MotoNews.pl

Maserati powraca do rywalizacji z nowym GT2

08 marca 2023

Kategoria | Premiery  Sport
Marka, model | ,
Maserati-GT2-2023

Maserati wraca do gry. Powrót Trójzębu do świata wyścigów ucieleśnia nowy wyczynowy samochód GT2, który zaliczył właśnie swój torowy debiut na Autodromo Varano de Melegari.Występ na torze w Parmie stanowi zapowiedź serii wydarzeń poprzedzających pierwszy oficjalny start maszyny, który nastąpi pod koniec czerwca w Belgii – w 24-godzinnym maratonie na Spa.

Nowe Maserati GT2 2023

Maserati jest gotowe, aby tchnąć nowe życie we wspomnienia z ekscytujących występów marki w mistrzostwach GT. W roli głównej – głodny sukces samochód, który przywołuje wyczyny jego poprzednika, chwalebnego i zwycięskiego MC12.

Historia Trójzębu w sporcie motorowym to historia trwających niemal sto lat sukcesów, unikalnego i charakterystycznego DNA oraz pasji rozbudzanej przez więź marki z potężnym dziedzictwem z przeszłości i jej dążeniem ku przyszłości, której niezbędnym budulcem są właśnie wyścigi.

Maserati GT2 reprezentuje uosobienie szybkości, elegancji, stylu i innowacji. Samochód zaprojektowany jako arcydzieło wydajności: niezwykły i zapierający dech w piersiach, stworzony, by świętować powrót marki na tory. Ten nowy rozdział rozpoczął się pod koniec 2022 r., wraz z ogłoszeniem startów w Mistrzostwach Świata Formuły E ABB FIA 2023. Teraz czas na dołączenie do GT2 European Series – wszystko w ramach strategii mającej na celu powrót Trójzębu do wyścigowej rywalizacji.

Maserati GT2 2023 4

Maserati GT2, opracowane i zaprojektowane przez inżynierów Maserati we współpracy z Centro Stile Maserati, z myślą o uzyskaniu typowych dla marki standardów estetycznych, dziedziczy z seryjnej wersji niezwykły silnik Nettuno V6 o mocy 463 kW (630 KM) – wznosząc samochód na wyższy poziom.

Jego zjawiskowe specyfikacje techniczne obejmują zupełnie nową, opatentowaną technikę MTC (Maserati Twin Combustion), która wywodzi się z silników F1, ultralekki monokok z włókna węglowego – doskonałe rozwiązanie zapewniające dobry stosunek masy do mocy, a także lekkie, kompozytowe nadwozie, które do maksimum wykorzystuje elementy aerodynamiki do poprawy w obszarze pionowych obciążeń, a jednocześnie zapewnia najlepszą efektywność pod względem oporu.

Wiele uwagi poświęcono opracowaniu prawidłowego wyważenia obciążenia aerodynamicznego – spód samochód zaprojektowano z myślą o wzorowej synergii z przednim splitterem i regulowanym tylnym spojlerem. Panele nadwozia z możliwością błyskawicznego demontażu pozwalają na szybką wymianę komponentów, a podwozie charakteryzuje się wysoką sztywnością skrętną oraz zginającą.

Wspomaganie kierownicy jest realizowane w pełni elektrycznie. Wszystkie elementy zawieszenia to specyficzne komponenty wyścigowe – zarówno z przodu, jak i z tyłu znajdą się regulowane amortyzatory oraz regulowane stabilizatory. To samo dotyczy elektroniki. Sześciobiegowa sekwencyjna wyścigowa przekładnia oraz łopatki do zmiany przełożeń przy kierownicy i elektryczny, obrotowy wybierak budzą zasilane adrenaliną emocje.

Maserati GT2 2023 8

Wykonana z włókna węglowego deska rozdzielcza oraz zintegrowany 10-calowy wyświetlacz tworzą futurystyczną, intuicyjną w obsłudze kabinę, która łączy się z nadwoziem z opcją malowania oraz barw charakterystycznych dla Maserati Corse (blu infinito).

Jako klejnot mechaniki i inżynierii, awangarda innowacyjnych rozwiązań technicznych, ze swoim futurystycznym, minimalistycznym i rzeźbiarskim wnętrzem nawiązującym do ekstremalnych linii nadwozia, nowe Maserati GT2 jest adresowane do zespołów wyścigowych i kierowców dżentelmenów, którzy startują w mistrzostwach GT.

Jednomiejscowy samochód spod znaku Trójzębu stanowi rezultat zwycięskiej współpracy pomiędzy mężczyznami i kobietami Maserati oraz synergii awangardowego designu i stylu, która od zawsze wyróżnia kreacje włoskiej marki – a wszystko uzupełnione niepowtarzalnym poczuciem luksusu, nawet tam, gdzie droga staje się torem. Niepohamowane GT2 przygotowuje się do odkrywania nowych horyzontów oraz umacniania i definiowania wyścigowej przyszłości Maserati w świecie motorsportu.

Maserati GT2 2023 9

Andrea Bertolini, kierowca testowy Maserati, powiedział:

“Pierwsze kilka dni to zawsze wyjątkowy czas – tym bardziej dla mnie, bo miałem szczęście doprowadzić Maserati do sukcesu w Mistrzostwach Świata GT1, w których zdobyłem cztery tytuły. Teraz wracamy na tor z kolejnym wspaniałym samochodem. Odbyliśmy wiele przejazdów testowych, a pierwsze opinie są pozytywne.”

“Powrót za kierownicę maszyny GT jest naprawdę ekscytujący i widać, że wszyscy zaangażowani są zmotywowani i bardzo entuzjastyczni. Skupiamy się na opracowaniu produktu, który nie tylko wyróżnia się na tle konkurencji, ale jest też idealnym samochodem dla naszych kierowców dżentelmenów pod względem prowadzenia, komfortu oraz osiągów. Chcemy, aby każdy z nich mógł doświadczyć w tym samochodzie wyjątkowych wrażeń.”

“W ostatnich miesiącach, dzięki zaangażowaniu naszej fantastycznej ekipy, intensywnie pracowaliśmy na symulatorze. Chciałbym im wszystkim podziękować! Najbardziej cieszy jednak, że teraz wszystko się materializuje – i to w najlepszym wydaniu. Przed nami seria intensywnych dni testowych, które przygotują nas do powrotu na tory”.

Zdjęcia: Maserati