MotoNews.pl

Nowa okręt flagowy marki Kia debiutuje na rynku koreańskim

02 maja 2012

Kategoria | Premiery
Marka, model | ,
Kia K9 3

Nowy okręt flagowy marki Kia ma dziś swoją premierę na rodzimym rynku koreańskiego producenta. Nowy sedan z napędem na tylną oś zostanie także wprowadzony do sprzedaży na kilku kluczowych rynkach zagranicznych w ostatnim kwartale tego roku. W Korei nowa Kia nosi nazwę K9, jednak w pozostałych krajach ma być sprzedawana pod inną, nieznaną jeszcze nazwą. Kia ma ją ujawnić w drugiej połowie roku.

K9 to pierwszy duży sedan marki z napędem na tylną oś od prawie dekady. Silnik zamontowano w tyle pojazdu, a słupki A również przesunięto ku tyłowi, by wydłużyć optycznie maskę silnika i podkreślić krótki zwis przedni. K9 ma także większe koła i atletyczne proporcje nadwozia, które mierzy 5,09 m długości, 1,9 m szerokości i 1,49 m wysokości. Osie pojazdu rozstawiono w odległości 3,05 m. Współczynnik oporu powietrza Cd w modelu Kia K9 wynosi 0,27.

Początkowo w ofercie silnikowej K9 znajdzie się tylko udoskonalona 3,8-litrowa jednostka V6 Lambda o mocy 290 KM, później dołączy do niej 3,8-litrowy silnik GDI o mocy 334 KM. Oba będą współpracować z nową, 8-biegową przekładnią automatyczną.

Wraz z premierą na rynkach zagranicznych Kia K9 zostanie wyposażona w szereg luksusowych komponentów i technologii, takich jak adaptacyjne reflektory z diodami LED, system ostrzegania przed niezamierzoną zmianą pasa ruchu, inteligentny tempomat, system wykrywania martwego punktu i system Around-View Monitor, który dzięki zastosowaniu czterech kamer pozwala kierowcy na uzyskanie widoku auta i jego otoczenia „z lotu ptaka”. Kia K9 będzie się mogła pochwalić także wyświetlaczem TFT LCD, wyświetlaczem przeziernym, 9,2-calowymi monitorami stanowiącymi element systemu rozrywkowego przeznaczonego dla pasażerów na tylnej kanapie oraz 17-kanałowym systemem audio Lexicon marki Harman z 17 głośnikami.

Zdjęcia: Kia, opracowanie: BM