Drożeje wymiana prawo jazdy

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Witam
Panowie informacja oficjalnie nie potwierdzona, ale w 100% pewna. Źródło pochodzi z wydziału komunikacji, tak więc lepszego nie ma. Sprawa wyglada tak, że na dzień dzisiejszy koszt wymiany kształtuje się w okolicy 70zł. Natomiast od sierpnia ma kosztować ....300zł. Każdy prędzej czy później musi wymienić, więc jak widać lepiej wcześniej. Ja osobiście mogę śmigać jeszcze chwile na moim prawku, ale szybko lecę do wydziału komunikacji i wymieniam.
Tak więc przekażcie znajomym w jaki sposób skarb państwa chce załatać dziurę budżetową.
  
 
DZIĘKI ZA INFORMACJĘ.
  
 
A TO SK......YNY!!!!!!!! NIEMAJĄ JUŻ Z KĄD PIENIĘDZY ZCIĄGAĆ
ACH ALE SIĘ ZDENERWOWAŁEM!!!!

[ wiadomość edytowana przez: Bialy_1987 dnia 2002-07-03 19:29:14 ]
  
 
Podobno to tylko plota internetowa.

Adamus
 
 
niestety to nie jest plota internetowa. w telewizji tez o tym slyszalem. 300 zl to zdzierstwo ale tak bedzie
  
 
a ja mam nowe
 
 
To napewno plotka internetowa którą już dementowano w radiu ale na tyle wiarygodna że baedzo dużo osób juz sie na nia nabrało (a w tym ja ) niestety bo tak naprawde to powinienem wymienic swoje prawko dopiero przed 2006 rokiem a do tego czasu w naszej kochanej Polsce jeszcze wiele może sie zmienić.
Pozdrawiam osobe, która wymyśliła te plotke, naprawde udany żart w Łodzi z tego tytułu są okropne kolejki w UK.
  
 
No to jak?PLOTKA CZY NIE??
Za 230 to lepiej kupić sportową fajerę! albo inne "pierdoły"

POZDRAWIAM
No.Bo
POLONEZ 1,6 GLI SHARK

[ wiadomość edytowana przez: NoBo dnia 2002-07-04 12:05:21 ]
  
 
Ciekaw jestem czy ktos mam to wyjasni, jak to jest zart to niezly zamet sie zrobil, juz widze te kolejki
  
 
Kolejki są i to zajebiste ale tylko w większych miastach. Dzisiaj rozmawiałem z panią z UK w Łodzi mówiła że muszą zostawać grubo po godzinach i przeklinają żartobnisia który to wymyślił. podwyżka za nowe prawko będzie na pewno (ponieważ umowa podpisana z mennicą gwarantuje mennicy możliwość corocznej podwyżki z tytułu inflacji) ale będzie to podwyżka rzędu 5 - 7 zł. w skali roku.
Pozdrawiam wszystkich którzy sie nabrali
  
 
Uff, dobrze ze to tylko plotka, bo ja mam terminowe prawko i nie mam zamieru co X lat wykladac w koncu niemala sumke.
Pozrawiam
  
 
Jednak zostało to ostatecznie zdementowane.
Koszt wymiany prawka jest regulowany urzędowo (dziś kosztuje 70 zł) i nie są zapowiadane jakiekolwiek zmiany (jeżeli bedą to muszą być ogłoszone na miesiąc przed wprowadzeniem ich w życie)

BTW : wszyscy którzy mają prawo jazdy wydane do roku 1982 muszą je wymenić na nowe do końca tego roku.
  
 
podobno nie prawda ,coś tam dementowali
  
 
W urzędach wiszą wielkie informacje, że w najbliższym czasie opłata za prawo jazdy nie ulegnie zmianie.
Jak ostatnio rejestrowałem samochody, to było tyle ludzi po prawko, że aż przyszedł naczelnik i wściekał się na idiotę, który wypuścił taką plotkę bo urzędy muszą pracować po godzinach.
Pozdrawiam.
  
 
jak ostatnio slyszalem to zapis o takiej podwyzce musi byc zapisany wczesniej w dzienniku ustaw czy cos w tym stylu, a tam narazie nic takiego nie ma... wiec spokojna glowa...
  
 
Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 26 kwietnia 2000 roku w sprawie wymiany praw jazdy (Dz. U. Nr 39, poz.459 i nr 55, poz.663) określa warunki i terminy wymiany praw jazdy i innych dokumentów uprawniających do kierowania pojazdami lub potwierdzającymi dodatkowe kwalifikacje kierujących pojazdami, oraz wysokość opłat za ich wymianę.
Wymiany wymienionych dokumentów dokonuje organ stwierdzający uprawnienia do kierowania pojazdami, na pisemny wniosek osoby uprawnionej do kierowania pojazdami (wg. wzoru stanowiącego załącznik do cytowanego rozporządzenia, który dostępny jest w wydziałach komunikacji).
Składając wniosek o wymianę dokumentu w wydziałach komunikacji starostw powiatowych lub urzędów miasta kierowca musi dołączyć: jedną fotografię bez nakrycia głowy (nie podklejoną o wymiarach 4,5 cm), zamówienie wykonania dokumentu wraz ze wzorem podpisu, kserokopię dokumentu podlegającego wymianie, dowód uiszczenia opłaty za wymianę dokumentu.

Czas trwania procedury wymiany prawa jazdy jest ograniczony przepisami, dlatego też okres od dnia złożenia wniosku do dnia odbioru prawa jazdy nie może być dłuższy niż 30 dni. Rozporządzenie określa terminy obowiązkowej wymiany posiadanych uprawnień do kierowania, dlatego też należy odpowiednio wcześniej wystąpić o wszczęcie wymaganej procedury, tak by kierując pojazdem już po dniu "granicznym" posiadać przy sobie i okazywać na żądanie uprawnionych organów (głównie funkcjonariuszy Policji) "nowe", aktualnie obowiązujące prawo jazdy.
Zgodnie z § 4 ust. 1i 2 oraz § 6 pkt. 1 cytowanego rozporządzenia do dnia 30 czerwca 2001 roku powinny być wymienione prawa jazdy wydane w latach 1955 - 1970, na podstawie rozporządzenia Ministrów Transportu Drogowego i Lotniczego oraz Obrony Narodowej z dn. 15.12.1953 roku w sprawie zmiany rozporządzenia z dn. 27.10.1937 roku o ruchu pojazdów na drogach publicznych (Dz. U. Z 1954 r nr 3, poz.6), oraz rozporządzenia Ministrów Komunikacji i Spraw Wewnętrznych z dnia 1.10.1962 roku w sprawie ruchu na drogach publicznych (Dz. U. Nr 61, poz. 295). Wielu kierowców wystąpiło o wymianę praw jazdy w terminie nie pozwalającym na ukończenie wymaganej procedury w terminie "granicznym" i w chwili obecnej nie posiadają obowiązującego prawa jazdy. Osoby posługujące się "starym" prawem jazdy nadal posiadają uprawnienia do kierowania pojazdami, dlatego też wobec takich osób policjanci będą tolerancyjni w stosowaniu środków represyjnych, tzn. jeżeli osoba okaże podczas kontroli drogowej dokument potwierdzający wszczęcie i trwanie procedury wymiany dokumentu - nie będą podejmować środków represji; jeżeli natomiast kierujący nie będzie posiadał dokumentu potwierdzającego wszczęcia procedury wymiany - policjanci będą zatrzymywać nieaktualny dokument za pokwitowaniem (uprawniającym do kierowania pojazdem przez okres 7 dni) jednocześnie odstępując od represjonowania kierowcy, a jedynie pouczając go o obowiązku wymiany dokumentu.
Kierowcy muszą pamiętać o obowiązkowych terminach wymiany dokumentów uprawniających do kierowania pojazdem, i tak:

- dokumenty wydane w latach 1971 - 1983 - są ważne do końca 2002 roku;
- dokumenty wydane w latach 1984 - 30.04.1993 - są ważne do końca 2004 roku;
- dokumenty wydane od 1.05.1993r. - 30.06.1999 r - są ważne do końca 2006.