Niedobor mocy ! POMOCY !

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Witam,

mój problem wyglada tak ze zakupilem sobie sprzęt do auta.
Dokladniej mowiac radio glosniki wzmacniacz i tube
Mam taki problem z tym iz dowiedzialem sie ze jest mozliwosc ze po prostu alternator i akumulator nie jest wstanie zasilic tego wszystkiego w potrzebna moc. A wiec sumujmy, alternator i akumulator moze byc za słaby. Posiadam Ficaika, "Cinkusia" o pojemnosci 700cm3. Moc mojego zestawu to nie wliczajac radia 130w(wzmacniacz). Byłem dzisiaj w wartacie z elektromechanika, i pracujacy tam fachowiec doradzil mi po prostu "sprobowac", lecz taka metoda nie zabardzo mi odpowiada. Chce zeby bylo wszystko ok. Podczas rozmowy wpadlem na banalny wrecz pomysl a dokladniej ze po prostu wzmacniacz ustawie na polowe mocy. Wiem ze to chamskie bo jednak jak sie zakupilo sprzet owej mocy no to po sie kupilo zeby z niej w pelni korzystac. A wiec konczac moja wypowiedz prosze o rade, co z tym fantem zrobic, cos wymienic, czy moze tak ja to "wymyslilem" isc na latwizne i po prostu sluchac muzyki na pol mocy.

z góry dziekuje i pozdrawiam skm01.
  
 
jezeli wzmaciacz ma 130W to seryjny alternator w CC700 spokojnie wystarczy o ile jest w dobrym stanie Pamietaj tylko o pozadnych przewodach zasilajacych... min 10mm^2 i mysle ze bedzie hulac smiało
  
 
WItam,

No mysle ze dzialac dziala. A mam jeszcze jedno pytanko, a dokladniej jezeli podlacze mase do karoseri to jest mozliwosc rozladowania sie akumulatora jakos?
Slyszalem ze czasami rano moze byc maly psikus tzn ze nie chce odpalic bo przez noc sie rozladowal. Czy to prawda?
A wracajac do tematu to kurde, ja posiadam radio boshmanna 4x50 i jeszcze wlasnie o ktorym wczesniej pisalem wzmacniacz 130w. Teraz tez nie bedzie problemu zeby to uciaglnelo? A co do mocy to jest jakas moze pewnosc ze po prostu najzywczajniej jej wystarczy? Ze nawet w zime nie bedzie problemow z moca.

pozdrawiam skm01.
  
 
Cytat:
2006-08-13 14:41:39, Vyzn-R pisze:
jezeli wzmaciacz ma 130W to seryjny alternator w CC700 spokojnie wystarczy o ile jest w dobrym stanie Pamietaj tylko o pozadnych przewodach zasilajacych... min 10mm^2 i mysle ze bedzie hulac smiało


Co ty chłopie masz jakąś prowizję od hurtowni z kablami ?
Radio Boschmann jest zabezpieczone bezpiecznikiem 10A i producent sam zaleca zasilanie przewodem nie mniejszym niż 1,5mm2 , ale 10mm to na prawdę spora przesada . Z tych 10 Amperów jest jeszcze jeden wniosek - że radio boshmann ma moc wyjściową ( elektryczną ) ~20 Watów na kanał , a nie 50...
Ile by ich nie było - to prawda jest taka , że podłączenie radia o takiej mocy i wzmacniacza o podobnej spowoduje rozładowanie akumulatora przy graniu na cały gwizdek w ciągu 30-40 minut na postoju . Przy pracujacym silniku i nawet włączonych światłach - nie ma nieszczęścia - napięcie spadnie do ~10V , światła nieco przygasną i moc całej "orkiestry" spadnie o jakieś 20% , ale będzie grała nadal .
  
 
ale tu chyba jest mowa o wzmaczu a nie radiu samochodowym i jezeli on ma 130W RMS to juz nalezy zastosowac dobre przewody same radio mozna podłaczyc smiało na przewodzie 2,5mm^2 lub 4mm^2
  
 
Cytat:
2006-08-14 21:05:42, Vyzn-R pisze:i jezeli on ma 130W RMS to juz nalezy zastosowac dobre przewody


Na wyjściu - i owszem , na zasilaniu - po co ?
130W mocy sinusoidalnej podzielone przez napięcie zasilania 12V - daje nam maksymalny prąd 11A , a biorąc poprawkę na straty na wzmacniaczu niech będzie nawet 15A . Taki prąd wytrzymuje przewód 1,5mm2 , zaś 2,5 da nam sporą rezerwę !
  
 
Moim skromnym zdaniem na styk przewodow sie nie dobiera , tylko z rezerwa zeby nie mialy spadkow napiecia, Do tego wzmaka polecam przewod 8mm2, bedzie w sam raz. Sam troche z przewodami nie raz juz cdowalem wiec wiem.
  
 
tez tak sadze... przewody 2,5mm^2 to sie stosuje do głosnikow