JBL - ile za to można dać?

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Witam!
Mam okazję nabyć tubę JBL o oznaczeniu CTX 3000. Jest ona zbudowana na 30 cm głośniku JBL o oznaczeniu DS 120 lub D 5120. Zalecana moc wzmacniacza dla tego głośnika to 18 - 200 W. Głośnik ma wentylowaną cewkę, chyba celulozową membranę i zawieszenie z czegoś pośredniego pomiędzy pianką a gumą. Pytam o cenę ponieważ chcę ją kupić, ale jej wielkość zwala mnie z nóg, jest poprostu gigantyczna, niezbyt mnie to zadowala i zacząłem mieć wątpliwości. Niestety nie mam żadnych fotek, ale może ktoś zetknął się już z tym monstrum.
  
 
Pytaj Ravena, zna tą tube jak własną kieszeń
  
 
Mam dwie takie tuby, jadną kupiłem używaną za 350zł, a drugą nową za 450zł. Są to ceny sprzed około 1/2 - 3/4 roku. Gra zadowalająca, a napędzane są wzmakiem
Lanzar Vibe

# 2 x 250 Watts RMS at 4 Ohms
# 2 x 500 Watts Max at 4 Ohms

Wszystko zależy ile masz dać za tą tubkę, faktycznie mała nie jest ale gra całkiem całkiem.
  
 
Dzięki Raven za odpowiedź na mój post. Za tubę gość rzyczy sobie 150 PLN, ale dziś wyniknęły niestety nowe okolicznośći. Niestety jakiś czas temu tuba temu kolesiowi lekko zamokła (obudowa) i niestety lekko się zdeformowała. Na szczęście głośnika nie dosięgnęła woda, ale uważam, że tuba absolutnie straciła swoje walory estetyczne, okleina trochę z niej odłazi można powiedzieć lipa. To może być przyczyna tak niskiej ceny, bo dla porównania mam taką samą.
Rozmawiałem wczoraj z Shaq27 na temat wykożystania samego głośnika z taj tuby, żeby go w skrzynię zamontować (to miało mi oszczędzić troszkę miejsca), ale teraz to może być jedyne wyjście jeśli chodzi o ten głośnik.
Swoją drogą masz extra wzmak, ja mam niestety, a może aż Boschmana PCH-8800 FX (jest w tej specyfikacji)) z tą tylko różnicą że ja mam wersję FX, a nie LX. Inny wygląd i troszkę inaczej rozwiązane podziały pasma, ale ogólnie jest spoko, ładnie brzmi i ma parę watów.
Chętnie poczytam co myślisz o tej tubie.
  
 
Nie ma za co
Wzmak faktycznie daje radę, kupiłem go na allegro za 600zł, ma regulację na potencjometrze siły wzmocnienia, założyłem do pod prawą ręką i w każdej chwili mogę ująć, bo dodawac nie ma już z czego bo gra pełną parą

Jeśli ta tuba była zamoczona i jest zdeformowana to poza estetyką straciła też pewnie na akustyce, nie pchał bym się też w kupowanie jej dla głośnika. Ta aukcja z WP wydaje się sensowna.
  
 
Czyli twoim zdaniem Raven montaż tego głośnika (za 150 PLN) do skrzyni basowej (o zbliżonej objętości co tuba) nie ma sensu, czy poprostu ty byś się w to nie bawił. Mam pewne doświadczenie jeśli chodzi o konstruowanie obudów Bass-reflex wg. parametrów głośnika i czuję się na siłach żeby z tym poeksperymentować. Niektórzy twierdzą że bas ze skrzyni jest "ciekawszy" jak z tuby.
Zrobił bym coś na wzór GTO 1200 B, pytanie tylko czy kasa nie jest przesadzona.
Mam jeszcze pytanko: Twój wzmak ma faktycznie 250 W RMS na kanał? Bo piszesz, że jedziesz nim na maksa, a wyczytałem na głośniku - zalecana moc wzmacniacza 18 - 200 W. Ja tak myślę że ten mój Boschman ma pewnie z 50 może 60 W na kanał RMS, ale tube to bym wpinał na mostku (bo mam taką możliwość). Ty to pewnie masz po jednym subie na kanał? Super, wyobrażam sobie jak to musi grać!!!
Pozdrawiam.
P.S.
Swoją drogą ciekaw jestem jak sobie rozwiązałeś kwestię montażu wzmaka tak żeby mieć regulację pod ręką? Może jakieś foto...

[ wiadomość edytowana przez: R_O_Y dnia 2005-10-01 17:58:57 ]
  
 
Odpowiadając kolejno
odnośnie głośnika to raczej ja bym się w to nie bawił, nie ma za bardzo o tym pojęcia bo zrobić skrzynię każdy może ale czy wykorzysta on możliwości głośnika to zupełnie inna sprawa.
Oczywiśćie grać będzie ale czy maksymalnie to nie wiadomo.
Jeśli masz o tym pojęcie to czemu nie cena głośnika jest dobra, ale zrobienie czegość "na wzór" też nie jest do końca bezpieczne bo nie wiesz jak w środku ona wygląda.
Masz również rację że bas ze skrzyni jest inny niż z tuby, a czy ciekawszy ... to każdy sam sobie odpowie, są zwolennicy i przeciwnicy.

odnośnie wzmaka to nie wiem ile faktycznie on ma RMS, bazuję na danych producenta i nie jestem w stanie tego sprawdzić, nie do końca jasno się wyraziłem pisząc "na maksa" bo owsze radio gra na maksa ale wzmak rozkręcony jest góra na pół i wyłączony bass boost bo rozrywa uszy, a i tak kila razy wypchało mi bass refleks z obudowy. Na pewno ten wzmacniacz może dużo więcej natomiast nie mam do tego odpowiednigo głośnika.
Mam podłączone dwie tuby każdą pod jeden kanał.

odnośnie fotek będą później.
  
 
Pisząc o obudowie miałem na myśli, że zrobię coś na kształt tej z foto, ponieważ jak już wcześniej wspomniałem tuba nie mieści mi się w bagażniku razem z kołem (3D). Choć zastanawiam się teraz szczerze czy nie wywalić koła do garażu, bo przez 3 lata nie złapałem gumy, a to miejsce po kole umożliwi mi dalsze modyfikacje audio. Jeśli chodzi o obudowę to w przypadku Bass-reflex (a tuba to również jest Bass-reflex) nie ma większego problemu. Poprostu obudowa powinna mieć zbliżoną objętość (w tym przypadku, na oko, jakieś 70L), średnica tunelu i jego długość jest już w zasadzie dobrana (z tuby) dojdzie tylko kwestia lekkiego wygłuszenia obudowy za głośnikiem i już. Kształt obudowy jaki stosuje JBL w seriach GTO praktycznie niweluje efekt fali stojącej powstającej we wnętrzu obudowy. Myślę że będzie nieźle (raczej nie gorzej niż w tubie). Jak skończę to wrzucę jakieś fotki.
Co myślisz o tym żeby nie wozić ze sobą koła?
  
 
W sumie może warto spróbować z tą skrzynką, natomiast .... 3 lata się nic nie działo, a jak wyciągniesz złapiesz kacpia. Tak to jest ... ludzki pech i złośliwość rzeczy martwych. Jak już to kup dojazdówkę.

A tu obiecane fotki
sterownik (133kb)
wzmak (141kb)
wzmak1 (143kb)