Początki z CB

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Witam wszystkich uzytkownikow forum!
jestem nowy na takich stronach poswieconych wlasnie cb- radio i jestem jednoczesnie zielony w tym wszystkim. Mianowicie, odnalazlem ostatnio w domu cb- radio i od razu zainteresowalem sie nim Jest to model CV- 2000. bardzo stare radyjko, ok 90 rok. Duzo dowiedzialem sie na temat cb radia i dlatego chcialbym je sobie podlączyc w domu. prosze was koledzy( i kolezanki) bycie pomogli mi w zainstalowaniu tego wszystkiego, by wszystko dobrze chodzilo.
jak juz mowilem jest to model CV- 2000, antena bardzo stara 120 cm. mysle ze sciaga nie wiecej niz 1,5 km, poniewaz nie jest w ogole zestrojona. czy ktos moze mi pomoc. potrzebuje porad od podstaw. z gory dzieki. Pozdro
  
 
witam kolege
na wstepie zaproponuje uzycia skryptu "SZUKAJ" a napewno znajdziesz wszystko co cie interesuje na ten temat

NIE NADAWAJ NA NIEZESTROJONEJ ANTENIE USMARZYSZ RADIO!!!

  
 
Vcek, napisz jakich odległości oczekujesz, jakie masz możliwości montażu, jaką kaską dysponujesz.
najtańsza antena 1/2 fali to wydatek około 70pln, zasilacz następne 70 oraz kabel w zależności od użytej ilości.

ustawiania anteny mobilowej na parapecie nie polecam. pomijając marne osiągi, przeważnie kończy się na tym że sąsiedzi słyszą cię we wszystkim, z kaloryferem włącznie
  
 
Witam! A mozna postawic sobie w domu CB Radio, podlaczyc je do tego zasilacza, a obok niego postawic antene i ja dostroic ??? Czy musi byc jakas minimalna odleglosc radia od anteny????
Prosze o odpowiedz.
  
 
Można postawić gdzie się chce i próbować ją zestroić ale nie gwarantuję za efekty. Jeśli będzie to w drewnianym domku to może być w miarę ale na pewno nie będzie dobrze w żelbetowym bunkrze.
  
 
witaj,
antena o długości 120cm to antena mobilna. Aby taką antenę zainstalować na balkonie czy parapecie należy zrobić sztuczna masę poniżej cewki antenowej (masa np z arkusza blachy czy stalowej felgi samochodowej) - inaczej nie uzysasz odpowiedniego WFS). Najlepiej było by jednak postawić pół fali na dachu - powyżej innych anten i w odległość najlepiej 3m od innych. Bardzo ważna sprawą jest kabel antenowy - zastosowanie najtańszego rg58 (typowy do mobila) sprawi iż będą spore straty a tym samym radio nie bedziu juz tak czułe jak np na kablu RLF10/7. Do tego przyda sie reflektometr aby uzyskać poprawny WFS. Pamiętaj iz w miare jedzenia apetyt rosnie i jesli cymbał spodoba CI sie to odkryjesz dobra zabawe na ssb a tu przydała by sie przynajmniej antena 5/8 ( koniecznie z dobrym kablem). Jesli masz radio z podstawowymi parametrami mocy wyjsciowej to wystarczy zasilacz 3A.
pozdrawiam i dalekich łączności
  
 
Cytat:
2007-08-06 15:10:11, sp7mb8 pisze:
witaj, antena o długości 120cm to antena mobilna. Aby taką antenę zainstalować na balkonie czy parapecie należy zrobić sztuczna masę poniżej cewki antenowej (masa np z arkusza blachy czy stalowej felgi samochodowej) - inaczej nie uzysasz odpowiedniego WFS). Najlepiej było by jednak postawić pół fali na dachu - powyżej innych anten i w odległość najlepiej 3m od innych. Bardzo ważna sprawą jest kabel antenowy - zastosowanie najtańszego rg58 (typowy do mobila) sprawi iż będą spore straty a tym samym radio nie bedziu juz tak czułe jak np na kablu RLF10/7. Do tego przyda sie reflektometr aby uzyskać poprawny WFS. Pamiętaj iz w miare jedzenia apetyt rosnie i jesli cymbał spodoba CI sie to odkryjesz dobra zabawe na ssb a tu przydała by sie przynajmniej antena 5/8 ( koniecznie z dobrym kablem). Jesli masz radio z podstawowymi parametrami mocy wyjsciowej to wystarczy zasilacz 3A. pozdrawiam i dalekich łączności





kolego co to jest FWS???

albo ci sie literki przestawiły i mowisz o FWD albo sam nie wiem

do poprawnego działania antena mobilowa potrzebuje 1 metr kwadratowy blachy jako przeciwwaga w przeciwnym razie strojenie anteny nastrecza problemow a wyniki na SWR-miarce i tak sa nie adekwatne do stanu faktycznego

Kabel zwykły RG-58 w zupełności wystarcza do około 30m tłumienie jest nie zauwazalne na ucho

Piszesz tez o SSB i antenie 5/8f - zgodze sie ze im dłuzsza antena tym dalej lecisz ale i szumy wzrastaja proporcjonalnie wiec po co leciec dalej od 1/2f skoro i tak nie zrozumiesz drugiej stacji przez zaszumienie???

Przy dobrej propagacji mozna sie dogadac na wstegach nawet z mobilami w szfajcari francji itd wiec antena na wstegach i przy dobrej propagacji to sprawa drugozedna

Osobiscie pracuje na 1/4f sirio gpa i łacznosci z Ameryka nie sa problemem - oczywiscie przy sprzyjajacych warunkach propagacyjnych Ohajo i Lima, Peru sa potwierdzone QSL-kami

pozdrawiam zyczac dalekich czystych łacznosci
  
 
Cytat:
2007-08-06 23:22:03, arek137 pisze:
kolego co to jest FWS???




pisałem tylko o WFS...



Wiesz z antenami i kablami to roznie bywa = zalezy co kto ma, czego uzywal. Niezgodze sie z Tobą w kwestii kabla - pracowalem na wielu antenach od tych najtanszych po przez jakies skaylaby do black piratow wlacznie. Obecnie mam Black pirata 5/8 i 5el Yagi, wszystko to bylo testowane na rg58 i rlf10 - fakt jest faktem ze z mobilem, np w wloch przy sprzyjajacych warunkach rozmawiam bez wzgledu czy to rg czy rlf ale na lacznosciach lokalnych 100%lepszy jest RLF == duzo lepiej slysze tych ktorych do tej pory slyszalem RS 21.

VY 73
  
 
Cytat:
2007-08-06 23:22:03, arek137 pisze:
kolego co to jest FWS???



WFS... współczynnik fali stojącej.

Cytat:
Kabel zwykły RG-58 w zupełności wystarcza do około 30m tłumienie jest nie zauwazalne na ucho



wręcz przeciwnie. różnica jest zauważalna.

Cytat:
Piszesz tez o SSB i antenie 5/8f - zgodze sie ze im dłuzsza antena tym dalej lecisz ale i szumy wzrastaja proporcjonalnie wiec po co leciec dalej od 1/2f skoro i tak nie zrozumiesz drugiej stacji przez zaszumienie???



jeśli mówisz o łączności bezpośredniej, to możn asię zgodzić. jeśli jednak o łączności w wykorzystaniem fali odbitej, to każda półfala traci przez brak przeciwwag, które są sztucznym horyzontem wspomagającym odbiór, a przy nadawaniu zmieniającym kąt elewacji...

Cytat:
Przy dobrej propagacji mozna sie dogadac na wstegach nawet z mobilami w szfajcari francji itd wiec antena na wstegach i przy dobrej propagacji to sprawa drugozedna.





przy sprzyjających warunkach to i z widelca się dogadasz. wystarczy rozpiąć kawałek dipola z drutu i można rozmawiać.
ale co jeśli warunki nie sa sprzyjające...?


Cytat:
Osobiscie pracuje na 1/4f sirio gpa i łacznosci z Ameryka nie sa problemem - oczywiscie przy sprzyjajacych warunkach propagacyjnych Ohajo i Lima, Peru sa potwierdzone QSL-kami pozdrawiam zyczac dalekich czystych łacznosci



ja pracuję na sirtelu s2000, tylko co to ma udowodnić?


[ wiadomość edytowana przez: Góral dnia 2007-10-13 17:40:52 ]