Najlepszy wynik Polaka w Mistrzostwach Świata

Najlepszy wynik Polaka w Mistrzostwach Świata03.08.2009
Michał Kościuszko i Maciek Szczepaniak - załoga jadąca w barwach Suzuki Sport Europe samochodem Suzuki Swift S1600, ukończyła Neste Oil Rally Finland na trzecim miejscu w klasyfikacji JWRC. Zwyciężył Martin Prokop ...

...przed Kalle Pinomakim (+55,6). W trakcie trzech dni rajdu zawodnicy pokonali 23 odcinki specjalne, o łącznej długości 345,15 kilometrów oesowych.

Dla jedynej polskiej załogi startującej w WRC był to szósty i zarazem ostatni w tym sezonie start na trasach Mistrzostw Świata. Polacy w sezonie 2009 każdy z rajdów kończyli na podium.

Najlepszy wynik Polaka w Mistrzostwach Świata 1 Dwa razy stanęli na najwyższym stopniu podium (Rajd Portugali i Rajd Argentyny), dwa razy wywalczyli drugie miejsca (Rajd Cypru i Rajd Sardynii). Pomimo rewelacyjnej jazdy nasza załoga nie ukończyła Rajdu Polski i tym samym straciła szansę na tytuł Mistrza Świata. Na Rajdzie Finlandii pomimo kłopotów technicznych Polacy ponownie stanęli na podium. Obecny wynik jest historycznie największym sukcesem, jaki osiągnęli Polacy w motosportach na świecie.

„Po raz trzeci stajemy na podium w Rajdzie Finlandii. Po pechowym piątku z dwoma przebitymi oponami nie pozostało nam nic innego niż walka o trzecią pozycję. Dzisiejszy dzień był bardzo udany, jechaliśmy swoim równym tempem.” – powiedział na mecie rajdu Michał Kościuszko. „Dla nas był to udany sezon. Pięć razy stawaliśmy na podium. Długo byliśmy liderami klasyfikacji JWRC. Niestety błąd podczas Rajdu Polski wyeliminował nas z walki o mistrzostwo w końcówce sezonu. Serdecznie gratuluję Martinowi, to była prawdziwa przyjemność ścigać się z najlepszymi Juniorami w Mistrzostwach Świata. Dziękuję sponsorom, mojemu pilotowi, najbliższym i całemu zespołowi. Dziękuję również kibicom, którzy wiernie dopingowali nas na trasach Mistrzostw Świata. Myślami jestem już na trasach Mistrzostwach Świata 2010.”

Źródło: Michał Kościuszko Media Service