Jakie są aktualnie przepisy dotyczące kupna samochodu?

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
1. jeśli kupiłem samochód, ile mam dni od daty kupna na załatwienie formalności związanych z kupnem? przerejestrowanie na inną osobę itp...
2. czy OC poprzedniego właściciela przechodzi na nowego właściciela? jeśli nie, to do kiedy od daty kupna mam czas na załatwienie nowego OC?
3. w jakich przypadkach nie ma konieczności zmieniania tablic rejestracyjnych?
  
 
Cytat:
2009-08-23 15:51:58, ŁUKASZ_GAJER pisze:
1. jeśli kupiłem samochód, ile mam dni od daty kupna na załatwienie formalności związanych z kupnem? przerejestrowanie na inną osobę itp... 2. czy OC poprzedniego właściciela przechodzi na nowego właściciela? jeśli nie, to do kiedy od daty kupna mam czas na załatwienie nowego OC? 3. w jakich przypadkach nie ma konieczności zmieniania tablic rejestracyjnych?



1. Na zapłacenie podatku jest dwa tygodnie na zgłoszenie kupna do Urzędu Skarbowego i kolejne dwa na zapłacenie podatku. Na przerejestrowanie auta jest 30 dni.

2. OC przechodzi wraz z samochodem. Jeśli masz więcej zniżek niż poprzedni właściciel to zwracają różnicę (tak przynajmniej jest w Compensie. Nie wiem tylko komu ją zwracają ). Jeśli natomiast poprzedni właściciel ma większe zniżki to nic się nie dopłaca (Compensa) i jeździ się na jego zniżkach do końca ważności OC. Na zmianę ubezpieczyciela jest 30 dni. Po tym czasie nie ma możliwości zmiany i należy ubezpieczyć je u obecnego ubezpieczyciela.

3. Zmiana tablic nie jest konieczna jeśli litery na tablicach odpowiadają miejscu w którym auto będzie zarejestrowane. Tutaj jest wykaz Warszawskich tablic. Czyli jeśli mieszkasz w Białołęce i kupisz auto z tablicami WA Nie musisz zmieniać tablic. W Twoim przypadku będzie to prawdopodobnie WW..X.

No to by było chyba na tyle Może jeszcze podpowiem że gdyby było tak jak ja miałem i auto ma nie wbitą w dowód instalację LPG potrzebny jest wyciąg ze świadectwa homologacji tejże instalacji i Faktura.


[ wiadomość edytowana przez: robert_or3 dnia 2009-08-23 16:30:12 ]
  
 
Cytat:
2009-08-23 16:07:31, robert_or3 pisze:
1. Na zapłacenie podatku jest dwa tygodnie na zgłoszenie kupna do Urzędu Skarbowego i kolejne dwa na zapłacenie podatku. Na przerejestrowanie auta jest 30 dni.



Podatku nie ma w wypadku sprzedaży auta przez firmę/komis na fakturę VAT. 30 dni na przerejestrowanie to czysta, żywa teoria. Możesz jeździć nieprzerejestrowanym autem do śmierci. Swojej lub auta.
  
 
Cytat:
2009-08-23 19:30:40, piotr_ek pisze:
30 dni na przerejestrowanie to czysta, żywa teoria. Możesz jeździć nieprzerejestrowanym autem do śmierci. Swojej lub auta.


Nie wiem czy spodoba się to policji jak poprzedni właściciel wyrejestruje auto.
  
 
Cytat:
2009-08-23 19:33:35, robert_or3 pisze:
Nie wiem czy spodoba się to policji jak poprzedni właściciel wyrejestruje auto.



Nawet jak im się nie spodoba to nic Ci nie mogą zrobić... oczywiście zakładając, że masz OC (które może zawrzeć dowolna osoba na dowolne auto) i przegląd.
  
 
Cos mi nie pasi... kupiłem auto od ubezpieczyciela ALLIANZ i powiedział mi ze mam 30 dni na decyzje nt: OC czy przedłuzam w Alianz czy ide do innego ubezpieczyciela. I OC sprzedającego jest wazne 30dni. Co do skarbówki to: płaciłem przerejstrowanie auta 169zł za wsio i specjalnie pytalem przemiłej pani z okienka, która siorbiąc kawe odpowiedziała mi ze nic wiecej nie musze płacic
Chyba ze stolyca ma inne przepisy....
  
 
Cytat:
2009-08-23 21:06:42, Czarek_Rej pisze:
Cos mi nie pasi... kupiłem auto od ubezpieczyciela ALLIANZ i powiedział mi ze mam 30 dni na decyzje nt: OC czy przedłuzam w Alianz czy ide do innego ubezpieczyciela. I OC sprzedającego jest wazne 30dni.



Ważne jest do końca obowiązywania z tym, że do 30 dni należy je przekalkulować (będzie dopłata lub nie) i przepisać na Ciebie. Oczywiście nic się nie stanie jak zrobisz to 35 czy 70 dni po terminie. I tym w Allianzie o to chyba chodziło. Inna inszość to tłumaczenie się miśkom (sprawdzają jeszcze OC?), że to ubezpieczenie jest OK tylko nazwisko, adres i nr rej się niezgadzają... ale VIN jest w porządku
Co do podatków to do 14 dni:
- druczek PCC jakiś tam
- urzędas
- kasa do kasy
i tyle.
  
 
Obojętnie jaka tablica Warszawska to nie musisz zmianiać, bo mieszkasz w Warszawie. Możesz mieć WB WF WA WI WE WK WU WD WX WH WJ WN WT WW...