Subwoofer dwucewkowy

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Panowie, mam szybkie pytanko. Kupilem Subwoofer razem ze skrzynka uzywany. Po rozebraniu tego okazalo sie ze ktos podlaczyl kable tylko pod jedna cewke, a druga zostawil w spokoju.

Powiedzcie mi teraz czy takie podlaczenie subwoofera nie wplywa jakos na zniszczenie membrany lub innych elementow zawieszenia tego glosnika?

Subwoofer to JL Audio 10W3V2 D2


[ wiadomość edytowana przez: EssiRS dnia 2007-02-19 17:55:07 ]
  
 
Witam serdecznie!

Na szczęście dla życia a na nieszczęście dla wszelakiego sprzętu ludzka ambicja nie zna granic, dlatego też nie polecam używanych kupna głośników zwłaszcza (chyba, że pochodzą ze znajomego źródła )


Połączenie jednej cewki nie powoduje uszkodzeń uzwojeń cewki ruchomej i jest dozwolone, ale zmniejsza się sprawność głośnika i rozwija on znamionowej mocy.. Uszkodzenia struktury głośnika powoduje jedynie jego nadmierna eksploatacja i użycie nieodpowiedniego zasilenia - nieodpowiednia rezystancja wyjściowa wzmacniacza

Pozdrawiam!
  
 
Witam serdecznie!

Na szczęście dla życia a na nieszczęście dla wszelakiego sprzętu ludzka ambicja nie zna granic, dlatego też nie polecam używanych kupna głośników zwłaszcza (chyba, że pochodzą ze znajomego źródła )


Połączenie jednej cewki nie powoduje uszkodzeń uzwojeń cewki ruchomej i jest dozwolone, ale zmniejsza się sprawność głośnika i rozwija on znamionowej mocy.. Uszkodzenia struktury głośnika powoduje jedynie jego nadmierna eksploatacja i użycie nieodpowiedniego zasilenia - nieodpowiednia rezystancja wyjściowa wzmacniacza

Pozdrawiam!
  
 
Grinch27 kupilem od znajomego, czyli pewne zrodlo, ale widac ze chlopak ma male pojecie o audio.

Jaki rodzaj podlaczenia z punktu widzenia odsluchu jest bardziej wskazany przy dwucewkowej konstrukcji subwoofera? Ten na ktorym bedzie mial 4Ohm czy te w ktorym bedzie mial 1Ohm, czyli inaczej mowiac czy lepiej tzw "series" czy "parallel".
  
 
Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.. czyli jedni tak, drudzy inaczej.. Moim zdaniem lepiej jest łączyć równolegle - szybsza reakcja głośnika, ale problem w tym, że jest wtedy bardzo trudny do zasilenia - 1 Ohm - jest bardzo niewdzięczny i niewiele wzmacniaczy jest stabilnych przy takim obciążeniu! Więc polecałbym jednak szeregowo.. W obu przypadkach słyszalna będzie różnica w zależności od kierunków połączeń cewek. Jeżeli do zasilenia zamierzasz użyć 2 kanały, to można spróbować podłączyć każdą cewkę do innej końcówki - bez mostka

Pozdrawiam!
  
 
Dzieki za podpowiedzi. Bede sobie "testowal" co jak brzmi przy jakim podlaczeniu. Zastanawiam sie tez czy nie zrobic wlasnie dwoch mostkow i podlaczyc pod dwie cewki, bo mam wzmacniacz czterokanalowy i wydaje mi sie ze on nie daje sobie rady z tym subwooferem, chociaz i tak nie narzekam, bo sub potrafi wiele

Dzieki i pozdrawiam
  
 
Z tym się zgodzę, że potrafi.. Jakość zależy w dużej mierze od instalacji zasilającej wzmacniacz.. Przy mostkach zwróć uwagę, czy może on pracować z obciążeniem 2 Ohm, bo w niektórych wzmacniaczach jest to niezalecane..

Pozdrawiam!
  
 
Wzmacniacz bede dobieral pod ten subwoofer, a teraz jest tzw. wersja tymczasowa, az uzbieram kase na lepszy wzmacniacz. Myslalem o wzmaku u-dimension u-Jr.2-370, chociaz bede jeszcze caly czas sie rozgladal za czyms rownie ciekawym.

Wtedy tez przyjdzie czas na wymiane ukladu zasilajacego wzmacniacz z 10mm na 20mm najprawdopodobniej Sound Questa, bo glosnikowe mam tej firmy, RCA, oprawki i bezpieczniki.

Ogolnie to sub jest na wyrost kupiony, bo reszta sprzetu to Alpine CDE-9828RB, przod Focal 130A1 (narazie pod radio) i wlasnie JL zamkniety z jakims starym wzmakiem no-name (jedyny napis to MOSFET Class D )