MotoNews.pl

Bugatti Veyron 16.4 Grand Sport World Record Car

22 kwietnia 2013

Kategoria | Premiery  Rynek Premium  Targi
Marka, model | ,
Grand Sport Vitesse WRC 9a

Na tegorocznym salonie motoryzacyjnym w Szanghaju Bugatti prezentuje okolicznościową edycję Veyrona 16.4 Grand Sport Vitesse o nazwie World Record Car (WRC). Samochód został zaprojektowany dla upamiętnienia rekordu świata ustanowionego niedawno przez Bugatti Veyron 16.4 Grand Sport Vitesse, które rozpędziło się do prędkości 408,84 km/h. Specjalna edycja zostanie ograniczona do ośmiu egzemplarzy. Miejsce debiutu serii WRC jest nieprzypadkowe: Chiny to najważniejszy rynek zbytu francuskiej marki.

Okolicznościowa wersja najszybszego roadstera na świecie kryje pod maską 8-litrowy silnik W16 o mocy 1200 KM i maksymalnym momencie obrotowym 1500 Nm dostępnym w zakresie 3000-5000 obr./min. Wyczynową charakterystykę jazdy WRC zawdzięcza wyścigowemu zawieszeniu z ekstremalnie szybko reagującymi amortyzatorami i wzmocnionymi stabilizatorami poprzecznymi, co gwarantuje ścisłą kontrolę nad systemem napędu na wszystkie koła i całym pojazdem. Poza tym WRC posiada standardową konstrukcję z włókna węglowego typu monocoque o wysokiej sztywności skręcania i zewnętrzną powłokę wykonaną w całości z włókna węglowego.

Nadwozie okolicznościowego Veyrona ma dwukolorowy, czarno-pomarańczowy lakier. Całe nadwozie, łącznie z przewodami wentylacyjnymi i klapkami wlewu paliwa i oleju wykonano z włókna węglowego. Wygląd uzupełniają ciekawe obręcze z lekkich stopów.

Wnętrze jest kontynuacją schematu kolorystycznego nadwozia, znajdziemy w nim czarne elementy w postaci skórzanej tapicerki z pomarańczowymi detalami i szwami na fotelach, panelach drzwiowych, tunelu centralnym, osłonie dźwigni zmiany biegów. Pomarańczowe są także pasy bezpieczeństwa i zagłówki. Kierownicę obciągnięto czarną skórą.

Produkcyjna wersja Bugatti Veyron 16.4 Grand Sport World Record Car będzie kosztować 1,99 miliona euro.

Zdjęcia: Bugatti, opracowanie: BM