Jaki kabel do anteny??

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
jaki najlepiej kupic kabel do anteny??jest ich pare rodzajow,kazdy pisze ze najlepszyczy to ma wogole jakies wieksze znaczenie??
  
 
[quote]
2006-04-29 11:51:53, edi_nt pisze:
jaki najlepiej kupic kabel do anteny??jest ich pare rodzajow,kazdy pisze ze najlepszyczy to ma wogole jakies wieksze znaczenie??
[/quote

Do jakiej anteny?Myślę,że do radia CB,ale do auta,czy bazowej?Do auta w zupełności wystarczy RG58,natomiast jeśli chodzi o bazę
i kabel o dług.powyżej 20m,to lepiej jest zastosować RG 213.Posiada mniejsze tłumienie.W obu przypadkach dobrze jest wybrac kabel z gęstym oplotem/ekranem/gdyż jest wówczas pewność,że przy właściwym połączeniu masy,kabel taki nie będzie wprowadzał zakłóceń.
  
 
no jasne,jak moglem nie napisac do jakeij antenychodzi mi o kabel do anteny samochodowej New Alaska.
  
 
Cytat:
2006-04-29 21:35:38, edi_nt pisze:
no jasne,jak moglem nie napisac do jakeij antenychodzi mi o kabel do anteny samochodowej New Alaska.


RG 58 o dług 4m i najlepiej przy pomocy właściwego miernika/mostek/dostroić go do rezonansu na częstotliwości CB,czyli inaczej mówiąc skrócić,obcinając do długości ok.3,64m.
  
 
czyli nie mozna sobie po prostu uciac do dlugosci 3.64,tylko trzeba mierzyc cos miernikiem??tzn bedzie to okolo 3.64,bo to pokaze mi miernik??nie wiem jak to napisacpo prostu mierze i docinam ile trzeba??
  
 
Cytat:
2006-04-29 23:24:56, edi_nt pisze:
czyli nie mozna sobie po prostu uciac do dlugosci 3.64,tylko trzeba mierzyc cos miernikiem??tzn bedzie to okolo 3.64,bo to pokaze mi miernik??nie wiem jak to napisacpo prostu mierze i docinam ile trzeba??


Robiłem wczoraj specjalnie próby związane z dług.kabla.Mialem odcinek 3,50m i okazalo się,że jego częstotliwość rezonansowa,tzn,taka przy której radio pozornie "nie widzi"kabla tylko samą antenę,leży poza cżęstotliwościa 20 kanału CB.Dopiero po dodaniu przy pomocy złączą typu "beczka"kawalka przewodu uzyskałem właściwą częstotliwość rezonansową kabla i mogłem spokojnie stroić antenę.Niestety nie zapisalem ile dokładnie miał kabel po tej poprawce,ale jeśli jesteś zainteresowany,mogę wykonać i opisać pomiary z ant,Lemm AT 900 i 80mmm podstawą magnesową.Oczywiście podstawa służy mi tylko do pomiarów np.w celu szukania najlepszego punktu do umiejscowienia anteny.Moja ant.jest zamocowana z tyłu na drzwiach VW Polo.SWR nie najlepszy 1,4 zasięg nadawania ok.6km,odbioru ok 10.
  
 
jesli mozesz to proszepodobno ksiazki podaja ze ta dlugosc to jest 3.64cm...ale nie jestem pewien czy to rzeczywiscie bedzie 3.64 czy zalezy to od pomiaru.
  
 
Cytat:
2006-04-30 13:52:38, edi_nt pisze:
jesli mozesz to proszepodobno ksiazki podaja ze ta dlugosc to jest 3.64cm...ale nie jestem pewien czy to rzeczywiscie bedzie 3.64 czy zalezy to od pomiaru.


Robiłem wczoraj pomiary rezonansowe kabla.Wyszło mi,że kabel RG 58 przy częstotliwości 27.190MHz/20 kanał/może mieć długość około 3,64m.Piszę około,gdyż właściwy wynik w dużej mierze zależy od dokładności miernika.W moim przypadku różnica 2-3 cm długości w obie strony od 3,64m nie wykazywała znaczących różnic.Ale może to być spowodowane niedokładnościa miernika.Warto trzymać się porad książkowych.Myślę,że autor piszący książki zna temat,chociaż spotkałem przypadek,gdzie jeden autor zaleca długość kabla jako krotność nieparzystych ćwiartek dług.fali,a inny krotność połówek dług.fali.
  
 
dzieki bardzo za pomoc...mam jeszcze jedno pytanko.co oznacza w oznaczeniu kabla C/U.bo na allegro widze same kable RG 58 C/U a ja np mam kabel w domu od anteny new alaska i jest on oznaczony RG 58 A/U.czy jest to oznaczenie materialu z jakiego jest wykonany???
  
 
Cytat:
2006-05-01 22:33:37, edi_nt pisze:
dzieki bardzo za pomoc...mam jeszcze jedno pytanko.co oznacza w oznaczeniu kabla C/U.bo na allegro widze same kable RG 58 C/U a ja np mam kabel w domu od anteny new alaska i jest on oznaczony RG 58 A/U.czy jest to oznaczenie materialu z jakiego jest wykonany???


Litery C/U w oznaczeniu kabla informują,że jest to kabel z miedzianą żyłą "gorącą" i oplotem miedzianym,lub miedzianym,pocynowanym CuSn.Natomiast co oznacza litera A/U niestety w książkach,które posiadam nie znalazłem wytłumaczenia tego oznakowania.Może któryś z kolegów będzie wiedział coś więcej na ten temat.
  
 
kupilem kabel ale jest jakis taki flakowaty.kurde nie sprawdzilem sobie w sklepie co mi daje i kupilem taki.tak to jest jak sie kupuje a oglada w domu...czy to ma jakies znaczenie??w dotyku jest taki jakby wybrakowanypo prostu izolacja wierzchnia jest tak jakby luzem na wierzchu.jest to kabel rg 58.kurde co za matol mi ucial orginalny kabel...a taki ladny byl,amerykanski taki