CB RADIO

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Zamierzam kupić CB RADIO ,ale nie mam o tym pojęcia ,jeśli by ktoś mógł mi doradzić jakie kupić i jaką antene będe bardzo wdzięczny.
  
 
pokrotce - poszukaj osobnego forum o cb radio to sie dowiesz czego bedziesz chcial. google welcome!
  
 
Cytat:
2005-09-24 11:13:11, HAMAS pisze:
Zamierzam kupić CB RADIO ,ale nie mam o tym pojęcia ,jeśli by ktoś mógł mi doradzić jakie kupić i jaką antene będe bardzo wdzięczny.




wszyscy polecają Unidena 520....

ja mam alana 100+ i jestem zadowolony... ale jakbym teraz kupował to wybrałbym unidena właśnie.....

pozdro
  
 
Witam,
ja kupiłem dwa tygodnire temu unidena 510 xl, antenke na magnes presidenta Alabama, antenka ma około 145 cm długości, i wygląda całkiem niexle na klapie bagaznika. Zasięg rózny najwiecej jak na razie złapałem 20km. radyjko mamfiltr przeciwzakłóceniowy, działa całkiem sprawnie. to jest moje pierwsze radyjko wiec nie mam porównania, ale z tego co sie orientowalem to na alany narzekają.
Pozdr
  
 
A co powiecie o radiu INTEK SY-101 takie małe mieści się w ręce.
  
 
Pozwole sobie odgrzać ten wątek i zadać w nim trochę laickie pytanie- co daje taka krótkofalówka w autach osobowych? Bo jak obserwuje na ulicy to coraz więcej aut ma CB radia i te duuuupne anteny.
  
 
Cytat:
2005-11-10 21:25:21, Esperynek pisze:
Pozwole sobie odgrzać ten wątek i zadać w nim trochę laickie pytanie- co daje taka krótkofalówka w autach osobowych? Bo jak obserwuje na ulicy to coraz więcej aut ma CB radia i te duuuupne anteny.



Ręczne radia CB (krótkofalówka) daje wygodę użytkowania. Nie musisz kombinować z montażem uchwytu do radia. Gdy opuszczasz auto możesz zabrać radio ze sobą. Jest zasilane z baterii/akumulatorków typu AA (zwykłe paluszki). Radio Intek SY-101 (bliźniak Dragona SY-101) to ciekawe rozwiązanie, pod warunkiem że dostaniesz razem z nim dodatkowy adapter samochodowy. Jest to urządzenie, dzięki któremu, po odpięciu battery packa (pojemnik na baterie), podpinasz zasilanie z gniazda zapalniczki samochodowej i antenę zewnętrzną. Można używać "ręczniaka" w aucie na oryginalnej antenie (bez anteny zewnętrznej) ale to bardzo ogranicza zasięg. Dlatego każde auto ma duuupną antenę. Im antena większa tym więcej ma zysku a zarazem większy zasięg. W kablu anteny zewnętrznej ekran (oplot) idzie na masę auta a tzw. "gorąca żyła" doprowadza falę do wyemitowania w eter. Jak wiadomo w samochodzie idzie minus na masę więc antena powinna być na zewnątrz. Karoseria auta działa skutecznie jak puszka Faradaja, czyli ekranuje urządzenia. Ale to już inna dziedzina fizyki falowej. Będziesz to miał w szkole średniej.

Esperynku, jak Cię troszke zainteresowało CB Radio to polecam >>> CB Radio - porady <<<
  
 
Cytat:
2005-11-11 15:42:29, krzychu_ch pisze:
Ręczne radia CB (krótkofalówka)



Zaraz, chyba krótkofalówka to nie CB radio. Różnią się pasmem na którym pracują?? Jestem laikiem w temacie dlatego pytam, ale jeżeli mam rację to prosze nie mylić pojęć

Co do krótkofalówki - Ostatnio do Łańcuta jechaliśmy z Czarkiem i mieliśmy krótkofalówki właśnie (Motorola T5412 talkabout). Fajna sprawa. Można wyprzedzać na zakręcie (jak ten wcześniej powie że "czysto"), można się ostrzegac o misiach, można na bierząco skomentowac innych użytkowników lub użytkowniczki dróg (i poboczy), albo uzgodnić trasę.
  
 
Cytat:
2005-11-11 16:34:24, Navi pisze:
Zaraz, chyba krótkofalówka to nie CB radio. Różnią się pasmem....



Nie do końca
Krótkofalówki to potocznie radia ręczne.
Ciężko określić pasmo dla typowej krótkofalówki.
Dokładna nazwa "ręczniaka" to radiotelefon przenośny na pasmo 11m (27MHz)
  
 
TU tak w skrócie na ten temat.
Z pewnością mineła już era domowych użytkowników CB, ale era drogowych posiadaczy to raczej prędko nie minie.

Osobiście do tej pory posiadam radio President Harry. Do tego gdzieś na strychu antenę własnej produkcji 1/2 fali, oraz magnesówkę samochodową Cobra. Do tego jeszcze gruszka ze wzmocnieniem i echem oraz SWR miarkę do strojenia.
To były czasy wieczornych pogawędek w eterze. Sąsiadom jedynie obraz w telewizorach drgał w rytm foni płynącej na fali jak użyło się dopałki.
  
 
mam i ja...
w zeszlym tygodniu kupilem presydenta johnego 2... i magnesowke hustler 100

no nie powiem nie powiem smiga niezle... w sumie ledwo 1000km z ta nowa zabawka zrobilem ale o wszystkich radarkach wiedzialem wiec jestem kolejnym ktory poleca CB ))

  
 
Cytat:
2005-12-13 22:33:22, ETomek_GT pisze:
mam i ja... w zeszlym tygodniu kupilem presydenta johnego 2... i magnesowke hustler 100 no nie powiem nie powiem smiga niezle... w sumie ledwo 1000km z ta nowa zabawka zrobilem ale o wszystkich radarkach wiedzialem wiec jestem kolejnym ktory poleca CB ))



i o to choooodzi
  
 
Cytat:
2005-11-11 17:19:02, DENWER pisze:
TU tak w skrócie na ten temat. Z pewnością mineła już era domowych użytkowników CB, ale era drogowych posiadaczy to raczej prędko nie minie. Osobiście do tej pory posiadam radio President Harry. Do tego gdzieś na strychu antenę własnej produkcji 1/2 fali, oraz magnesówkę samochodową Cobra. Do tego jeszcze gruszka ze wzmocnieniem i echem oraz SWR miarkę do strojenia. To były czasy wieczornych pogawędek w eterze. Sąsiadom jedynie obraz w telewizorach drgał w rytm foni płynącej na fali jak użyło się dopałki.



Oj tak.... Pamiętam jeszcze czasy "22" Grochowski i poranna Warszawska na 21 o 4 rano....

Też miałem własnoróbkę (DVka na podstawie od pralki polar zamocowana na dachu wieżowca) i połączona z Cobrą z wstawionymi połówkami i wzmocnieniem na 20W - regulowana.
Przerobiona grucha i też zabawa z SWRką.....

fajnie było - ale weszły komórki i internet i sie sprawa sypnęła....

Mnie nosiło nad ranem kawał drogi za Zalew zegrzynski

  
 
...CB radio mam i ja. Od bardzo dawna Alana 28 (bardzo dobre ale trochę za duże do samochodu) i od kilku miesięcy Unidena 510 XL (równie dobre radio, tylko niezbędne funkcje, idealne dla początkującego użytkownika). Antena Lem Magnum zamontowana na stałe na pokrywie bagażnika, trochę duża ale coś za coś. Generalna zasada to krótka antena - krótki zasięg i na odwrót.
W sumie bardzo polecam taki zestaw. Całkowite koszty to:
Radio ok. 300 zł
Antena z uchwytem i kablem: ok. 120 zł
Strojenie: ok. 20 zł
Czyli poniżej jednego solidnego "kredytowego"

Pozdrawiam.

Cashpir
  
 
Krotkofalowka to reczne cb radio
A ta motorolka co mieliscie to radiotelefon.

Ja mam cb radio JAWS mark2, jakies stare bez homologacji ale bylo za darmo to trzbea bylo brac, anetna midlanda 155cm na klapie bagaznika, a CB mam zamontowane nad lewym kolanen tzn pod gniazdem bezpiecznikow. Oplaca sie w dluzsze trasy bo wiadomo gdzie misiaki stoja a i mozna pogadac sobie, wiadomo tez gdzie tirowki sa i czasami po ile (i czy sie oplaca)
  
 
Też się zastanawiałem nad CB ,ale spotkałem się z sytuacją że ktoś pytał o droge i czy stoją,a gliniarze łapiący na "suszarkę" też mieli CB i od razu mu sie zgłosili że "spokój jest, wstążeczka, tnij śmiało" , no to jak to usłyszałem to po prostu zwatpiłem . Sytuacja miała miejsce około 1,5 -2 lata temu w woj. świętokrzyskim.
  
 
Cytat:
2005-12-15 09:51:12, slawekk pisze:
Sytuacja miała miejsce około 1,5 -2 lata temu w woj. świętokrzyskim.



Nie wierzę, bo policjanci z CB byli w ilości 1 szt. a TIR-owców kilkunastu/kilkudziesięciu i zaraz zdementują tę "plotkę".
  
 
Cytat:
2005-12-15 10:11:53, piotr_ek pisze:
Nie wierzę, bo policjanci z CB byli w ilości 1 szt. a TIR-owców kilkunastu/kilkudziesięciu i zaraz zdementują tę "plotkę".



Zgadza się
Poza tym Policja chyba nie może mieć CB w aucie, podobnie jak nawet zwykłego radia samochodowego (znajomy gliniarz z Wa-wy mnie to mówił).
Poza tym jak jedziemy w nocy to zawsze jest z kim pogawędzić na radiu. Pomogą nam znaleźć ulicę w obcym mieście itp.
  
 
Policyjne radia dzialaja w innych zakresach i nie maja dostepu na kanaly ogolne miejskie.
  
 
Bo sie zastanawialem nad miejscem montazu i jestem ciekaw ja Wy to zrobiliscie, moje jest zamontowane tak:



Antene zamontowalem tak ( 155cm )



Fotki zrobilem przy okazji mycia auta ( w koncu temp byla dodatnia... )

Moje audio:
1. Blaupunkt mp34



Glosniki tyl 16,5cm blaupunkt, przod 13 cm blaupunkt, tweetery od Audi i bagaznik wzmacniacz Magnat i jakis tani subwoofer ( za darmo dostalem )






I jeszcze zdjecia autka: