CUPRA wygrywa pierwsze zawody PURE ETCR

CUPRA wygrywa pierwsze zawody PURE ETCR23.06.2021
Zespół Zengo Motorsport X CUPRA zapisał się w historii motorsportu podczas inauguracyjnego wyścigu PURE ETCR na włoskim torze Vallelunga.

Mikel Azcona odniósł zwycięstwo, zdobywając maksymalną liczbę punktów w stawce, tytuł „King of the Weekend” oraz wychodząc na prowadzenie w tabeli. Jego kolega z zespołu, Mattias Ekström, finiszował na trzecim miejscu w klasyfikacji.

W weekend 18-20 czerwca odbyła się pierwsza runda nowych mistrzostw samochodów elektrycznych PURE ETCR. W emocjonującym Super Finale A, gdzie rywalizacja odbywała się na siedmiu okrążeniach, Azcona ukończył wyścig przed resztą kierowców. 24-letni Hiszpan osiągnął to, mimo że po przebiciu opony w poprzedniej sesji zmuszony był wystartować z szóstej, ostatniej, pozycji. Jednak dzięki wskazówkom zespołu i trafnego wykorzystania potencjału mechanizmu Power-Up, który daje kierowcom dodatkowe 200kW mocy, stanął na wysokości zadania, pokonując rywali.

CUPRA
Zespół Zengo Motorsport X CUPRA

– Jestem bardzo szczęśliwy. Nasza CUPRA była bardzo szybka przez cały weekend, a zespół wykonał świetną robotę. Podoba mi się ten nowy format i zamierzamy dać z siebie wszystko, aby kontynuować tę rewolucję w wyścigach samochodów elektrycznych – powiedział Azcona.

Mattias Ekström i Dániel Nagy, dwaj pozostali dwaj kierowcy Zengő Motorsport X CUPRA, rywalizowali w ramach puli B. Mimo że Ekström rozpoczął finał na ostatniej pozycji, zdołał wrócić do czołówki, wyprzedzając rywali, a Super Finał B ukończył na drugim miejscu. Zapewniło mu to trzecie miejsce na podium. Nagy, ostatni kierowca z zespołu, zajął w finale szóste miejsce.

– To wspaniałe rozpoczęcie serii wyścigów PURE ETCR dla zespołu. Nasza CUPRA e-Racer udowodniła, że ​​jest idealnie skonstruowanym samochodem na te mistrzostwa. Zwycięstwo to zasłużony wynik dla całego zespołu Zengő Motorsport X CUPRA i prawdziwy powód do dumy – komentuje wynik zespołu Xavi Serra, szef CUPRA Racing.
CUPRA

Punktacja po pierwszej rundzie

Azcona został uhonorowany tytułem „King of the Weekend”, przyznawanym zwycięzcy każdej imprezy po zdobyciu maksymalnej możliwej liczby 77 punktów. Kierowca po pierwszej rundzie objął prowadzenie w mistrzostwach. Ponadto, dwaj inni kierowcy CUPRA, Ekström (69 punktów) i Gené (58 punktów), znajdują się w kwalifikacjach niedaleko za nimi, na odpowiednio trzeciej i czwartej pozycji. Stawkę kierowców zespołu Zengő Motorsport X CUPRA zamyka Nagy z dziewiątym miejscem w klasyfikacji (31 punktów).

Kolejna runda mistrzostw odbędzie się w weekend 9-11 lipca na torze Motorland-Aragon w Hiszpanii.

W formule PURE ETCR mogą wystartować wyłącznie samochody elektryczne spełniające restrykcyjne wymogi. Wszystkie pojazdy muszą mieć napęd na tylną oś, zapewniać moc 500 kW oraz posiadać akumulator o pojemności 65 kWh. Zespoły mają możliwość modyfikacji podwozia, zastosowania własnych rozwiązań aerodynamicznych i przebudowy karoserii.

Źródło: CUPRA