MotoNews.pl

Jaguar XFR-S – zdjęcia ze światowej premiery w Los Angeles

03 grudnia 2012

Kategoria | Premiery  Rynek Premium  Targi
Marka, model | ,
Jaguar XFR-S 7

Drugi model z ultrawyczynowej serii Jaguara oznaczonej literami R-S, Jaguar XFR-S dołączył właśnie do „starszego brata”, Jaguara XKR-S w ekskluzywnym klubie pojazdów potrafiących rozpędzić się do prędkości 300 km/h. Nowy XFR-S to kolejny udany egzemplarz w słynnej linii sportowych limuzyn Jaguara. Pojazd łączy rozwiązania techniczne, które znaleźć można zarówno w modelu XKR-S, jak i w nowym, dwuosobowym, sportowym Jaguarze F-Type i tworzy na ich kanwie najbardziej odpowiadający marzeniom kierowców, najbardziej zrywny i dynamiczny samochód w serii XF Jaguara.

XFR-S został stworzony przez specjalistów z oddziału ETO (Engineered To Order) należącego do grupy Jaguar Land Rover. Tego rodzaju placówki realizują kompleksowe projekty na specjalne zamówienia. W nowym Jaguarze XFR-S szczególną uwagę należało poświęcić zarówno jednostce napędowej, jak i komponentom podwoziowym i nadwoziowym. Wszystko po to, by poprawić osiągi.

Jaguar XFR-S zawdzięcza je w dużej mierze ukrytemu pod maską, 5-litrowemu silnikowi benzynowemu V8 turbo, który może się pochwalić mocą 550 KM i maksymalnym momentem obrotowym 680 Nm. To o 40 KM i 55 Nm więcej niż w przypadku Jaguara XFR. Lepsze wyniki udało się uzyskać przez przeprogramowanie jednostki kontrolnej silnika oraz optymalizację przepływu powietrza przez silnik.

Jaguar XFR-S wyposażony jest także w 8-biegową przekładnię automatyczną stworzoną dla modelu F-Type, w której wykorzystano technologię „Quickshift”. Model przyspiesza z miejsca do 100 km/h w 4,6 sekundy i może rozpędzić się do 300 km/h (jest to jednak wartość ograniczona elektronicznie).

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z światowej premiery Jaguara XFR-S podczas trwających właśnie targów motoryzacyjnych w Los Angeles.

Zdjęcia: newspress.co.uk, lulop.com , opracowanie: BM