Regulacja oswietlenia zegarow

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Mam takie pytanko:
zrobilem sobie podswietlenie zegarkow na ukladzie z diod (kazda dioda z opornikiem 1kOhm). Przed wczoraj przyszedl regulator oswietlenia kokpitu z oriona, wiec go dzisiaj dopasowalem do essego. I teraz czy na max w lewo, czy max na prawoto swieci tak samo.
Czy zeby bylo widac przyciemnianie mam jeszcze dorzucic opornik 1kOhm za regulatorem lub przed??
  
 
Cytat:
2008-12-24 13:15:01, tomiibuj pisze:
Mam takie pytanko: zrobilem sobie podswietlenie zegarkow na ukladzie z diod (kazda dioda z opornikiem 1kOhm). Przed wczoraj przyszedl regulator oswietlenia kokpitu z oriona, wiec go dzisiaj dopasowalem do essego. I teraz czy na max w lewo, czy max na prawoto swieci tak samo. Czy zeby bylo widac przyciemnianie mam jeszcze dorzucic opornik 1kOhm za regulatorem lub przed??

w jedna strone powinno swiecic normalnie a w druga przyciemnione. wkoncu to potencjometr
  
 
mysle ze dalej ma za duzy prad na diody, bo jakos nie widac roznicy
  
 
tak jak piszesz,
regulator jest przystoswany do ograniczania prądu żarówek, a nie diod.
Jak wiadomo diody mają mniejszy apetyt, wiec mimo skręcania na maxa nie zauważasz różnicy.

Musisz albo dobrać odpowiedni rezystor między potencjometrem a diodami. Jeśli zakres regulacji będzie za mały, pozostaje Ci wykorzystanie tego potencjometru do wysterowania tranzystora, który będzie ograniczał prąd.

[ wiadomość edytowana przez: dyras dnia 2008-12-24 13:26:21 ]
  
 
a jaki max opor ma ten potencjometr? sprobuj na jakims zwyklym ktory ma 10-100kohm
  
 
a czy ktos moze mi narysowac uklad??
  
 
nie wiem czy tym ci pomoge ale jak kupowalem zegary indiglo- to do regulacji podswietlenia tarcz mam w instrukcji potencjometr od 47 ohm do 470 ohm podlaczony na wejsciu 12V (kabel czerwony) przed inwenterem
  
 
Cytat:
2008-12-24 15:19:05, mlody84-07 pisze:
nie wiem czy tym ci pomoge ale jak kupowalem zegary indiglo- to do regulacji podswietlenia tarcz mam w instrukcji potencjometr od 47 ohm do 470 ohm podlaczony na wejsciu 12V (kabel czerwony) przed inwenterem

jak na ledy to maly opor. do nich to kohmy jesli chodzi o potencjometr musialbys wymienic potencjometr na taki z wieksza rezystancja. to ze dolozysz 1kohm to raczej wszystkie beda slabiej swiecic bez pokrecania. ile przewodow ma ten potencjometr?
  
 
Panowie, jesli chodzi o mnie to jestem zielony z elektroniki. Potencjometr moj na tylko 2 przywody (ford orion). Wiec teraz chce jakos to zespolic z moimi diodami - help me !!
  
 
najtaniej i najszybciej wmontowac jedna zarowke jak bylo w oryginale (moze swiecic nawet w nogi) i juz powinna byc zauwazalna regulacja.
  
 
Po prostu diody mają całkowicie odmienna charakterystykę świecenia od żarówek. I proste zastąpienie jednych drugimi nie da pożądanych efektów. Diody mają: dużo mniejszy pobór prądu, a co w tej chwili najważniejsze, mają dość progową charakterystykę działania, tzn. poniżej progu zadziałania nie świecą, a potem, do osiągnięcia maksymalnego prądu - świecą mniej więcej ze stałą jasnością. I jest problem z ich przyciemnianiem. Pewien efekt możesz uzyskać montując dodatkowy opór w obwód diod w postaci rezystora ( o odpowiedniej wartości i mocy - o tym też trzeba pamiętać!) lub choćby żarówki. A pełny efekt regulacji uzyskasz na sterowniku PWM. Brzmi strasznie, ale to prosty układ na niejednokrotnie tu wspominanym układzie NE555. Schemat można ściągnąć z netu (zresztą odsyłacze są nawet tutaj), kupić gotowy kit do samodzielnego montażu lub nawet pogrzebać w autach na szrocie. Jak wygrzebiesz regulator z ośmionóżkowym układem scalonym, to trafiłeś.
  
 
Sliczne dzieki Wam za info
  
 
zeby nie straszyc chetnych haslami typu PWM i 555 na szybko zaimprowizowalem cos malego. totalny minimalizm - na zestaw wskaznikow wystarczy - reg od 0 do prawie max'a.
3055 (dla niewtajemniczonych to tranzystor, wtajemniczeni wiedza ze to "pewniak") warto wypasc w radiator i tu uwaga + na obudowie bedzie wiec ostroznie z pradem

KLIK




[ wiadomość edytowana przez: CKsrv dnia 2008-12-26 20:18:00 ]