MotoNews.pl

Pojazdy ratownicze Opel Insignia Sports Tourer i Vivaro na RETTmobil 2017

09 maja 2017

Kategoria | Targi
Marka, model | , ,
Opel-Insignia-Sports-Tourer-306535

Opel pokaże dwa nowe pojazdy ratunkowe na 17. wystawie RETTmobil w Fuldzie. Mobilne centrum dowodzenia Insignia Sports Tourer oraz służący do przewozu osób Vivaro Kombi zadebiutują na międzynarodowych targach pojazdów ratowniczych. Targi RETTmobil będą otwarte dla zwiedzających od środy do piątku, w godzinach 9:00–17:00. Podobnie jak w poprzednim roku, nowe pojazdy Opla będzie można zobaczyć na stoisku 505 w hali 5. Zespół ekspertów Opla zaprezentuje odwiedzającym je gościom szeroką ofertę producenta w zakresie pojazdów ratowniczych oraz innych wariantów przebudowy nadwozia. Pojazdy służb ratowniczych produkowane są przez Opel Special Vehicles w Rüsselsheim.

Szybkie jak straż pożarna: Opel Insignia Sports Tourer

Opel zaprezentuje mobilne centrum dowodzenia dla straży pożarnej z flagowym wyposażeniem. Insignia Sports Tourer napędzana jest 2-litrowym, turbodoładowanym silnikiem benzynowym o mocy 191 kW/260 KM (zużycie paliwa wg NEDC: 11,5 l/100 km w cyklu miejskim, 7,1 l/100 km poza miastem, 8,7 l/100 km w cyklu mieszanym, emisja CO2: 199 g/km). Silnik przyśpiesza od 0 do 100 km/h w zaledwie 7,5 sekundy i rozwija prędkość maksymalną 245 km/h. W każdej sytuacji Insignia gwarantuje pełną moc dzięki inteligentnemu napędowi na wszystkie koła z wektorowaniem momentu obrotowego. Jest to niezwykle przydatna funkcja w przypadku mokrych lub zaśnieżonych nawierzchni. Oprócz tego kierowca ma do dyspozycji 8-stopniową automatyczną skrzynię biegów, dzięki której nie musi już zdejmować rąk z kierownicy, nawet w najgroźniejszych sytuacjach. Insignia Sports Tourer wyposażona jest w specjalny system sygnalizacyjny, a także przednie migacze LED, które zapewniają bezpieczny dojazd na miejsce. Wyposażenie specjalne umiejscowione w kole zapasowym w bagażniku zapewnia wystarczająco dużo miejsca na radio i dodatkowe wyposażenie strażackie.

Wszyscy na pokład: Opel Vivaro dla dziewięciu strażaków

Ponadto, na RETTmobil Opel pokaże również swój bestseller w kategorii samochodów dostawczych. Transporter straży pożarnej Vivaro Kombi, o dopuszczalnej wadze 2,9 tony, pozwoli przewieźć do dziewięciu osób. Pod maską znajduje się silnik 1.6 Bi-Turbo o mocy 107 kW/145 KM (zużycie oleju napędowego wg NEDC: 6,6 l/100 km w cyklu miejskim, 5,4 l/100 km poza miastem, 5,9 l/ 100 km w cyklu mieszanym, emisja CO2: 152 g/km). Wersja Vivaro Extra Long, o długości 5,4 metra zachwyca dobrymi właściwościami jezdnymi, przestronnością, dużą pojemnością i wygodą nawet w trudnych warunkach. Z przodu zamontowano regulowany w trzech kierunkach fotel kierowcy ze wsparciem odcinka lędźwiowego, a także kanapę dla dwóch pasażerów. Demontowalne kanapy dla trzech pasażerów w drugim i trzecim rzędzie zapewniają dużo przestrzeni na nogi – co jest niezwykle istotne w przypadku szybkiego wsiadania i wysiadania z pojazdu. Siatka zainstalowana za trzecim rzędem siedzeń chroni strażaków przed kontaktem ze sprzętem przechowywanym w bagażniku, zwłaszcza podczas ekstremalnych sytuacji na drodze.

Opel Vivaro — podobnie jak Insignia — wyposażony jest w specjalny system sygnalizacyjny LED z obowiązkową syreną. Ponadto dzięki zamontowanym przednim i tylnym migaczom bez problemu zwraca uwagę innych uczestników ruchu. Dzięki wbudowanej instalacji komunikacji radiowej, strażacy mogą samodzielnie podłączyć różne potrzebne im urządzenia.

Przykuwające wzrok grafiki sygnałowe obu prezentowanych pojazdów są pomysłem design112. Firma z Hesji od dwóch dekad specjalizuje się w specjalistycznej kalkomanii i jest bliskim partnerem Opel Special Vehicles.

Zdjęcia: Opel