CUPRA Leon Competicion po raz pierwszy na torze

CUPRA Leon Competicion po raz pierwszy na torze20.07.2020
CUPRA Leon Competicion debiutuje w zawodach 2020 TCR Italy. Za kierownicą nowego samochodu wyścigowego usiądzie Salvatore Tavano, zwycięzca zeszłorocznej edycji. Mistrzostwa 2020 TCR Italy odbywają się między 17 a 19 lipca na torze Mugello.

CUPRA Leon Competición, pokazana po raz pierwszy w lutym 2020 roku, została zaprojektowana specjalnie na potrzeby wyścigów w formacie TCR. Samochód może pochwalić się 2-litrowym turbodoładowanym silnikiem o mocy 340 KM przy 6800 obrotach na minutę oraz momentem obrotowym 410 Nm, sparowanym z sześciobiegową skrzynią sekwencyjną. Przekłada się to na przyspieszenie od 0 do 100 km/h w 4,5 sekundy oraz prędkość maksymalną 260 km/h.

– Patrząc na nowy model, jesteśmy pewni, że powtórzy na torze sukcesy poprzednich wersji – mówi Jaime Puig, dyrektor programu CUPRA Racing. – By zapewnić zespołowi wyścigowemu jak największe wsparcie, oddaliśmy mu do dyspozycji grupę naszych inżynierów.
CUPRA
CUPRA Leon Competicion

Mistrzowski zespół

Dwa egzemplarze Leona Competición opuściły w zeszłym tygodniu barcelońskie zakłady CUPRA Racing Factory, by dotrzeć na czas na włoskie zawody 2020 TCR Italy. Samochody trafią do zespołu, który zdobywał mistrzostwa w ostatnich sezonach – Scuderia del Girasole by CUPRA Racing. Jego kierowca, Salvatore Tavano, już dwukrotnie sięgnął po najwyższy tytuł.

Pierwotny termin debiutu wyścigowej CUPRY Leona Competición musiał zostać przeniesiony z powodu pandemii COVID-19. Skutki tej wyjątkowej sytuacji będą widoczne również podczas włoskich zawodów – 2020 TCR Italy z powodów bezpieczeństwa odbędzie się bez udziału widowni.

CUPRA
CUPRA Leon Competicion

Nowe wcielenie motosportu

Przy projektowaniu modelu Leon Competición wykorzystano innowacyjne rozwiązania, takie jak opracowana przez firmę HP technologia druku Multi Jet Fusion 3D, umożliwiająca uzyskanie większej efektywności aerodynamicznej. Niektóre komponenty zamontowane w pojeździe, takie jak panel sterowania w kierownicy, wloty powietrza i wywietrzników, zostały wydrukowane na drukarce 3D, dzięki czemu uzyskano niższą masę i jej lepszy rozkład.

CUPRA Leon Competición przetarła również nowe szlaki pod względem dostępności samochodów wyścigowych online. Hiszpański model pod koniec 2019 roku stał się pierwszym pojazdem sportowym oferowanym przez dedykowaną platformę online, zaś w maju 2020 roku zaprezentował się w serii wirtualnych wyścigów CUPRA Simracing, w których wzięli udział m.in. ambasadorzy marki – Marc ter Stegen, Mattias Ekström i Jordi Gené.

Źródło: CUPRA