Wentylator chlodnicy - ważne!!!

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
czesc,

czy ktos wie albo moglby sprawdzic, w ktora strone powinien sie obracac wiatrak chlodnicy? zgodnie ze wskazowkami zegara czy odwrotnie?

kolejne pytanie to czy mozna zalozyc odwrotnie lopatki wiatraka?
wiatrak u mnie dmucha zamiast wciagac strumien powietrza
ze schematu wynika, ze mam odwrocona polaryzacje, ale az nie chce mi sie wierzyc w taka inteligencje mechanikow bo latwiej odwrotnie zalozyc wiatrak niz popieprzyc polaryzacje.

z gory dzieki z odpowiedzi
  
 
Cytat:
2005-07-23 12:43:04, juzeff pisze:
czesc, czy ktos wie albo moglby sprawdzic, w ktora strone powinien sie obracac wiatrak chlodnicy? zgodnie ze wskazowkami zegara czy odwrotnie? kolejne pytanie to czy mozna zalozyc odwrotnie lopatki wiatraka? wiatrak u mnie dmucha zamiast wciagac strumien powietrza ze schematu wynika, ze mam odwrocona polaryzacje, ale az nie chce mi sie wierzyc w taka inteligencje mechanikow bo latwiej odwrotnie zalozyc wiatrak niz popieprzyc polaryzacje. z gory dzieki z odpowiedzi



Nie da się założyć odwrotnie wiatraka. Chyba, że ktoś przewiercił otwór na wylot.
  
 
dzieki, zatem wszystko jasne. teraz pozostaje znalezc miejsce gdzie matoly zamienili przewody.
moglbym przeciac przewod i poprostu odwrocic, ale chce zeby wszystko bylo jak nalezy i kiedys kolejny uzytkownik - jesli takowy bedzie - nie zastanawial sie: "jak do cholery podlaczony jest ten wiatrak"
  
 
Myśle teraz o tym wentelatorze i zastanawiam sie czy jednak nie było na osi zabezpieczenie i czy czasami nie dało się go obrucić. Rozbierałem to 2 miesiące temu i moge się mylić. Niech się jeszcze ktoś wypowie dla pewności. Niechciałbym wprowadzić w błąd. Ale w sumie nie wieżę żeby go odwrotnie założyli.
  
 
Cześć. Na mój gust to odwrócenie samego wiatraka nie zmieni kierunku przepływu powietrza. Jedynie co, to będzie słabiej dmuchał. Więc myslę,że masz pomylone przewody. Narazie.

[ wiadomość edytowana przez: Emart dnia 2005-07-24 09:23:33 ]
  
 
Juz nie pamietam,ale we wszystkich esich wiatrak chyba wydmuchuje powietrze a nie wciaga - tak mam.
  
 
Cytat:
2005-07-23 12:48:06, jerico pisze:
Nie da się założyć odwrotnie wiatraka. Chyba, że ktoś przewiercił otwór na wylot.


Nawet jak przewiercisz otwór na wylot i załozysz odwrotnie, to i tak wiatrak bedzie wiał w ta sama strone. Musiałbys wygiąć(skręcić) łopatki w druga strone.

Przy okazji , wiatrak [u]zawsze wciaga powietrze pod maske[/u] na silnik lub obok.
  
 
Cytat:
2005-07-23 15:55:05, Slawko pisze:
Przy okazji , wiatrak [u]zawsze wciaga powietrze pod maske[/u] na silnik lub obok.



nie zawsze
  
 
ja mam wiatrak ( w kuchni ) chodzi w 2 strony ----> albo wyciąga powietrze albo dmucha ;
łopatli śmigło jednolity odlew!
TO TAK NA MARGINESIE .
  
 
Cytat:
2005-07-23 16:33:23, KAMILA_Z_USTRONIA pisze:
ja mam wiatrak ( w kuchni ) chodzi w 2 strony ----> albo wyciąga powietrze albo dmucha ; łopatli śmigło jednolity odlew! TO TAK NA MARGINESIE .


Ale kręci sie w dwie strony(lewo-prawo).

załozenie jest takie , ze silnik od wiatraka kreci sie zawsze w jedna strone.
  
 
Cytat:
2005-07-23 18:45:34, Slawko pisze:
Ale kręci sie w dwie strony(lewo-prawo). załozenie jest takie , ze silnik od wiatraka kreci sie zawsze w jedna strone.



Założenia bywają różne
  
 
okazalo sie ze wlacznik wentylatora mialem na masie (na schemacie jest na plusie).
nawet nie bede opisywal jak wygladala wiazka przewodow w nadkolu
w kazdym razie odwrocilem bieguny i...
wentylator dziala tak cichutko, ze nawet nie slyszalem kiedy sie wlaczyl (poprzednio - odrzutowiec nie powstydzil by sie takiego halasu ), schlodzil plyn w czasie kilku sekund a co najdziwniejsze... wczesniej sie zalacza (tak jak powienien).
rozumiem, ze zmienily sie paramerty obwodu, ale chyba nie zmieniaja sie parametry bimetalowego wlacznika hmmm, dziwne
jestem happy... az do nastepnej awarii pozdrawiam