Kabel zasilania do komory silnika - którędy?

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Przymierzam się do założenia szumofonu w esperaku - i chciałbym podłączyć go do baterii, i pytanie: którędy przepuścić kabel do komory silnika i ewentualnie jak dużo demontażu przy tym będzie...

nie robiłem jeszcze rozpoznania powiem szczerze, zastanawiam się też nad miejscem - wolna półka pod radiem, gdzies na rzepie przy nogach pasażera? jak praktykujecie? zastanawiałem sie też nad montażem w schowku - rzadko kiedy ktokolwiek podróżuje u mnie z przodu..

pozdr


[ wiadomość edytowana przez: tomaszowski dnia 2008-03-29 20:07:00 ]
  
 
Cytat:
2008-03-29 19:18:24, tomaszowski pisze:
Przymierzam się do założenia szumofonu w esperaku - i chciałbym podłączyć go do baterii



a co ci to da , cz nie lepiej podłączyć pod zapalniczkę lub przewody od radia

Cytat:
zastanawiam się też nad miejscem - wolna półka pod radiem, gdzieś na rzepie przy nogach pasażera? jak praktykujecie?



napisz jakie radio

Cytat:
zastanawiałem sie też nad montażem w schowku - rzadko kiedy ktokolwiek podróżuje u mnie z przodu..



bez sensu , jak będziesz jechał to nie będziesz widział radia , będziesz musiał się pochylać żeby wyregulować CB
i jak ktoś będzie z tobą jechał to klapka od schowka będzie przeszkadzać
  
 
Kabel plusowy do baterii można poprowadzić nad pedałem sprzęgła/hamulca koło wiązki elektrycznej. Wystarczy gumową uszczelkę odgiąć wiązki elektrycznej. Jeżeli nie masz ABSu to po wyjęciu zbiorniczka spryskiwaczy zobaczysz tę wiązkę od strony silnika

Co do umiejscowienia radia to wszystko zależy od modelu.
Mój Alan 48 jest zamontowany bokiem do konsoli środkowej po stronie kierowcy, ale docelowe jego miejsce będzie w schowku pod radiem.
Z tym że ze względu na jego gabaryty będzie to wymagało sporo rżnięcia tego schowka

A jak nie to się wstrzymaj do czerwca i zamontuje się na zlocie w Swolszewicach
  
 
Cytat:
2008-03-29 21:21:59, KRECIK0001 pisze:
a co ci to da , cz nie lepiej podłączyć pod zapalniczkę lub przewody od radia



Biorąc pod uwagę fakt podłączenia bezpośrednio pod źródło zasilania i pomijając kilometry cienkich przewodów oraz podłączenie kablem minimum 1.0 mm2 można zniwelować sporo zakłóceń z silniczków szyb, dmuchawy, aparatu zapłonowego, wentylatora chłodnicy i kilku innych o pompie paliwa nie wspominając
  
 
Niby tak. Czytałem na forum złomguny o zakłóceniach CB, przylutowałem swoje pod zapalniczkę i jednakowo działa na włączonym jak i na wyłączonym silniku.
  
 
Ja zrobiłem tak. Miałem na bocznej ściance przykręcone to znaczy dla wyjaśnienia jak miałem nogę na gazie to kolano opierało się na CB. Przykręcone było do scianki tam gdzie jest normalne radio i półka. Przeszkadzało trochę. Nie mogłem zamontować go zamiast tej półeczki, bo poprostu nie miałbym jak zaślepiś tej dziury po bokach radia i brzydko wyglądało. Umiściłem je za to tak jakby pod kierownicą tyle, że bardziej z prawej strony, że mniej więcej jest na wysokości pedału gazu. Przewierciłem się przez blachę jaka tam jest i radio trzyma się idealnie i mam też idealny dostęp do niego. Jeśli ktoś nie zrozumiał to zaraz wstawie fotki tylko pójdę zrobić
Osobiście ja podłączyłem się pod zapalniczkę. Na stałe i działa mi tak jak piszę Piotrek. Na włączonym i wyłączonym zapłonie








[ wiadomość edytowana przez: Ikarus260 dnia 2008-03-30 10:01:10 ]
  
 
Cytat:
napisz jakie radio



dzięki za wszystkie info - jakie radio tego jeszcze nie wiem, szukam czegoś sensownego starszej daty, myślałem też o unidenie 520 - ale chyba dalej to radio jest pod kreską...

a chcę podłączyć pod akumulator - można zniwelować sporo zakłóceń, tak jak pisał krzychu.

Cytat:
Mój Alan 48 jest zamontowany bokiem do konsoli środkowej po stronie kierowcy, ale docelowe jego miejsce będzie w schowku pod radiem. Z tym że ze względu na jego gabaryty będzie to wymagało sporo rżnięcia tego schowka



a nie da się przypadkiem wyjąć tej półko-zaślepki? są dostępne różne kieszenie na radia o różnych rozmiarach? w tym miejscu (tak jak masz teraz założone) to ja z kolei nie wiem jak można regulować w czasie jazdy radio... muszę sprawdzić emiprycznie już chyba lepiej byłoby je przykleić pionie do środkowej konsoli, po lewej stronie nóg pasażera? generalnie skłaniam się do miejsca pod radiem, tyle że montaż tam wyklucza możliwość wyjęcia radia kiedy parkujesz w jakimś szemranym miejscu..


[ wiadomość edytowana przez: tomaszowski dnia 2008-03-30 10:02:54 ]
  
 
krzychu_ch
Czyli twierdzisz, że podłączenie radia bezpośrednio do akumulatora niweluje zakłucenia ??? Sugerujesz jakiś cieniutki kabelek ??? Napisz szeżej to dziś pokombinuję W inny dzień nie mam czasu
  
 
Cytat:
2008-03-30 10:05:43, Ikarus260 pisze:
krzychu_ch Czyli twierdzisz, że podłączenie radia bezpośrednio do akumulatora niweluje zakłucenia ??? Sugerujesz jakiś cieniutki kabelek ??? Napisz szeżej to dziś pokombinuję W inny dzień nie mam czasu



no właśnie kabel powienien być chyba grubszy, na forum elektordy czytałem o 2.0 mm2..

a stosował ktoś zewnętrzny filtr? jakich pełno na allegro na przykład?
filtry przeciwkazłóceniowe

[ wiadomość edytowana przez: tomaszowski dnia 2008-03-30 10:26:19 ]
  
 
Myślałem o tym ale nie kupiłem Jak zadziała u Ciebie to daj znać też taki kupie
  
 


tylko przymiarka , odpowiedni montaż po naprawie blacharskiej
  
 
Cytat:
2008-03-30 10:21:26, tomaszowski pisze:
no właśnie kabel powienien być chyba grubszy, na forum elektordy czytałem o 2.0 mm2.. a stosował ktoś zewnętrzny filtr? jakich pełno na allegro na przykład? filtry przeciwkazłóceniowe [ wiadomość edytowana przez: tomaszowski dnia 2008-03-30 10:26:19 ]



Kabel oczywiście gruby - minimum 1.0mm2
A z tymi filtrami to se dajcie spokój
Kupicie jakiś szmelc za 24.99 i będziecie rozczarowani
Jak już to bym się nad tym za 6.99 zastanowił.

Najprostszym filtrem do CB jest kondensator z aparatu zapłonowego np. malucha czy kredensa
W którymś wątku radiowym podawałem wartość tego kondziora.
No i ten tańszy, podlinkowany filtr przypomina jego budowę.

A co do zakłóceń to nie zawsze filtr sobie poradzi
Sporą część zakłóceń zbiera antena i tylko jej porządne dostrojenie lub w najgorszym przypadku wymiana dają jakiś efekt



Krecik, półkę całkiem wywalisz czy będziesz ją chlastał tempym brzeszczotem

Proszę o szerszą fotorelacje.
U mnie półka musi zostać - mam tam założony jeden knefel.
No chyba że nie będzie wyjścia to półka wyleci, ale te dziury po bokach nie wyglądają ciekawie
  
 
Robiłem taką samą przymiarkę. Dziury nie za ciekawe. Myślałem o zasłonięciu ich takim filcem czarnym. Z drugiej strony myślę, że zostawiając półkę, by tych dziór nie było to można ją obciąć i zostawić sam element znaczy ramkę samą, by przykręcić i nie widzieć dziur. Bez półki to lipa, bo radio opiera się na pokrywie popielniczki. Jeśli ktoś już coś wymyśli niech da znać. Kupie wtedy drugą półkę i dotnę ją tak jak ja sobie to wyobrażam. Z kolei jak przymocować radio, by nie latało tam w środku ??? A-M widziałem, że ma to jakoś zrobione. Może podpowie.
  
 
Cytat:
Kupie wtedy drugą półkę i dotnę ją tak jak ja sobie to wyobrażam. Z kolei jak przymocować radio, by nie latało tam w środku ??? A-M widziałem, że ma to jakoś zrobione. Może podpowie.



np tak? http://www.allegro.pl/item332450718__arc_kieszen_cb_1_president_alan_uniden_tti_.html
  
 
Ta opcja jest dobra gdy montujemy CB zamiast radia FM
Kieszeń jak widać przypomina ramkę o rozmiarze 1 DIN z radioodtwarzacza.

Półka pod radiem ma minimalnie inny kształt i dochodzą boczne miejsca na śrubki

Może nie być tak różowo jakby się wydawało
  
 
Cytat:
2008-03-30 19:00:46, tomaszowski pisze:
np tak ?




na pewno bez przeróbek się nie obejdzie z tą kieszenią .
Jak wyjmiesz półkę to będą przeszkadzały blaszki od mocowania
ramki



za dwa tygodnie pokażę efekt końcowy montażu CB-radia
  
 
Fajne rozwiazanie Ta półeczka. O taskim czymś myślałem. Myślę, ze moze pasować Jesteście tego samego zdania ??? To zamówie sobie
Krecik 001 jak żeś to tam przykleił, ze wiśi nad klapką popielniczki Ja narazie mam tak jak na dole kilka postów nizej zamieściłem.
  
 
Cytat:
2008-03-30 20:03:58, Ikarus260 pisze:
Myślę, ze moze pasować Jesteście tego samego zdania ???



Nie


Skoro samo radio ma problemy żeby tam wejść to i w półce z allegro tym bardziej nie wlezie

Trzeba wymyślić coś innego

Wszystko też zależy od modelu radia
  
 
Cytat:
2008-03-30 20:20:24, krzychu_ch pisze:
Wszystko też zależy od modelu radia



Stąd piotr'ek ma alana 78. Z półki tylko tył musiałem wyciąć, podciąć dół żeby głośnika nie zasłaniał, no i przykręcić do półki z boku długimi wkrętami+ustabilizować aby góra/dół się nie przekręcało.
  
 
Cytat:
2008-03-30 19:59:25, KRECIK0001 pisze:
na pewno bez przeróbek się nie obejdzie z tą kieszenią . Jak wyjmiesz półkę to będą przeszkadzały blaszki od mocowania ramki



uhh to lipa, myślałem że idzie normalnie wstawić tam jakąś kieszeń DIN na miejsce tego plastiku... ale cóż - nie takie pontony pękały
dam foto jak zrobię u siebie =]