CB radio szumy trzaski itp. POMOCY !!!!!!

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Kupilem radyjko CB zamontowalemw swoim esperaku, antenka jest na samochodzie przyczepiona do błotnika. Na zgaszonym silniku chodzi jak zloto (radio zostalo zestrojone z antena) problemy zaczynaja sie gdy uruchome silnik pojawiaja sie zaklucenia,(duzo slabiej slysze ludzi, tak jak by radyjko tracilo zasieg) slychac silnik w radyjku. Teraz opowiem co zrobilem w tej sprawie:
1. Przewody wysokiego sa nowe BOSCH(3 tygodnie)
2. Alternatro podlaczony pod oscyloskop nie wykazuje zadnych bledow diody wszystkie sprawne.
3 Robilem probe podlaczajac filtr przeciw zaklucenia 15 amperowy nic nie pomoglo.
4. radyjko podlaczone jest pod gniazdo zapalniczki robiloem probe podlanczajc bezposrednio pod akumulator nic nie pomoglo.

Eektryk mowi ze nie jest to wina zasialania cos robi duze pole elektor magnetyczne sugeruje ze to przewody i ze trzeba zalozyc przewody wysokiego napiecia ekranowane ( czy jest cos takiego)

POMOCY
  
 
Cytat:
2006-10-17 17:56:02, znachu pisze:
Kupilem radyjko CB zamontowalemw swoim esperaku, antenka jest na samochodzie przyczepiona do błotnika. Na zgaszonym silniku chodzi jak zloto (radio zostalo zestrojone z antena) problemy zaczynaja sie gdy uruchome silnik pojawiaja sie zaklucenia,(duzo slabiej slysze ludzi, tak jak by radyjko tracilo zasieg) slychac silnik w radyjku. Teraz opowiem co zrobilem w tej sprawie: 1. Przewody wysokiego sa nowe BOSCH(3 tygodnie) 2. Alternatro podlaczony pod oscyloskop nie wykazuje zadnych bledow diody wszystkie sprawne. 3 Robilem probe podlaczajac filtr przeciw zaklucenia 15 amperowy nic nie pomoglo. 4. radyjko podlaczone jest pod gniazdo zapalniczki robiloem probe podlanczajc bezposrednio pod akumulator nic nie pomoglo. Eektryk mowi ze nie jest to wina zasialania cos robi duze pole elektor magnetyczne sugeruje ze to przewody i ze trzeba zalozyc przewody wysokiego napiecia ekranowane ( czy jest cos takiego) POMOCY



Trzaska i szumi bo nie płacisz abonamentu


[ wiadomość edytowana przez: Marzenkachilsz dnia 2006-10-17 18:52:16 ]
  
 
Cytat:

Trzaska i szumi bo nie płacisz abonamentu



to juz sie nudne zrobilo wiec skoncz z laski swojej... siejesz poploch i panike w kadzym temacie...

a do kolegi... hm... wrzuc moze fotke gdzie masz te cb... z tylu z boku czy jak??? antenka jest rozumie na stale...

przyjdzie "krzychu zza granicy" to pomoze

Pozdro
  
 
Cytat:
2006-10-17 18:51:05, Marzenkachilsz pisze:
Trzaska i szumi bo nie płacisz abonamentu



Naiwna dziewko. Dobrze, że mój TV o tym nie wie, bo obraz mam idealny.
  
 
no i przedewszystkim powiedz co to za radio i antena
  
 
Przewody ekranowane są
Ale mają po 40 lat i były stosowane w Starach 660 w Wojsku Ludowym

Jeżeli radyjko jest wiekowe, znaczy używane i nosi ślady ingerencji w środek, proponuje oddać je na sprawdzenie
Może się rozstroić ze względu na np. wysychające kondensatory

Jeżeli radyjko jest wmiare nowe to wina leży po stronie alternatora
Jego układ przeciwzakłóceniowy ledwo już zipie
Najprostszym i najtańszym sposobem jest zakup kondensatora jak do starych aparatów zapłonowych typu Polonez, Maluch i takie tam inne cuda PRLu i zamontować go na alternatorze
Kabelek do plusa a mase do masy
Wartość jego to 0.25 uF (mikrofarada)

Powinno pomóc
  
 
W święta Mikołaj obdarował mnie CB Radiem i antenką

Niestety jak podłączyłem radio w samochodzie to strasznie mi szumi i to bez względu na to czy silnik jest włączony czy wyłączony. Radio ma blokadę szumów ,ale jeśli ustawię ją tak żeby nie szumiało to wtedy nie słychać nawet czy ktoś coś mówi.
Przy wyłączonej blokadzie słychać coś i czasem można nawet zrozumieć 1- 2 słowa

Zauważyłem też że szumy bardzo lekko ,ale jednak nasilają się przy wyższych obrotach silnika ,a słabną przy niższych.
Wymienić alternator? - Przy wyłączonym silniku też szumi

Co zrobić z tym fantem?

Radio to Alan 100 Plus
Antena to według sklepu też jakiś tam Alan ,ale na opakowaniu jest napis że to Canex - na zdjęciach wyglądają identycznie

No i tu mam drugie pytanie:
Czy antena Midland Alan i Canex to jedno i to samo (nie wydaje mi się) , czy mojego Mikołaja ktoś zrobił w jajo (tak właśnie podejrzewam). Na rachunku który "wysępiłem" jest pozycja "CB Midlana antena magnetyczna"

Kłócić się ze sklepem czy nie mam racji?
  
 
Cytat:
2006-12-28 10:28:25, slawekk pisze:
W święta Mikołaj obdarował mnie CB Radiem i antenką Niestety jak podłączyłem radio w samochodzie to strasznie mi szumi i to bez względu na to czy silnik jest włączony czy wyłączony.



Jedz do serwisu CB niech Ci radio zestroja z antena.
  
 
Antena to magnesówka - z magnesówką też się stroi?

[ wiadomość edytowana przez: slawekk dnia 2006-12-28 10:39:10 ]
  
 
Cytat:
2006-12-28 10:38:25, slawekk pisze:
Antena to magnesówka - z magnesówką też się stroi? [ wiadomość edytowana przez: slawekk dnia 2006-12-28 10:39:10 ]



Zawsze powinno sie zestroic radio z antena.
  
 
No i nie spodziewaj się cudów po Alanku 100...wśród użytkowników CB nie bez powodu nazywanego "Szumofonem" odrobina "tolerancji" nie zaszkodzi

Oczywiście, jak pisze Piotr, zacznij od konkretnego zestrojenia.

Gdyby rzeczywiście było Bardzo źle pisz list do Mikołaja ...niech reklamuje !
  
 
Cytat:
Radio to Alan 100 Plus Antena to według sklepu też jakiś tam Alan ,ale na opakowaniu jest napis że to Canex - na zdjęciach wyglądają identycznie No i tu mam drugie pytanie: Czy antena Midland Alan i Canex to jedno i to samo (nie wydaje mi się) , czy mojego Mikołaja ktoś zrobił w jajo (tak właśnie podejrzewam). Na rachunku który "wysępiłem" jest pozycja "CB Midlana antena magnetyczna" Kłócić się ze sklepem czy nie mam racji?





no to jużCi współczuje..... to radio będzie szumić tak czy siak... miałem je w espero... blokady szumów to to niestety nie ma.....

ja miałem go w zestawie z anteną midlanda ML-145, która uchodzi za dobrą antenę... tak czy siak szumiał....


squelch mozesz sobie darować bo jak sie nim zaczniesz bawić to nikogo nieusłyszysz.......

teraz radyjko ma qzynek w probe.... razem z Krzychem zamontowaliśmy mu je w dziure w błotnik.... chodzi lepiej niż u mnie chodziło... tzn mniej szumi.... ale jednak...


pozdro
  
 
Cytat:
2006-12-28 12:19:06, Kolber7 pisze:
blokady szumów to to niestety nie ma.....

squelch mozesz sobie darować bo jak sie nim zaczniesz bawić to nikogo nieusłyszysz.......



Ma

Sygnaly zebrane z eteru przez antene sa podawane na wejscie filtrow w radiu, ktore to filtry do Twojego glosnika puszczaja tylko te sygnaly spelniajace dwa (w uproszczeniu) warunki:
- maja odpowiednie pasmo modulacji (kazdy kanal w radiu ma swoja konkretna czestotliwosc i pasmo do niego zarezerwowane) - radia maja w instrukcji podana tolerancje (w %) dla danego zakresu pasma
- maja odpowiednia moc wejsciowa - prog tej mocy jest regulowany wlasnie potencjometrem SQUELCH.

Szumy maja mniejsza moc sygnalu niz mowiaca osoba totez odpowiednie ustawienie SQUELCHa daje nam cisze w samochodzie.
Trzeba sie liczyc z tym, ze im wyzszy jest prog mocy dla sygnalow wchodzacych do radia tym mniejsza jest odleglosc z ktorej kogos uslyszymy.

Alan 100 ma jeden problem - duza tolerancje dla pasma sygnalow i przez to zbiera wiecej szumow z eteru niz radia wyzszej klasy. Przez co ustawienie SQUELCHA na poziomie "ciszy" jest dosc mocnym ograniczeniem zasiegu slyszalnosci. Mozna to ograniczyc poprzez lepsza antene. Tylko nie wiem po co. Z doswiadczenia moge powiedziec ze odleglosc 4-5km na tym radiu jest bezproblemowa a i ta odleglosc wystarcza do spokojnego podrozowania po Polsce (zawsze trafi sie ktos kto da znac o patrolu czy czyms innym).

Wiec Kolber nie siej defetyzmow

ALAN 100 spelnia swoja role.. trzeba tylko pogodzic sie z tym ze nie bedzie on mial tak duzego zasiegu.
  
 
Znalazłem już serwis CB niedaleko ode mnie, podjadę tam po nowym roku (teraz mają wolne) żeby mi zestroili.
Przeglądałem różne fora CB i faktycznie to radio ma fatalną opinię

Zastanawiałem się czy dłuższa antena by nie pomogła, bo ten zestaw co mam to niestety i antena i radio są słabe

Gość jak przez telefon usłyszał ,że Mikołaj to kobieta to wykorzystał okazję i wcisnął to co mu pewnie nie schodziło.....
  
 
Wyluzuj
To radio w supelnosci Ci wystarczy tylko faktycznie ta antena moze byc tak srednio dobrana do tego radia.
Poczekaj na strojenie.

Moj tesc tez dostal to radio pod choinke i bez zstrojenia radio dziala super wiec albo antena albo trefny egzemplarz.
  
 
Cytat:
2006-12-28 12:41:19, KeyJey pisze:
Ma



chodziło mi o filtr ANL ....

zrobiłem z alanem 100 paredziesiąt kilometrów i możesz mi wierzyć lub nie... jeżeli ustawiłem sqelch tak zeby nie szumiał to totalnie nic do mnie nie dolatywało.... więc jeździłem cały czas z szumiącym radiem


w przypadku unidena 520 jest niebo a ziemia... ANL dużo daje, a squelch w tym radiu działa tak jak trzeba......


pozdro
  
 
Cytat:
2006-12-29 12:01:45, Kolber7 pisze:
chodziło mi o filtr ANL ....



ANL to nic innego jak automatyczny SQUELCH
  
 
Cytat:
2006-12-29 12:14:50, KeyJey pisze:
ANL to nic innego jak automatyczny SQUELCH



chyba nie

wycisza mi odgłos pracującego silnika, pracujących wycieraczek itp

reasumując radio dalej szumi ale mniej

później regulcja squelchem do końca załatwia sprawę
  
 
co do radia alan 100 zgadzam co do szumów. Druga nazwa polska to : "szumofon".
Zauważyłem, iż krótkie anteny ściągaja w espero więcej zakłóceń ze silników ( dużych i małych). Mam dwie anteny do CB president ML 145 i Missouri 72 cm ( nie pamiętam jak się to pisze) radio president Harry II. Jak podłączam małą antenę: missouri to słyszę trzaski od wszystkich urządzeń elektrycznych w samochodzie, ale jak podłączę ml 145 to ich nie słyszę. W innych samochodach tj Transit czy Berlingo na missouri tych zakóceń nie słychać.
  
 
Próbowałem dzisiaj zestroić radio. Z marnym efektem.

Jak udało mi się ustawić końce skali na 1 to na 40 było poza skalą , i odwrotnie , jak było ustawione na 40 to na 1 wskazówka nie dochodziła do końca.

W tej chwili mam tak:

Na 40:


Na 1:


Dół skali na 1 i na 40 był w miarę OK:


W takiej sytuacji kręci się chyba też anteną , tylko ,że w tym kikucie który ja mam nie ma pokrętła , a kręcić to mogę prawie każdym elementem osobno

Moje podejrzenia padły na 3 miejsca, 2 w połowie anteny (regulacja wysokości bacika)


i można kręcić też przy cewce (a właściwe to odkręcać ją):


Czy ktoś wie, co i gdzie powinienem jeszcze ruszyć żeby toto zestroić?

[ wiadomość edytowana przez: slawekk dnia 2007-01-17 17:23:54 ]