Kto mi powie po co takie grube kable?

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Takie pytanie męczy mnie od jakigos czasu. Po co w Car Audio takie grube kable do zasilania?
  
 
in większy amperaż tym większa musi być średnica kabla, zbyt cienkie kable przy zbyt dużym prądzie mogłyby się zfajczyć np.
spójrz na swojego essiego, w nim największy odbiornik prądu stanowi rozrusznik, jakie idą do niego kable?..bingo
to tak na chłopski rozum, może koledzy wyjaśnią dokładnie
  
 
to teraz prosze o wyjaśnienie dlaczego u mnie cały dom podłączony jest na przewodzie 2,5 kwadrat i to jest aż świat?
  
 
spójrz na bezpieczniki, nie liczy się napięcie a natężenie prądu.
W domu masz pewnie 16-30A (strzelam bo się nie znam) w aucie kable zabezpieczane takimi bepiecznikami też są dość cienkie, Ale jak masz już z 50-60 to średnica kabli rośnie.
  
 
Cytat:
2005-08-25 14:57:30, masterostry pisze:
spójrz na bezpieczniki, nie liczy się napięcie a natężenie prądu. W domu masz pewnie 16-30A (strzelam bo się nie znam) w aucie kable zabezpieczane takimi bepiecznikami też są dość cienkie, Ale jak masz już z 50-60 to średnica kabli rośnie.



No jasne, ale skąd tam taki duży ten prąd?
  
 
Wzmacniacze treba należycie karmić, ilość prądu potrzebnego im do pracy możesz ocenić po ich mocy
...a moc musi się z czegoś brać- tym czymś jest Twój akumulator.
Napewno słyszałeś o żelowych aku, czy zakładaniu do auta pary alternatorów.....to wszystko właśnie dla wzmacniaczy



[ wiadomość edytowana przez: masterostry dnia 2005-08-25 15:11:16 ]
  
 
niech tak na szybko policze co mam w domu:
komp-300W
monitor-80W
bojler elektryczny - 1500W!!!
dwa telewizory - w sumie 160W
oświetlenie - ok 120 W na pokój
Piekarnik elektryczny - nie ma pojęcia...
a do tego cała masa różnych innych pierdół...

a przewód 2,5 kwadrat...
  
 
Cytat:
2005-08-25 15:15:12, MasterCheat pisze:
niech tak na szybko policze co mam w domu: komp-300W monitor-80W bojler elektryczny - 1500W!!! dwa telewizory - w sumie 160W oświetlenie - ok 120 W na pokój Piekarnik elektryczny - nie ma pojęcia... a do tego cała masa różnych innych pierdół... a przewód 2,5 kwadrat...



...to masz przeciążoną instalację
napisałem co wiedziałem, a na szczegóły poczekaj od jakichś "elektrycznych"

......aha jeszcze jeden niuans, w domu masz prąd zmienny a w aucie stały ...może to ma jakieś znaczenie



[ wiadomość edytowana przez: masterostry dnia 2005-08-25 15:20:08 ]
  
 
im większ średnica kabla, tym mniejsze straty prądu w przewodzie, mniejszy wpływ zakłóceń=wyższa jakośc dźwięku. Grubość przewodu zależy od mocy przenoszonej na głośniki.

http://www.dipol.com.pl/bib58.htm
  
 
i jak włączysz wszycho to wywali bezpieczniki. Jak je zewrzesz, to poleci kabel w ścianie. Do tego to są moce przy odpalaniu (komp nie ciągnie 300W, zasilacz jest jedynie tej mocy i tylko w okresach szczytowych). Kable w domu masz głównie w postaci jednej żyły, co pogarsza elestyczność, ale jest "więcej" miedzi na przewodzenie. A aucie jest to skrętka, więc musi być grubsza. Dodatkowo jest to prąd stały, a moce pobierane z aku są spore. Policzmy: P(Moc)=J(prąd) razy U(napięcie). Dla żarówki 100 wat w chacie Prąd jest około 18 razy mniejszy niż w aucie.

Cytat:
2005-08-25 15:15:12, MasterCheat pisze:
niech tak na szybko policze co mam w domu: komp-300W monitor-80W bojler elektryczny - 1500W!!! dwa telewizory - w sumie 160W oświetlenie - ok 120 W na pokój Piekarnik elektryczny - nie ma pojęcia... a do tego cała masa różnych innych pierdół... a przewód 2,5 kwadrat...

  
 
porównaj także wartości bezpieczników (w aucie każdy jest do czego innego, a w domu do grupy urządzeń...)
  
 
zgodze się prawie ze wszystki ale nie z tym:

"im większ średnica kabla, tym mniejsze straty prądu w przewodzie, mniejszy wpływ zakłóceń=wyższa jakośc dźwięku. Grubość przewodu zależy od mocy przenoszonej na głośniki. "

Co ma kabel zasilający do jakości dźwięku. Od dźwęku to sa przewodzy dźwiąkowe a nie zasilanące...

i nie z tym:

"porównaj także wartości bezpieczników (w aucie każdy jest do czego innego, a w domu do grupy urządzeń...) "

W aucie obwody mają osobe bezpieczniki dlatego żeby przy awarji np. światełka w kobinie nie unieruchomiło się całe auto i tyle...



  
 
aha. no i kto powiedział ze ma zasilacz 300 W... może nan 450 a może 500.....
Napisałem ze bierze 300 i tyle...

zresztą jest prawie ciagle max obciążony...
  
 
Ale bardzo trafne spostrzeżenie dotyczące napięca na na aku

przy 400W mamy już 33 A, gdzi e domu potrzebne by było ok 7700 W


  
 
Ja na codzień zajmuje się składaniem komputerów i powiem ci tak: zasilacz 300 watt w komputerku to zasilacz impulsowy a jego 300 WATT w rzeczywistości to najczęściej koło 160-190 watt rzeczywiście mierzonych.Moc zasilacza powawana jest tj np: moc muzyczna sprzętu grającego to znaczy jest po pierwsze zawyżona po drugie liczona łącznie dla każdego kanału.Zapewniam cie że twój zasilacz w kompie nie jest maksymalnie obciążony bo do tego musiałbyś mieć nonstop pracującego flopka+dwa dyski kopiujące dane i dwa napędy optyczne czytające dane do tego karta graficzna odtwarzająca wymagającą gierkę plus jakieś 3 pracujące wentylatory i działająca na ful karta muzyczna oraz sieciowa, że o pracujących urządzeniach podłączonych pod wszystkie porty USB,Firewire,ps2 SATA itp nie wspominając i to w dokładnie tym samym momencie.
Sory że to tak wrednie zabrzmiało ale takie są fakty
PS:I tak cie przecież lubie bo zawsze zamieszczas fajne fotki do swoich opisów a ja jestem wzrokowcem
  
 
Cytat:
2005-08-25 16:36:07, Remarq pisze:
Ja na codzień zajmuje się składaniem komputerów i powiem ci tak: zasilacz 300 watt w komputerku to zasilacz impulsowy a jego 300 WATT w rzeczywistości to najczęściej koło 160-190 watt rzeczywiście mierzonych.Moc zasilacza powawana jest tj np: moc muzyczna sprzętu grającego to znaczy jest po pierwsze zawyżona po drugie liczona łącznie dla każdego kanału.Zapewniam cie że twój zasilacz w kompie nie jest maksymalnie obciążony bo do tego musiałbyś mieć nonstop pracującego flopka+dwa dyski kopiujące dane i dwa napędy optyczne czytające dane do tego karta graficzna odtwarzająca wymagającą gierkę plus jakieś 3 pracujące wentylatory i działająca na ful karta muzyczna oraz sieciowa, że o pracujących urządzeniach podłączonych pod wszystkie porty USB,Firewire,ps2 SATA itp nie wspominając i to w dokładnie tym samym momencie. Sory że to tak wrednie zabrzmiało ale takie są fakty PS:I tak cie przecież lubie bo zawsze zamieszczas fajne fotki do swoich opisów a ja jestem wzrokowcem



spoko nie ma sprawy

a co do takiego obciążenia jak napisałeś. to mój komp by się w tym momęcie zawiesił bo przekroczyło by to wydajność zasialacza

Kiedyś robiłem bilans przy max obciążeniu i jak doszedłem do 300 W to przestałem liczyć
  
 
A wracając do twojego głównego pytania to z tego co mi wiadomo choć się nie znam zazwyczaj przy zasilaniu urządzeń występuje zasada wysokie napięcie -niskie natężenie prądu oraz wysokie natężenie- niskie napięcie, jeżeli urządzonka są mocno energochłonne i mają dużą moc.Ą jeżeli natążenie jest wysokie to żeby zapewnić mu swobodny przepływ stosuje się grube kable bo cienkie poprostu się grzeją a w konsekwencji przepalają.Zresztą sprawdź jaki jest amperaż w gniazdku elektrycznym 220V i jaki jest amperaż w samochodowej inastalaciji 12 V.To wszystko tłumaczy
  
 
Cytat:
2005-08-25 16:47:28, MasterCheat pisze:
a co do takiego obciążenia jak napisałeś. to mój komp by się w tym momęcie zawiesił bo przekroczyło by to wydajność zasialacza



albo raczej by sie spalil
  
 
Cytat:
2005-08-25 16:51:09, Remarq pisze:
Zresztą sprawdź jaki jest amperaż w gniazdku elektrycznym 220V i jaki jest amperaż w samochodowej inastalaciji 12 V.To wszystko tłumaczy



ty ale kurcze nie mozna sprawdzic amperow w gniezdku tylko dopiero przy podlaczonym jakims urzadzeniu
  
 
Przykład
1watt + 1 człowiek
1mm kw.+1metrowe drzwi
Teraz przepuść powiedzmy 250 ludzi(przykładowa moc wzmaka 250 watt) naraz przez drzwi o szer. 1 m a naprzykład prze drzwi o szer. 8m.