Nowy Suzuki Kizashi: Sport i elegancja

Nowy Suzuki Kizashi: Sport i elegancja02.03.2010
Suzuki Kizashi debiutuje podczas Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Genewie. Pierwszym krajem europejskim, w którym klienci będą mogli kupić ten zupełnie nowy model zbudowany od podstaw przez Suzuki Motor Corporation ...

...będzie Szwajcaria, gdzie samochód trafi do salonów już tej wiosny. Kizashi będzie “okrętem flagowym” marki Suzuki. Nowy model to odważna, sportowa stylizacja, wysmakowany kokpit o wysokiej jakości wykonania, wyjątkowo bogate wyposażenie, zapewniające najwyższy komfort, a także dynamiczne osiągi, a do tego sportowe, ale komfortowe własności jezdne, które osiągnięto w wyniku wytężonych, długotrwałych testów na drogach Europy i Ameryki Północnej.

Nowy Suzuki Kizashi: Sport i elegancja 1 Najnowsze dziecko Suzuki to już szósty w światowej gamie strategicznych modeli marki, poprzez którą Suzuki od lat konsekwentnie buduje wizerunek innowacyjnej firmy skupionej na potrzebach klientów, zgodnie z filozofią zawartą w haśle “Way of Life!”.

Japońskie słowo „Kizashi” określa nadejście czegoś wspaniałego. Nazwa nowego okrętu flagowego Suzuki oddaje dynamiczne, perspektywiczne podejście, które pozwala firmie skutecznie stawić czoła nowym wyzwaniom w produkcji samochodów.

Koncepcja modelu
Nowy sedan Suzuki Kizashi odwołuje się w emocjonalny sposób do aktywnych kierowców. W trakcie prac koncepcyjnych i projektowych Suzuki położyło nacisk na pięć najważniejszych aspektów:
* Stylizacja łącząca sportowy charakter i elegancję
* Perfekcyjne prowadzenie dostosowane do wymagań klienta europejskiego
* Komfort, jakiego oczekuje klient od samochodu segmentu D
* Doskonałe osiągi silnika i niskie zużycie paliwa
* Nadzwyczajna stabilność podczas jazdy dzięki systemowi i-AWD opracowanemu przez Suzuki.

Dzięki tym własnościom Kizashi zapewnia solidną dawkę emocji najwyższego lotu każdemu, kto usiądzie za kierownicą.

Nowy Suzuki Kizashi: Sport i elegancja 2 Stylizacja, komfort i wygoda
Stylizacja zewnętrzna Kizashi to perfekcyjne połączenie designu w europejskim stylu i najwyższej japońskiej jakości. W masywnej, dynamicznej sylwetce Kizashi przewidziano 18-calowe koła (dostępne na zamówienie) wykonane z lekkich stopów. Nowoczesna stylizacja podkreśla oryginalność linii nadwozia i doskonałe osiągi.

Projektując wnętrze modelu Kizashi inżynierowie i styliści Suzuki wykorzystali całą swą niezrównaną wiedzę i doświadczenie w projektowaniu mniejszych samochodów, aby osiągnąć przestronne, praktyczne wnętrze o wysokim komforcie. Stylizacja wnętrza cieszy oko atrakcyjnym, dynamicznym, współczesnym wyglądem, podkreślającym doskonałe osiągi i prowadzenie. Nabywcom powinna przypaść do gustu elegancka tablica rozdzielcza o sportowej linii, a klienci poszukujący sedana o charakterze luksusowym będą usatysfakcjonowani skórzaną tapicerką i materiałami najwyższej jakości oraz automatyczną dwustrefową klimatyzacją.

Konstruktorzy pomyśleli też o odpowiedniej wielkości bagażnika.

Osiągi i prowadzenie
Aby zapewnić sobie sukces wchodząc w obszar, na którym jest wiele modeli o nijakim charakterze, Suzuki podjęło próbę wyłamania się z tradycyjnych wartości reprezentowanych przez pojazdy segmentu D, wierne swojej filozofii, która zakłada dostarczanie samochodów o dynamicznych osiągach, a przy tym dających prawdziwą radość z jazdy.

Nowy Suzuki Kizashi: Sport i elegancja 3 Do napędu Kizashi służy czterocylindrowy silnik benzynowy DOHC o pojemności 2,4 litra, który z jednej strony zapewnia doskonałe osiągi (moc maksymalna: 131 kW/6 500 obr./min, maksymalny moment obrotowy: 230 Nm/4 000 obr/min), a z drugiej jeden z najlepszych wyników pod względem zużycia paliwa w tej klasie pojazdów. Układ przeniesienia napędu z bezstopniową przekładnią CVT również zapewnia niskie zużycie paliwa, nie pozbawiając przy tym kierowcy przyjemności prowadzenia samochodu. Nadwozie o wyjątkowo wysokiej sztywności oraz konstrukcja zawieszenia (z przodu wzmocnione kolumny MacPherson, z tyłu zawieszenie wielowahaczowe) zapewniają pewne prowadzenie, doskonałą stabilność, wysoki komfort, a także minimalny poziom wibracji nadwozia. Nowo opracowany układ napędu na 4 koła i-AWD pozwala czerpać nieograniczoną radość z jazdy przy pełnej kontroli nad samochodem. Hamulce tarczowe na wszystkich kołach, a z przodu 16-calowe tarcze wentylowane zapewniają skuteczne hamowanie. Doskonałe osiągi i prowadzenie Kizashi to w dużej mierze zasługa intensywnych, długotrwałych testów i prac badawczych. przeprowadzonych w najbardziej zróżnicowanych warunkach w różnych regionach świata. Inżynierowie Suzuki poddali Kizashi trudnym zimowym próbom przy mroźnej pogodzie na drogach Minnesoty, a także testom w najwyższych temperaturach w Dolinie Śmierci (USA). Sprawdzili go na wiejskich drogach Wielkiej Brytanii, na niemieckich autostradach, a także na legendarnym torze Nürburgring. Układ i-AWD był testowany w Nowej Zelandii. Ponieważ Kizashi jest pozycjonowany w segmencie D, a w gamie marki pełni rolę „okrętu flagowego”, poziom NVH jest wyjątkowo niski nie tylko dzięki wysokiej sztywności nadwozia i zawieszeniu o znakomitych własnościach, ale także dzięki doskonałej aerodynamice, skutecznemu wygłuszeniu hałasu silnika i układu napędowego i-AWD oraz izolacji akustycznej poprzez użycie materiałów o dobrych własnościach dźwiękochłonnych, przewidzianych od początku prac projektowych.

Nowy Suzuki Kizashi: Sport i elegancja 4 Aby zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa, Kizashi jest wyposażony w szereg nowoczesnych rozwiązań i technologii.

W standardowym wyposażeniu bezpieczeństwa czynnego przewidziano układ zapobiegający blokowaniu kół podczas hamowania z elektronicznym rozdzielaczem siły hamowania, a także układ ESP®* z kontrolą trakcji, który zwiększa bezpieczeństwo zapewniając zwiększoną stabilność samochodu podczas pokonywania zakrętów, przyspieszania oraz manewrów w sytuacjach krytycznych, zwłaszcza na śliskiej nawierzchni. Bezpieczeństwo bierne zapewnia lekka konstrukcja nadwozia, w którym przewidziano strefy kontrolowanego zgniotu, absorbujące i rozpraszające energię w przypadku zderzenia oraz przedział pasażerski o podwyższonej odporności na odkształcenia. Pasy bezpieczeństwa przednich foteli są wyposażone w napinacze oraz ograniczniki napięcia. Dla zapewnienia jeszcze lepszej ochrony kierowcy i pasażerów Kizashi jest wyposażone w siedem poduszek powietrznych.

Źródło: Suzuki