go dobrze poznać. Po naszym wypadku na Sardynii, moim najważniejszym celem w Finlandii jest dotarcie do mety i zdobycie jak największej ilości doświadczeń, które wykorzystamy w przyszłości."

Nobuhiro 'Monster' Tajima, szef Suzuki World Rally Team:
"Mistrzostwa Świata Juniorów to szkoła dla młodych kierowców, którzy dopiero zdobywają doświadczenia. Rajd Finlandii to jedna z najciekawszych klas w tej szkole! Zespół Suzuki wielokrotnie odnosił sukcesy w tym rajdzie. Charakterystyka odcinków bardzo odpowiada naszemu Swiftowi. Jednak kierowcy muszą bardzo uważać, bo łatwo jest popełnić błąd i wypaść z trasy. Sukcesy w serialu dla juniorów zależą w dużej mierze od równej, konsekwentnej jazdy i regularnego zdobywania punktów, dlatego będę prosił moich kierowców, aby pamiętali o tym cały czas. Chciałbym oczywiście, aby czerpali jak najwięcej przyjemności z jazdy, ale muszą jechać z pewnym zapasem bezpieczeństwa."

Źródło: Suzuki Motor Poland