MotoNews.pl

Skoda Octavia: nowa gama wyposażenia

10 listopada 2016

Kategoria | Rynek
Marka, model | ,
skoda-octavia 3

Skoda rozwija gamę wyposażenia swojego bestsellerowego modelu dla osiągnięcia jeszcze wyższego poziomu komfortu. Kompleksowa modernizacja przyniosła nowe elementy stylistyczne oraz rozwiązania ułatwiające obsługę wyposażenia. Nowe systemy rozrywki przynoszą ekrany o przekątnej do 9,2 cala. W modelu Skoda Octavia pojawiły się także nowe wzory tapicerek, nowe rozwiązania „Simply Clever” oraz opcje podgrzewania kierownicy i personalizowany kluczyk.

Skoda Octavia – wnętrze

Wnętrze nowego, udoskonalonego modelu Skoda OCtavia wyróżnia się ponadprzeciętną przestronnością i elegancką prostotą. Horyzontalnie zorientowane linie deski rozdzielczej podkreślają dużą szerokość kabiny; krawędzie, powierzchnie i przestrzenie są geometryczne i czyste.

Materiały wykończeniowe

Skoda prezentuje szereg innowacji w zakresie materiałów i kolorów wykończenia. Wersja wyposażenia Ambition charakteryzuje się teraz nową, czarno-brązową kombinacją kolorystyczną. Deska rozdzielcza jest całkowicie czarna. Pozostałe wersje wyposażenia także zyskały nowe wzory wykończenia wnętrz.

Autorzy kabiny przeprojektowali także montowane w kabinie listwy. W wersjach wyposażenia Laurin & Klement ozdobne wstawki standardowo są teraz wyposażone w subtelne oświetlenie budujące szczególny nastrój w kabinie. Występują w dziesięciu odcieniach do wyboru.

Przestrzeń dla pasażerów

W segmencie kompaktów nowa Skoda Octavia jest wzorem pod względem przestronności kabiny. Obydwie wersje nadwoziowe Octavii oferują 73 mm przestrzeni na kolana dla pasażerów siedzących na tylnej kanapie. To wartość typowa dla samochodów klasy średniej. Oba warianty – limuzyna i kombi – mają bagażniki o pojemności odpowiednio 590 i 610 litrów (1580 i 1740 litrów po złożeniu tylnych oparć). Po opuszczeniu oparcia siedzenia pasażera siedzącego z przodu (opcja dla wersji wyposażenia Ambition i Style) możliwe jest przewiezienie przedmiotów o długości sięgających nawet 2,92 metra.

Bagażnik

Pokrywa bagażnika wersji kombi opcjonalnie może być otwierana i zamykana elektrycznie. Funkcjonalność tej przestrzeni dodatkowo powiększają liczne rozwiązania „Simply Clever”. Podłoga bagażnika ma regulowaną wysokość (od wersji wyposażenia Ambition, poza wersją G-TEC). Jest też wielofunkcyjna półka oraz siatka oddzielająca przestrzeń bagażową od pasażerskiej (wyłącznie dla kombi). Standardowo bagażnik wyposażany jest w cztery haczyki.

Rozwiązania Simply Clever

Szereg rozwiązań „Simply Clever” oraz nowe detale stylistyczne pojawiły się także w przedziale pasażerskim. Spody uchwytów na butelki typu PET w tunelu środkowym są ukształtowane w taki sposób, by je unieruchomić i umożliwić ich otwarcie jedną ręką. Bagażnik wersji kombi wyposażony jest w mocowaną na magnes przenośną latarkę. Można ją łatwo w każdej chwili wyciągnąć z samochodu. Z tyłu oparć przednich foteli mogą być zamontowane składane stoliki dla pasażerów tylnej kanapy.

Zestawy informacyjno-rozrywkowe

Paleta zestawów informacyjno-rozrywkowych obejmuje systemy SWING (w wyposażeniu podstawowym), BOLERO, oraz bogatsze o nawigację systemy AMUNDSEN i COLUMBUS. Wszystkie cztery moduły należą do najnowszej generacji systemów Skody. Zgodnie z filozofią marki podstawowe funkcje są wybierane i regulowane fizycznymi przyciskami i pokrętłami. Ekran dotykowy wyczuwa już sam kontakt palca z powierzchnią. Nie wymaga silnego nacisku. Systemy BOLERO, AMUNDSEN oraz COLUMBUS mają nowy interfejs o wysokiej jakości, kryształowym designie.

Już standardowy moduł SWING oferuje szerokie możliwości synchronizacji z urządzeniami mobilnymi, wliczając w to platformę SmartLink+, kompatybilną ze standardami MirrorLink. To wyjątkowe rozwiązanie, które pozwala przenieść menu telefonu oraz poszczególne aplikacje bezpośrednio na centralny wyświetlacz samochodu. Co więcej, opcjonalna funkcja SmartGate umożliwia ściągnięcie danych dotyczących jazdy na swój smartfon. Tam informacje te mogą zostać wykorzystane przez specjalne aplikacje.

System BOLERO (standard od wersji Style) oferuje wysokiej jakości ośmiocalowy wyświetlacz dotykowy z czujnikiem odległości. Gdy palec zbliża się do ekranu, aktywuje się moduł operacyjny, pozwalający na przesuwanie, przewijanie i wprowadzanie danych.

System AMUNDSEN może zostać wykorzystany jako hotspot wi-fi, dający pasażerom Octavii nieograniczony dostęp do internetu poprzez ich smartfony i tablety. Topowy moduł z nawigacją COLUMBUS wyposażony jest w hotspot wi-fi oraz 9,2-calowy wyświetlacz. Na życzenie klienta system ten może zostać wyposażony w technologię LTE. Gwarantuje ona najwyższą prędkość przesyłu danych, z prędkością ściągania sięgającą 150 mb/s.

Listę wyposażenia uzupełniają kolejne przydatne rozwiązania. Phonebox (opcja począwszy od wersji wyposażenia Ambition) ładuje smartfon bezprzewodowo i wzmacnia jego sygnał przez antenę dachową samochodu. System nagłośnienia CANTON (także od wersji Ambition wzwyż) wykorzystuje aż 10 głośników, włącznie z centralnym głośnikiem na desce rozdzielczej i subwooferem zainstalowanym w bagażniku. Kolejną opcją są składane stoliki, które można zamontować w oparciach przednich foteli. Pasażerowie tylnej kanapy mogą mieć także do dyspozycji gniazdka 230V oraz USB.

Zdjęcia: Skoda