Chromowanie tworzyw sztucznych

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Czy w zakładach chromują też plastyki?
Jeśli tak, to jak przygotowują powierzchnię?
  
 
Cytat:
2005-09-18 07:31:53, zmorra pisze:
Czy w zakładach chromują też plastyki? Jeśli tak, to jak przygotowują powierzchnię?



Należy jej nadać przewodnictwo elektryczne. Powierzchnie przygotowuje się w kilku etapach:
1 Odtłuszczenie r-rem NaOH - zmydlenie tłuszczu około 5% w temp.50C kilka minut
2 Trawienie w r-rze H2SO4 i związków chromu np dwuchromianem do ręcznego trawienia nalezy dodać kw. fosforowego
(jeżeli chodzi o szczegułowy skład proszę o priva)
3 Płukanie i neutralizacja kompieli trawiącej
4 Uczulanie czyli pokrywanie powierzchni jonami cyny -Kompiel SnCl2
5 Aktywowanie czyli zastąpjenie jonów cyny metalem szlachetnym np Srebrem Ag
5 Płukanie
6 Chemiczne miedziowanie lub niklowanie - w przypadku chromowania proponuje miedz
7 płukanie
8 Gruntowanie czyli elektrolityczne pogrubianie warstwy już nałożonego metalu
9płukanie
10 pokrywanie właściwą warstwą metalu - miedz najlepjej się do tego nadaje jako podkład

Teraz metoda amatorska - trwałość pokrycia taka sobie
Wytrawiona powierzchnie nciera się proszkiem miedzianym tz brązem - musi byc to bardzo mocno rozdrobniona miedz i dalej pogrubia się warstwe tej mieszi eletrolitycznie a dalej wg powyrzszego schematu

Jednak dziś najlepsze rezultaty daje próżniowe naparowywanie metalu na powierzchnie w zasadzie wszystkiego czego się chcę. Jestem fanem tej metody i w zasadzie moim zdaniem daje lepsze rezultaty niz elektolityczna, technologicznie wydaje się być podobnie skomplikowana ale energetycznie obstawiam naparowywanie. W polsce jest troche firm które usługowo robia takie rzeczy.


[ wiadomość edytowana przez: Wergilius dnia 2005-09-18 10:18:28 ]
  
 
Dzięki, sam raczej tego nie zrobię, bo mam tylko 3 weekendy w miesiącu. Pytałem bo bardzo mnie interesował ten temat. Może kiedyś odkupię swojego 21-letniego kredensika wtedy ta wiedza mi się przyda. A znasz jakieś adresy? Z resztą, od czego google, nie?

  
 
Cytat:
2005-09-18 11:18:21, zmorra pisze:
Dzięki, sam raczej tego nie zrobię, bo mam tylko 3 weekendy w miesiącu. Pytałem bo bardzo mnie interesował ten temat. Może kiedyś odkupię swojego 21-letniego kredensika wtedy ta wiedza mi się przyda. A znasz jakieś adresy? Z resztą, od czego google, nie?


Co do galwanizeri to nie oriętuje się kto to robi aktualnie ale naparowywanie to jest kilka firm bawiących się w tworzywach jak wróce z pracy to poszukam namiary i wyślę na priva Zresztą sam tez mam plany zbudowania małej komory próżniowej do metalizacji i nie tylko mój kolega robił dyplom z naparowywania powłok węglików i azotków - oczywiście nie robił tego w europie - więc żródełko mam dobre co i jak zrobić
  
 
No no kolego, widzę, że łepetynę masz nie od parady...
A jałowcówka pyszna
  
 
No no kolego, widzę, że łepetynę masz nie od parady...
A jałowcówka pyszna
  
 
Cytat:
2005-09-18 07:31:53, zmorra pisze:
Czy w zakładach chromują też plastyki? Jeśli tak, to jak przygotowują powierzchnię?

Witam. I ja się dołączę-czy istnieją takie zakłady i jaka jest cena chromowania plastików?
  
 
Cytat:
2005-12-06 12:09:39, surec pisze:
Witam. I ja się dołączę-czy istnieją takie zakłady i jaka jest cena chromowania plastików?


fanta chrom chyba tylko pozostaje. sa gdzie firmy w polsce ktore to robia. trzeba w googlach poszukac.
ale rozne historie z tym byly, ze odlazilo ze po zimie byla tragedia itp itd