Radio

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Mam radio 4 x 20 W i mam mozliwosc załozenia głsonikow 2 do tyłu 17-160 W i mam pytniae jak zachwowywac sie bedzie radio bedzie przygasac,co bedzie jak dam na cały regulator bedzie trzesczec czy jest sens wogole zakladac takie głosniki???????????????
 
 
Szkoda tych głośniczków na to radio. Będzie bardziej buczeć niż grać. Jak masz komplet i jesteś mocno do niego przywiązany to pomyśl nad jakimś dupczatym wzmacniaczem. Ale moje zdanie jest takie, że zawsze jest dobrze dograć radio z głośniczkami bez "dodatków"
  
 
Mam conieco pojęcia na ten temat i wiem że głośnik musi być jakieś półtora raza mocniejszy od wocy wzmacniacza (oczywiście takzwana moc sinus, dla niewtajemniczonych to moc jaką wytrzymuje głośnik przenoszący jedną czystą częstotliwość np. 1kHz). Z drugiej strony zbyt duże głośniki mogą nie być dostatecznie wysterowane przez zbyt słaby wzmacniacz ale z tego co mi wiadomo to nie powinno być żężenia i innych wyraźnych zniekształceń. Najlepiej jest podłączyć całość (nawet prowizorycznie) i odsłuchać czy uzyskany efekt jest dla nas zadowalający. Jakość dźwięku zależy od radia i głośników a nie ich mocy znamionowej. Bywa że mały głośnik działa lepiej niż duży ale to już inna bajka .
 
 
Czy te głośniczki mają opis z tyłu obudowy że mają moc 17-160W? Może się okazać że druga z tych liczb to tzw chwilowa moc muzyczna czyli fikcja. Najlepiej będzie rzeczywiście prowizorycznie podłączyć i odsłuchać. Miałem 2-drożne "czterdziestki" JVC, które grały dużo gorzej niż jednodrożne "dwudziestki" Tonsilu.

[ wiadomość edytowana przez: Grzech dnia 2003-03-17 13:42:01 ]
  
 
ja mam standardowo podłączone radio i jak głośno słucham to zachowuje się jak kolorofon(radio 4x35w i tył 2x Philips80w i przód 2x sony100w)jak podłączysz rodio bezpośrednio do akumulatora to nie powinno przygasać(pamiętaj o bezpieczniku)
  
 
na glsnikach pisze ze nominalna ich moc wynosi 35 W,a moje radio ma 20 W,czy to mozna podlaczac nie spowoduje jakis uszkodzen????????
 
 
Oczywiście, że można. W tej sytuacji głośniki mają zapas mocy akurat taki jak trzeba.
  
 
w poldku fabrycznie z przodu mozna tylko 10 wlozyc????????????? a jakie moga byc maksymalnie glebokie?????????
 
 
niestety tylko 10. Ale mozna kupic na gieldzie lub w jakims sklepie specjalne nakladki na drzwi ktore maja roznej wielkosci otwory na glosniczki. Moze byc ich duzo (tych otworkow). Ale na pewno bedzie to duzo ladniej wygladalo niz standard. warto wiec troszkie kasy wylozyc. I efekt dzwiekowy jest zaskakujaco dobry
  
 
Zabardzo nie wiem w czym problem? Co ma do tego wszystkiego moc głośnika... Więc tak: 1, moc głośników musi być większa od max mocy wyj. wzmacniacza( a co do mocy głośników to jedynie na firowych głośnikach jest prawdeziwa moc jeścli podzielicie ją przez 2, bo na reszczie to piszą bzdury - ale są to moce wyliczone ze wzorów więc oni nie oszukują nas, tylko nie wiemy co oznaczają pewne oznaczenia( jak np. PMPO- moc zasilacza jaką może od oddać w nieskończenie małym czasie, przy obciążeniu dążącym do 0 Ohm)) 2. Głośniki nie charakteryzują się tylko mocą wyjściową! ale głównie SPRAWNOSCIĄ, i to ona określa jak głośno będą one grały( czyli w jakim stopniu energia elektryczna zostanie zamieniona na energie mechaniczną membramy głośnika) zwykle określana w odległości 1m od przetwornka( głośka) w ściśle określonych warunkach otaczających i określonej częstotliwości. Moc max określa jaką moc wytrzyma głośnik( właściwie uzwojenie cewki) przez 10min, przy określinej f=1kHz( przynajmniej tak powinno być- nie dotyczy głośników specjalnych, np. subniskotonowych gdzie nie mogą przetworzyć już 500Hz, a co dopiero 1000Hz). 3 Do firmowych głośników dostarczane są charakterystyki i one określają sprawność przetwornika ( głośnka) w funkcji częstotliwości. 4 Co do mocy radia! Wzmacniacze radiowe mają max 18W mocy wyj sinusoidalnej przy 4Ohm , i to jeszcze w układzie mostkowym, wynika to z 14,4V. Moce 40....50... tak to jest prawda ale przy zniekztałceniach nieliniowych 10..15% czasem więcej, i taką moc,( właściwie jest to podniesione napięcie w obwodzie wzm. poprzez kondensatory, lub proste przetwornikce impulsowe) otrzymamy tylko w laboratorium... 70W w radiu jest możliwe dzięki zastosowaniu wzm. klasy H, gdzie zasilany jest on poprzez bootstrap, czyli naprzemienne podnoszenie napięcia w takt sygnalu na kondensatorach 4700uF, i wstrzykiwane ładunki elektryczne do końcówki mocy. ale to jest narazie drogie w nowych radiach ( niby że nowość to niech płacą niewiadomo jaki pieniądze- głupia polityka)....ale zrobiłem sobie takie coś i na zlocie w kwietniu zainteresowanym przekaże dokładny opis budowy...i co jest potrzebne: 1scalak( 47zł) 3 kondensatory( 10zł) i radiator(12zł)... a działa lepiej niż niejeden formowy wzmacniacz mocy....
Na zkończenie: podłączenie głośnika o mocy 2Xmoc wzm, jest podstawą( żeby się cewka nie spalila, poprzez wydzielenie ciepła), radziłbym wybierać głośniki o sprawnośli ok 90dB, i grube przewody do głośników.... i wymienić te cieniactwado zaslilania co są w instalacji naszych polonków.... to jest dobre ale dla tych słuchających pogode. I tyle jeśli jakiś wątpliwości chętnie odpowiem
  
 
Czy to znaczy że Twoje radio pracuje jak nagrzewnica? A tak poważnie mówiąc to moc masz porównywalną ze wzmacniaczem i to z radia. To po co wzmacniacze mają tyle elementów w sobie? A tak patrząc z doświadczenia na ogół radia miały sporą moc 4x 45 na obudowie a mój wzmacniaczx 4 x 25 dużo lepiej gra. Nie wiem jak moc ma się do zniekształceń ale byle wzmacniacz z głośników które niby nieźle grają to po podłączeniu wzmacniacza dopiero ożywają
  
 
Większość rzeczy o wzmacniaczach i głośnikach już została napisana, ale nie odmówię sobie dodania trzech groszy
To prawda, że przy 14V zasilania można osiągnąć max. 20W/1% na kanał przy głośnikach 4 ohm. Jeśli piszą, że radio ma 4x40W, to pewnie tylko przy głośnikach 2ohm. Wymagania od większej mocy głośników biorą się stąd, że moc wzmacniacza jest podawana przy zniekształceniach 1%. Tak naprawdę wzmacniacz ma większą moc, ale wraz z mocą gwałtownie rosną zniekształcenia. Mocniejesze wzmacniacze samochodowe robione są w ten sbosób, że posiadają wewnątrz przetwornicę napięcia np. 12->50V. Przy takim napięciu osiągnięcie większej mocy nie stanowi większego problemu.

Taki kilkuczęściowy wzmacniacz sobie zrobiłem, ale niestety nie zdążyłem go zamontować, chlip, chlip Taka hybrydka 4x20W np. TDA8571 a kosztuje ok.35zł i gra całkiem nieźle - w radiach nieraz montują znacznie gorsze części. Jak się komuś nudzi to parę ciekawych schematów można znaleźć na elektrodzie .
Nie przejmowałbym się zbytnio nadmierną mocą maksymalną głośnika, radzę za to zadbać o solidny gruby kabel akumulator-radio i odpowiednie wytłumienie otoczenia głośników.

Padła też obawa o ilość części w środku - elektronika półprzewodników poszła ostro do przodu i jeśli nie jesteście audiofilami, to możecie się zdziwić ile potrafi taki jednoukładowy wzmacniacz.

Dzbanek
  
 
więc co do układu to proponuje TDA1562Q, a co do wzmacniaczy.... one mają np. jak zbudowany przezemnie 50W/praktycznie bez znieksztalceń, a te w radiu 50W/10...15%, a piszecie że radio jest złożone wewnątrz, wzmacniacz to jest 1 scalak i kilka kondensatorów, więc nie ma co tu brać pod uwage wnętrza układu. A co do prztwornic... wiem że to normalne i przy 50V, takie moce to coś normalnego.... ale muszą jeszcze zarobić na wzmacniaczach, dlatego nie dają tego co najleprze w seryjne radio A co do grzania, to pisałem o cewkach głośników, a radiatory na końcowce swoją drogą...
kto chce sobie kupić fajny wzm. za śmieszne pieniądze to zapraszam do sieci : Selgros" wzmacniacz tonsila WS100 ( 2X 50W, i ciągła sin 2X30W z możliwością włączenia w mostek) polecam , sam sobie taki kupiłem , nie wiem po co ale Tonsil.... i kosztuje 98zł/ u tonsila 250....
  
 
glosniki, wzmacniacze to jest do przejscia, ale powiedzcie mi gdzie zamontowac glosniki w duzym fiacie oprocz miejsca w polce. moze ruchome glosniczki z przodu przytwierdzane na magnes?
pagan
  
 
w dużym fiacie .... mogę zaproponować montarz głośników w przednich drzwach tak jak w polonezie( można wykorzystać maskownice z polonka) w slupki gwizdki(no tak... nie ma plastików na słupkach..... ale dziś widzialem nawet fajne gwizdki średnicy ok5cm za 9,50...niemogłem się oprzeć i je kupilem.... i jak narazie to grają lepiej niż przypuszczalem i są przyklejane na taka dwustronną klejącą gąbeczke- nie taśme dwustronną) lub można je przykleić do deskiwDF, więc przód już załatwiony...
Z tyłu głośniki w drzwiach jak z przodu, bo głośniki na tylnej polce to gwarantowana kradzież... ale mam fajnego patenta... w Df trzeba mieć powycinaną tylną polke i tak wpasowane głośniki że ich nie było widać, bo z wierzchu trzeba przykryć orginalną tapicerką( jeśli tak to można nazwać). Znając topologie DF, to chyba kosz będzie już w bagażniku.... ale gra super,
  
 
Cytat:
ale dziś widzialem nawet fajne gwizdki średnicy ok5cm za 9,50...niemogłem się oprzeć i je kupilem.... i jak narazie to grają lepiej niż przypuszczalem



A masz je podlaczone pod jakas zwrotnice czy masz tylko zalozony gornoprzepustowy filtr pasywny???
  
 
glosniki w przednich drzwiach odpadaja. mam tapicerke. z exportu, zdaje mi sie z srebrnymi listwami. pozostaje mi eliptyczny glosnik pod radiem) albo wyprowadzenie wtyczek na sluchawki.
pagan
  
 
te gwizdki, mają można by powiedzieć że mają filtrygórnprzepustowe pasywne, na kondensatorze wlączonym szeregowo, a zwrotnice takie prawdziwe będą ale pożniej....
Nie wiem jak to jest w fiacie ale jak jakiś problem to postaram się jakoś pomóc... jutro się porozglądam za fiatami...
  
 
O rany ale żeście się zapatrzyli w średnice i moc radii.

Po pierwsze : to że radio ma napisane 4x40 Watt to zapomnijcie że tyle ma. To co podają na panelach to jest moc muzyczna a nie rzeczywista. Dla przykładu podam że mój kenwood ma napisane 4x35 Watt a w rzeczywistośći posiada 4x25 Watt.

Po drugie : Moc głośnika nie jest najważniejszym parametrem. Zdecydowanie bardziej liczy się dynamika. Osobiście wolę mieć miejszej mocy głośniki ale z większą dynamiką niż potężne z niską. I tu doradzam nie kupować głośników z mniejszą dynamiką niż 90 dB.

Co do średnicy głośnika to napewno głośnik o większej średnicy będzie dawał lepszy efekt akustyczny ale co za tym idzie będzie potrzebował większej mocy wzmacniacza do osiągnięcia pożądanego efektu dźwiękowego.

To pociąga za sobą dostawianie wzmacniaczy. Kupowanie kondensatorów do zasilania całej tej elektrowni.

Powiem więc tak : ja mam u siebie radio kenwooda ( KRC-958R 4x35 Watt ) , z przodu gwizdki mac-audio i głośniki 10cm kenwooda ( szerokopasmowe - KFC-1066 80W dynamika 90 dB ) , tył gwizdki mac-audio i głośniki kenwooda ( dwudrożne - KFC-1056 80W dynamika 90 dB. Do tego tuba basowa aktywna Tonsila 100 Watt. Uważam że taka konfiguracja sprzętu do wozu który nie startuje na konkursach audio w zupełności wystarczy.

Pozdrawiam
  
 
Nie tylko dlatego może przygasać. Może nie dostawać tyle prądu ile potrzebuje. Spowodowane jest to na ogół tym że głośniki mają spore magnesy i potrzebują więcej prądu niż jest wstanie dać radio. Wtedy przy mocniejszych basach wyświetlacz zaczyna przygasać i głośniki charczą.

Cały urok dużych głośników