Kupiłem CB RADIO MIDLAND 1001Z...

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Kupiłem CB RADIO MIDLAND 1001Z... i czekam na dostawę. Przeglądając forum dowiedziałem się wielu ciekawych informacji, które zrodziły we mnie kilka obaw. Zanim dokonałem zakupu solidnie się starałem przygotować do tematu. Do CB RADIO MIDLAND 1001Z zamówiłem antenkę magnetyczną MIDLAND o dł. ok 66 cm. Jako że jestem "zielony" w temacie proszę o podpowiedź czy zrobiłem dobrze i czy czasem nie będę musiał zmienić bata na np. 120 cm. Zamierzam zamontować antenę na tylnej części dachu mojego kombi (Opel Omega). Nie rozumiem jeszcze dlaczego antena o dł. 310 mm posiada mniejszy zasię od 120 mm? Proszę o pomoc.


A dla tych co obawiają się kontroli świadectwa homologacji, podaję link:
LINK



Pozdr
Sylwester
  
 
Cytat:
2005-10-05 22:08:57, Sylty pisze:
A dla tych co obawiają się kontroli świadectwa homologacji, podaję link: LINK



Link, który podałeś nie dotyczy świadectwa homologacji, a zezwolenia na korzystanie z pasma obywatelskiego. Zezwolenia i opłaty zniesiono, ale radio musi być homologowane nadal, tzn musi spełniać wymogi polskich przepisów dotyczących pasma obywatelskiego (27MHz). W tej chwili taki dokument nazywa się "deklaracja zgodności" i są w nim zawarte wszystkie wymagane przepisami informacje dotyczące parametrów radia. A to czy trzeba go wozić czy nie - zdania są podzielone, niektórzy twierdzą, że wystarczy naklejka na plecach radia.
W każdym razie link który podałeś nie dotyczy homologacji radia

Radio CB w Polsce musi mieć maksymalnie 4W mocy, musi działać w podstawowej "czterdziestce" - te wymogi obowiązują i takie dane zawiera właśnie deklaracja zgodności, czy świadectwo homologacji, więc nie jest tak, że w tej chwili można mieć dowolny sprzęt, żadnych dokumentów i robić co się chce


[ wiadomość edytowana przez: MacTB dnia 2005-10-06 12:24:39 ]
  
 
MacTB masz zupełną rację , zapomniałem dodać że wymogi posiadania homologacji lub zgodności dotyczą sprzętu starszego. Informacje jekie uzyskałem z zaufanego źródła głoszą, że sprzęt nowej generacji zakupiony w sklepie/serwisie lub internecie w 99% jest zgodny z obowiązującym prawem. Zawsze jednak należy zadać pytanie sprzedającemu, czy tak faktycznie jest ze sprzętem który nas interesuje. Na ogół przed wprowadzeniem urządzonka do obiegu producent lub upoważniony przedstawiciel wystawiając deklarację zgodności znakuje sprzęt znakiem zgodności CE. Odpowiednia naklejka wędruje wtedy w widoczne miejsca na urządzeniu, opakowaniu, instrukcji obsługi oraz gwarancji (jeśli jest załączona do urządzenia).
Tak więc jeszcze dzięki serdeczne MacTB za czujność i w dalszym ciągu ponawiam pytanie do znawców tematu, czy antenka magnesowa 60-66cm będzie wystarczająca do mojego mobila (Opel Omega Kombi).

Pozdro dla wszystkich CB-stów!
  
 
Tak dokładnie, spotkałem się z wieloma opiniami, że wystarczy właśnie nalepka CE na radiu, a dokument nie jest wymagany.
Ja sam nie jestem biegły w przepisach, kontroli też jeszcze nie miałem, więc nie wiem jak jest w praktyce, na wszelki wypadek wożę ten papierek

Co do antenki to wybrałeś rozwiązanie najtańsze, ja z własnego, stosunkowo krótkiego doświadczenia polecałbym jednak dłuższą, lepszą antenkę. Ja też zaczynałem od króciutkiej, potem miałem dłuższą, teraz mam 150 cm Presidenta i dopiero jestem zadowolony z zasięgu
  
 
Nooo MacTB, skoro tak sprawę stawiasz to faktycznie pomyślę o dłuższej. Wybrałę tą a nie inną nie ze względu na finanse, uległem namowom "handlarza" u którego zakupiłem CB-ka (jutro powinna przyjść przesyłka).
Słyszałem, że czasem długa się nie sprawdza. Podczas "majtania" przy większych prędkościach - lub przy wymijaniu innych aut - powstają silne zakłócenia i słabnie sygnał. Zgadzasz się z taką opinią
Potrzebuję dużo informacji wprowadzających, ponieważ jestem początkujący , liczę na pomoc wytrawnych CB-stów, znawców tematu...

Każdą wskazówkę traktuję poważnie.

Pozdr 73!
  
 
Myślę, że w tej sytuacji jest jedno rozwiązanie Poczekaj sobie spokojnie na przesyłkę, zamontuj zestawik i oswój się z nim Jeśli zasięg okaże się niewystarczający to dopiero wtedy pomyśl nad zakupem dłuższej antenki a tą jeszcze sprzedasz z nieznaczną stratą, albo nawet bez

Owszem, prawdą jest, że długa antena przy większych prędkościach nie jest już taka pięknie pionowa jak podczas postoju. Moja obecna antenka jest dość giętka, a mimo to jest o wiele skuteczniejsza od poprzedniej, która była zdecydowanie sztywniejsza i miała tą samą długość. Tak więc chyba nie ma reguły, mimo znacznego wygięcia anteny przy większych prędkościach nie mogę narzekać na zasięg.
  
 
YES, YES, YES !!!
Zestawik dotarł! Mam teraz uprzejme pytanko, jako że jest to mój pierwszy zestawik w życiu to nic hciałbym czegoś skiepścić
Czy ktoś z szanownych koleżanek/kolegów wskazał by mi fajny warsztacik w okolicach Gorzowa? Co prawda słyszałem że taka instalka nie jest trudna i droga ale skoro już, to wolałbym żeby mi to zmontował ktoś kto zna się na rzeczy (np. ustawienie antenki i synchronizacja SWR-em)
Słyszałem że całość można załatwić za 10 - 20 pln, czy to prawda że to aż takie proste

Pozdr 73!