Typy żarówek samochodowych

Typy żarówek samochodowych - Samochody01.12.2016
W każdym samochodzie wykorzystywane są żarówki, które przede wszystkim stanowią źródło świateł samochodowych. Warto wiedzieć, jakie rodzaje żarówek samochodowych znajdują się w użyciu oraz kiedy trzeba je wymienić.

W każdym samochodzie wykorzystywane są żarówki, które przede wszystkim stanowią źródło świateł samochodowych. Oprócz tego, w autach potrzebne są żarówki do oświetlania wnętrza pojazdu, m.in. schowka, bagażnika, czy przedniej czy tylnej części wnętrza samochodu oraz żarówki na desce rozdzielczej, podświetlające „zegary”. Warto wiedzieć, jakie rodzaje żarówek samochodowych znajdują się w użyciu oraz kiedy trzeba je wymienić.

żarówki samochodowe w motochemia.pl
Artykuł został przygotowany przez sklep motoryzacyjny motochemia.pl oferujący szeroki wachlarz żarówek samochodowych.

Prawidłowe oświetlenie samochodu

Samochód z włączonymi światłami mijania jest znakomicie widoczny na drodze, zarówno w nocy, jak i w dzień, zwłaszcza przy niepogodzie. Dlatego od kwietnia 2007 roku w Polsce obowiązuje nakaz jazdy pojazdami mechanicznymi z włączonymi światłami mijania przez całą dobę, niezależnie od pory roku. Jeśli kierowca zapomni włączyć świateł lub ma je niesprawne, może zostać ukarany mandatem. Trzeba zatem zadbać, aby światła samochodowe funkcjonowały bez zarzutu. W tym celu musimy regularnie sprawdzać i wymieniać żarówki samochodowe.

Typy żarówek w samochodzie

W zależności od modelu, marki i klasy samochodu, którym dysponujemy, możemy mieć w nim zainstalowane inne żarówki. Wśród najpopularniejszych typów żarówek samochodowych wymienić należy:

 1. Halogeny samochodowe - żarówki halogenowe o wydajności oświetlenia od 150 do 1100 godzin,
 2. Lampy ksenonowe - lampy wyładowcze, nieposiadające żarnika, wykorzystujące w swoim działaniu wysokie napięcie. Wydajność żarówki wynosi około 3000 godzin.
 3. Lampy ledowe - wydajność nawet 50 000 godzin działania.

Nie można samodzielnie podjąć decyzji o zmianie np. lamp halogenowych na ksenonowe czy ledowe. Każdy typ samochodu posiada lampy homologowane pod konkretny typ źródła światła.

Popularne i tanie żarówki halogenowe samochodowe występują w różnych rodzajach:

 • H1, H2, H3 - żarówki jednowłókowe – bardzo popularne,
 • H4 - żarówki dwuwłóknowe,
 • H7 - żarówki stosowane w nowych typach reflektorów, zmodernizowane względem żarówek H1,
 • W, P lub R - żarówki stosowane w kierunkowskazach, światłach stopu, światłach obrysowych i pozycyjnych.

W grupie lamp ksenonowych wyróżnia się lampy:

 • D1S – wykorzystywane w reflektorach soczewkowych, z zapłonnikiem,
 • D2S - wykorzystywane w reflektorach soczewkowych, bez zapłonnika,
 • D3S - żarówki bezrtęciowe wykorzystywane w reflektorach soczewkowych z zapłonnikiem,
 • D4S - żarówki bezrtęciowe wykorzystywane w reflektorach soczewkowych bez zapłonnika,
 • D1R – żarówki do reflektorów odbłyśnikowych, z zapłonnikiem,
 • D2R – żarówki do reflektorów odbłyśnikowych, bez zapłonnika,
 • D3R – żarówki bezrtęciowe do reflektorów odbłyśnikowych, z zapłonnikiem,
 • D4R – żarówki bezrtęciowe do reflektorów odbłyśnikowych, bez zapłonnika.

Kupując lampy ksenonowe, trzeba sprawdzić, czy posiadają one swój indywidualny numer homologacji, który powinien być umieszczony na trzonku.

Jeśli chodzi o lampy ledowe do samochodów, to wyróżniamy ich dwa rodzaje:

 • Ba15s – przeznaczone do reflektorów postojowych, wstecznych, pozycyjnych oraz świateł stopu,
 • Bay15d – adresowa do świateł pozycyjnych i stopu.

Wymiana żarówek samochodowych

W momencie, kiedy żarówka w samochodzie się przepali, naturalnie trzeba ją wymienić na nową, ale uwaga - wymiany zawsze dokonujemy parami. Żywotność żarówek w światłach samochodowych jest zawsze taka sama. Jeśli więc jedna się przepali, to najprawdopodobniej to samo stanie się z drugą.

Wymiany żarówki w samochodzie można dokonać samodzielnie, ale nie jest to takie proste. Skomplikowana budowa nowoczesnych reflektorów w nowych autach sprawia, że trzeba rozmontować niemalże cały przód czy tył pojazdu, aby dostać się do przepalonej żarówki.

Przy wymianie trzeba postępować ostrożnie. Najlepiej założyć bawełniane rękawiczki i pod żadnym pozorem nie dotykać szklanej bańki halogenowej palcami, ponieważ można zostawić na niej tłuste ślady, co zmniejszy trwałość żarówki. Lepiej na ich zakupie nie oszczędzać i korzystać tylko z markowych egzemplarzy. Po dokonanej wymianie pozostaje już tylko ustawienie od nowa reflektorów.