Hennessey Venom GT detronizuje Veyrona SS?

Hennessey Venom GT detronizuje Veyrona SS?09.04.2013
Hennessey twierdzi, że Venom GT odebrał modelowi Bugatti Veyron palmę pierwszeństwa w kategorii “najszybszy samochód produkcyjny na świecie”. Cała sprawa jest jednak dość sensacyjna i splata kilka wątków, które omówimy poniżej.

Po pierwsze rzeczywiście w zeszłym tygodniu panowie z Hennessey dokonali prób rozwinięcia jak największej szybkości na liczącym długość dwóch mil pasie startowym w bazie lotniczej wojsk północnoamerykańskich w Lemoore i udało im się osiągnąć wynik 265,7 mili na godzinę, czyli około 427,6 km/h. Pomiarów dokonywali przedstawiciele Racelogic przy pomocy dwóch systemów VBOX 3i będących standardowymi urządzeniami wykorzystywanymi w branży do pomiaru prędkości, pozycji, odległości i przyspieszenia. W testach wykorzystano standardowy model Hennessey Venom GT z 7-litrowym silnikiem V8 biturbo pod maską, który generuje 1244 KM mocy i maksymalny moment obrotowy 1566 Nm. Do tego momentu wszystko pozostaje w jak najlepszym porządku. Istnieje jednak kilka wątpliwości.

Hennessey Venom GT detronizuje Veyrona SS? 1 Pierwsza to taka, czy Venoma GT można nazwać „samochodem produkcyjnym”. W końcu model wykorzystany w próbie bicia rekordu to dopiero siódmy egzemplarz, jaki opuścił warsztaty Hennessey. Powinno ich być przynajmniej o 50 więcej.

Druga wątpliwość dotyczy wyniku Bugatti Veyrona Super Sport. Veyronowi w 2010 roku udało się uzyskać zarejestrowany w Księdze Rekordów Guinnesa wynik 267,8 mili na godzinę, czyli około 430,98 km/h. Przedstawiciele Hennessey twierdzą jednak, że zrobił to w nie do końca nieuczciwy sposób, ponieważ testowany egzemplarz był wyposażony z modyfikowaną blokadę prędkości maksymalnej. Bugatti Veyron SS, które można nabyć w salonach sprzedaży mogą bowiem rozwijać prędkość maksymalną 258 mil na godzinę, czyli 415,21 km/h, a zasady Księgi Rekordów Guinessa mówią wyraźnie, że w próbach bicia rekordu w kategorii „najszybszy na świecie samochód produkcyjny” mogą brać udział tylko standardowe samochody w takim stanie, w jakim opuszczają fabrykę.

Brytyjski Sunday Times podał, że Guinnes podobno przychyla się do opinii Amerykanów i już odebrał Veyronowi SS tytuł, jednak ponieważ rekord Hennessey Venom GT wciąż nie został jeszcze potwierdzony oficjalnie, chwilowo najszybszym na świecie samochodem produkcyjnym jest Shelby SuperCars Ultimate Aero, któremu udało się osiągnąć wynik 256, 1 mili na godzinę, czyli 412,15 km/h.


Źródło: Hennessey, Opr. BM