Alpine 9874rr - uszkodzone ?

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
witam.

od bardzo niedawna posiadam radyjko alpine 9874rr. jak juz pisalem kilka postow nizej, radio gra z glosnikami alpine 1350s (moc RMS ok 30w) i JBL GTO 937 (RMS ok 100W). niemam zadnego wzmacniacza...

dzisiaj jak wracalem do domu, po przejechaniu ok 50km i sluchaniu dosc glosnej muzyki, cos zaczelo przerywac.... troszke sie zdzwilem bo byla to przerwa jakby plya byla uszkodzona... ok... zdarza sie... co jakis czas gdzies cos pyknelo w glosnikach. patrze na wyswietlacz - piosenka caly czas leci (czas trwania utworu). przelanczam na radio a tam dokladnie to samo (cisza i co jakis czas jakies pierdniecie w glosnikach).
wylaczylem radio na 2min, zatrzymalem sie, wlanczam - wszystko gra..... jade dalej.... jakas dziura w drodze i znow dokladnie te same objawy....

proba odpalenia radia ciszej po ok 5min jazdy - wszystko gra.... dalem glosniej - nie gra.... znow przerwa....
w rzeszowie jade tradycyjnie dziurawymi ulicami, i jak wpadam w jakies dziury, to radio sie wylancza i na nastepnej dziurze wlancza (tzn dzwiek... bo wyswietlacz caly czas OK).
na osiedlu tak samo.... co dziura to inna sytuacja, na progach ladnie sie przelancza... (problem w tym ze na osiedlu sa 3 progi... wiec na wyjezdzie z osiedla mam wylaczone radio;P)

po odsepnieciu przez radio przez 20min, wsiadam wszystko gra ok. pierwsza dziura i nie gra i zadne dziury nie sa w stanie wlaczyc radia... po godzinie odpoczynku radio gra normalnie....


i teraz sie zastanawiam.... czy w radiu jest jakis bezpiecznik termiczny ktory na dziurach ewentualnie sie zalancza lub rozlancza? (jest na pograniczu temperatury i ttylko pykniecie w niego powoduje rozlaczenie)
bo tyl radia rozgrzewa sie do takiej temperatury w czasie jazdy, ze zlapanie tego wlasnie radiatora z tylu i potrzymanie przez 3sekundy moze sie skonczyc delikatnym oparzeniem....


dzieki za wszelkie sugestie.
pozdrawiam
  
 
A może po prostu wtyczka iso z tyłu radia ci sie poluzowala i w trakcie wstrząsów wysuwa lekko z gniazda i przerywa?
  
 
O ile mnie pamiec nie zmyla to ten glosnik ma impedancje wynoszaca 2 ohm - co oznacze ze usmazyles koncowke mocy.
Jak radio ostygnie to zaczyna grac wiec jeszcze moze nie ma tragedii. Ludzie nie wierzcie w bajki sprzedawcow glosnikow ze glosniki o impedancji 2 ohm maja 2 razy wiecej mocy i nie psuja radia. fizyki sie nie da oszukac.
  
 
wg mnie końcówka się przegrzewa i wyłącza się.
a dziury i wstrząsy to tylko zbieg okoliczności ;]
  
 
popieram - 2 Ohm to za malo pod radio.
  
 
grrrr... no wlasnie pytalem goscia czy to, ze glosnik ma 2ohmy nie bezdie nic przeszkadzac.... powiedzial ze to po podpieciu pod samo radio niema zadnego znaczenia.........

ok... coraz wiecej wiem
radio jest na gwarancji, gosciu mi mowil ze mozna.... jak padnie to zrobie taka rozp.... ze gosciu sie nauczy zeby nie wciskac glosnikow 2ohmy do konca zycia...

no wiec teraz pytanko:
czy jest jakas mozliwosc "ograniczenia" tych glosnikow?
czy jak dam balans powiedzmy na 50% wiecej na przod, to koncowka mocy wyjdzie natym lepiej niz dla ustawienia 50% na tyl?

cos mi sie wydaje ze w takim razie na tym poziomie rozbudowa audio sie narazie nie skonczy.........

co do dziur - na 100% maja wplyw na radio... jak sie wpada kolem w jakakolwiek dziure, to przez ulamek sekundy leci muza.

aha - kostki ISO ok... sprawdzane kilka razy. ja bardziej bym obstawial proste rozwiazanie w postaci chociazby blaszki ktora po nagrzaniu sie odgina... a jak jest dziura to blaszka na moment odzyskuje styk i gra dalej. ale czyzby alpine korzystal z tak prostych rozwiazan?


dzieki
pozdrawiam
  
 
mam!

radio jak najbardziej w porzadku.
jutro wyjezdzam... podpialem inne radyjko - tez nie dziala .

przyczyna sie okazalo zwarcie na tylnym lewym glosniku... jeszcze nie usunalem usterki - zaraz jade na jakis podziemny parking. i wszystko powinno hulac. narazie odpialem glosnik i wszystko chodzi jak powinno...

i ciekawa nauczka z tej calej zabawy... wystarczy ze jeden glosnik ma zwarcie a reszta nie dziala

dzieki za rady.
pozdrawiam!
  
 
Cytat:
2008-03-24 20:06:27, archivi pisze:
mam! radio jak najbardziej w porzadku. jutro wyjezdzam... podpialem inne radyjko - tez nie dziala . przyczyna sie okazalo zwarcie na tylnym lewym glosniku... jeszcze nie usunalem usterki - zaraz jade na jakis podziemny parking. i wszystko powinno hulac. narazie odpialem glosnik i wszystko chodzi jak powinno... i ciekawa nauczka z tej calej zabawy... wystarczy ze jeden glosnik ma zwarcie a reszta nie dziala dzieki za rady. pozdrawiam!

Ciesz sie ze przy zwarciu glosnika nie usmazyles koncowki moce, ja tak zrobilem w radiu i we wzmaku. We wzmaku sie taka dziura wypalila, a w radiu tylko przykopcila.
  
 
tez sie ciesze

powiedzcie mi w takim razie czy moge spokojnie korzystac z tego radia tak jak mi gosciu powiedzial czy tez nie?
nie slucham muzyki oczywiscie na fulla... raczej spokojnie...

przypomne:
radio alpine 9874rr 4x50W
przod alpine sxe-1350 250W (40W RMS) 4ohm
tyl jbl gto-937 300W (100W RMS) 2ohm ale na pudelku jest taka smieszna informacja ze jest jakies 4ohmy napisane przy takim pewnie pseudorezystorze i fajeczka kolo tego... niewiem o co w tym chodzi...

[ wiadomość edytowana przez: archivi dnia 2008-03-24 21:26:42 ]
  
 
W takim razie mozesz spokojenie korzystać z tego zestawu, skoro wytrzymalo tyle

Przez glosnik 2 ohmowy popłynie 2x wiecej pradu niz przez 4 ohmowy, i jeśli za głośno włączysz muze, końcówka prądowo nie wytrzyma i się poprostu wyłączy (skoro wytrzymala zwarcie)

Cytat:
2ohm ale na pudelku jest taka smieszna informacja ze jest jakies 4ohmy napisane przy takim pewnie pseudorezystorze i fajeczka kolo tego...



nie rozumiem
  
 
Cytat:
2008-03-24 21:26:11, archivi pisze:
... powiedzcie mi w takim razie czy moge spokojnie korzystac z tego radia tak jak mi gosciu powiedzial czy tez nie? ...



spokojnie to nie ... pewnie jak nie bedziesz jechal na maca z volume to wytrzyma ale po 1 - bedzie sie bardziej grzalo, po 2 powstana spore znieksztalcenia, po 3 po co ryzykowac spaleniem radyjka? lepiej zainwestuj w jakis wsmak (stabilny dla 2 ohm) i bedzie git.
  
 
rozumiem.
po wyjezdzie w takim razie pomysle o wzmaku i tak mnie kusil
ale muzyki slucham spokojnie wiec mam nadzieje ze bedzie ok

ale radyjko tak czy inaczej sie grzeje dosc bardzo:/ mam nadzieje ze to normalne dla tego typa.....
a grzalo sie rowniez na fabrycznych glosnikach, do tego stopnia ze nie moge utrzymac go z tylu przez 3sekundy bo sie oparze.


dzieki