MotoNews.pl

Początek sprzedaży nowych Audi A5 i Audi S5

03 listopada 2016

Kategoria | Rynek
Marka, model | , ,
audi-a5

Rok 2016 przyniósł premiery nowych wersji modeli rodziny A5. W ostatnich kilku miesiącach, koncern z Ingolstadt zaprezentował zupełnie nowe Audi A5 Coupe, Audi S5 Coupe, Audi A5 Sportback i Audi S5 Sportback. Modele Coupe pojawią się na rynku w najbliższych tygodniach. Natomiast Sportback trafi do sprzedaży na początku 2017 roku.

Audi A5 i Audi S5 – historia i współczesność

Pierwsza wersja Audi A5 Coupe wyjechała na drogi w roku 2007. Model A5 Sportback pojawił się dwa lata później. Nowe generacje obu modeli można określić dwoma terminami: nowocześniejszy, bardziej „wyostrzony” wygląd i zaawansowane rozwiązania techniczne zastosowane praktycznie we wszystkich obszarach. Oba warianty wyposażone są w zupełnie przeprojektowane podwozie, mocne jednostki napędowe oraz innowacyjne rozwiązania z obszaru infotainment i systemów wsparcia kierowcy.

Jednostki napędowe

Gama jednostek napędowych, dostępna dla obu modeli, obejmuje po sześć silników. Najmniejszy to 1.4 TFSI o mocy 110 kW (150 KM), a najmocniejszy – 3.0 TDI quattro o mocy 210 kW (286 KM). Ponadto modele S5 Coupe i S5 Sportback napędzane są wydajnymi, sportowymi silnikami 3.0 TFSI quattro. Rozwijają moc 260 kW (354 KM). Moc  może być przenoszona za pośrednictwem sześciobiegowej, manualnej skrzyni biegów, Do wyboru jest też automatyczna skrzyna S tronic lub również automatyczna przekładnia tiptronic.

Innowacyjne rozwiązania techniczne

W nowych Audi A5/ Audi S5, znaleźć można bogatą gamę nowoczesnych rozwiązań technicznych. Jest to m.in. nowo zaprojektowane elektromechaniczne wspomaganie układu kierowniczego. Zapewnia jeszcze lepszą reakcję pojazdu i większą precyzję manewrów. Do tego dochodzi  system wyboru dynamiki jazdy Audi drive select, a w opcji, podwozie z systemem kontroli amortyzacji. Ponadto Audi S5 – Coupeé i Sportback – seryjnie osadzone jest na sportowym podwoziu S.

Systemy informacyjne i wspomagające kierowcę

Wszystkie wersje mają bogate portfolio systemów infotainment i systemów obsługi. Należą do nich np. Audi Virtual Cockpit, system MMI Navigation plus, łącze internetowe w standardzie LTE i pakiet Audi Connect na czele.  Poza tym producent oferuje rozbudowaną propozycję systemów wsparcia kierowcy, obejmującą m.in. korzystający z radaru aktywny tempomat z automatyczną regulacją odległości między poruszającymi się pojazdami adaptive cruise control z funkcją Stop & Go z asystentem jazdy w korkach, asystenta wydajności pomagającego kierowcy obniżyć zużycie paliwa i emisję CO2, aktywnego asystenta toru jazdy Audi active lane assist czy asystenta zmiany pasa ruchu Audi side assist.

Ceny

Ceny Audi A5, zarówno w wersji Coupe, jak i w wersji Sportback, rozpoczynają się od 159 900 PLN. Audi S5 Coupe lub Sportback kosztuje od 308 600 PLN.

Zdjęcia: Audi