SZUKAM PORADY

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
witam ma pytanie zwiazane z przelozeniem CB na inny samochod czy trzeba znowu dostrajac antene czy wystarcz zamontowac i jezdzic
a koledzy mi odradzaja bo niby mozna spalic koncowki w radiu

pozdrowionka
  
 
Po przelozeniu anteny SWR znacznie sie niezmieni wiec bez obawy, koncowki niespalisz
  
 
Ale to nie zmienia faktu, ze musisz ja dostroic od nowa, zeby miala jak najlepsze osiagi!!!
  
 
Cytat:
2007-02-26 22:25:00, smeniu23 pisze:
Ale to nie zmienia faktu, ze musisz ja dostroic od nowa, zeby miala jak najlepsze osiagi!!!




kolego siedze z Cb nie od wczoraj i moze ty mnie uswiadomisz co ma SWR do Osiagow ??? bo ja nie wiem

pamietaj o tym ze nie zawsze producent daje najlepsza sprawnosc anteny przy najnizszym wspołczynniku odbicia fali
  
 
Z tego co wyczytalem i kolego to im mniejsze SWR tym dalej lata radyjko??? Sugerujesz, ze jestem w bledzie???
  
 
trzeba stroić od nowa.inne miejsce inne odbicie fal
  
 
Cytat:
2007-03-01 08:49:30, arek137 pisze:
kolego siedze z Cb nie od wczoraj i moze ty mnie uswiadomisz co ma SWR do Osiagow ??? bo ja nie wiem



to wygląda że siedzisz na cb od przed wczoraj...

Cytat:
pamietaj o tym ze nie zawsze producent daje najlepsza sprawnosc anteny przy najnizszym wspołczynniku odbicia fali


pamiętaj też że na cb nie ma licencji, więć nie musisz znac podstaw radiotechniki...
dlatego więc anteny cb są produkowane w taki sposób, aby użytkownik miał jak najmniej problemów z uzyskaniem jaknajlepszych osiągów. dlatego też w 99% sprawność anteny kojarzona jest z najniższym swr.


  
 
nie zawsze niski swr to najlepsze osiagi !!!!!!!!!
  
 
Cytat:
2007-02-25 16:21:36, browarek74 pisze:
witam ma pytanie zwiazane z przelozeniem CB na inny samochod czy trzeba znowu dostrajac antene czy wystarcz zamontowac i jezdzic a koledzy mi odradzaja bo niby mozna spalic koncowki w radiu pozdrowionka



Przekładając antenę z jednego samochodu na inny na pewno nie spalisz radia, ja przekładam swoją kilka razy dziennie (służbowe i prywatne). Jedyny problem jaki miałem to od ciągłego przekładania przerwał mi się przewód antenowy ale usterkę szybko poznałem po tym że na pełnej czułości brak było szumów. Tylko wtedy gdybym zaczął nadawać to mógłbym spalić końcówkę mocy.
  
 
Niezależnie od wszystkiego, powinno się po przełożeniu anteny do innego pojazdu sprawdzić SWR, nie dla osiągów, ale dla własnego dobra.
Oczywiście, jeżeli na jednym samochodzie antena była ustawiona dobrze, jest mała szansa, że na innym pojeździe SWR wzrośnie do poziomu, kiedy spali się końcówka mocy (zwłaszcza jeżeli przekładamy antenę magnesową, np między swr 1.2 a 1,3, nawet 1,4 nie ma drastycznej różnicy). Jednakże różne rzeczy się dzieją i przynajmniej trzeba skontrolować. Nietrafna jest też opinia, że SWR anteny ustawiony raz na jednym pojeździe, może się nie zmienić. SWR nawet na tym samym aucie, należy sprawdzić co jakiś czas.
Warto nabyć w tym celu miernik, chociażby nie najdroższy...
Pozdrawiam!
p18