Skrzynka vs tuba do kombiaka

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
witam....

kolejna prosba o pomoc...

potrzebuje wiecej basu... kombinowanie z glosnikami JBL GTO 937 w klapie tylnej kombii okazalo sie dosc duzym bledem...
z przodu graja alpine sxe-1350S i radza sobie bardzo przyjemnie, do tego radyjko alpine cde-9874.

i teraz pytania:
1. czym w zasadzie rozni sie skrzynia od tuby? (oprocz wygladu ;D)
2. potrzebuje zestawu (tuba/skrzynia + wzmacniacz) w cenie do 350zl (niestety niski budzet ale "troche dolozysz" nie wchodzi narazie w gre).

dodam ze nie chodzi mi o bas ktory bylby slyszalny 5min przed moim przybyciem na miejsce itd itp. poprostu taki przyjemny basik jak ma kumpel w glosnikach noname 5x7 w hatchbacku...

juz chyba bardziej chodzi mi o wykonanie zeby nic nie rzezilo, ale ladnei buczalo...


z gory dzieki
pozdrawiam
  
 
jezeli chcesz zeby gralo a nie tluklo sie to tylko skrzynia.sam robilem porownanie tuba kontra skrzynka i roznica kolosalna.tuba buczy niemilosiernie robiac tylko halas i powoduje szybkie znudzenie i bol glowy.skrzynka gra ladnie uzupelniajac pasmo o niskie tony.ja zrobilem zamknieta skrzynke poniewaz nie trzeba zadnej filozofii(tyle litrow co srednica glosnika mozna przyjac i bedzie ok).masz fajna stronke zeby pobawic sie wyniarami i przeliczyc na litraz
skrzynia-wymiary i litraz
powodzenia
  
 
a cenowo duza roznica jak sie samemu grzebie?

no ten duzy plus ze robie skrzynke w takich wymiarach jak mi sie podobaja..
  
 
szesc plyt powiedzmy 35x35 z wycieciem okolo 50pln(oczywiscie z mdfu plyta).klej do drewna kolo 10 w tubie i do tego troche wkretow.reszta to praca wlasna.na koniec wykonczyc trzeba ja jak ktos chce zeby bylo ladnie.warto pobawic sie wytlumieniem wnetrza skrzynki bo daje niezle efekty
  
 
A ja powiem wprost przeciwnie... Skrzynia tylko wali a tuba wydobywa z basów właściwy dźwięk...
No i zrobienie dobrej skrzynki nie polwga na skreceniu i zlepieniu 4 płyt...! Jest to dużo bardziej skomplikowane wbrew pozorom
  
 
1:1
kto jeszcze?



FAROW jak mozesz to rozwin o co loto z tym skomplikowaniem
ogolnie zrobienie takiej skrzynki to przypuszczam ze dalo by mi nawet sporo radochy tylko chcialbym to zrobic dobrze... pewnie faktycznie z wytlumieniem...

podkreslam ze moje ucho nie jest jakies super super... wiec poprostu cos co bedzie w miare ladnie buczec bedzie mi odpowiadac... (oczywiscie ciezko powiedziec co oznacza "w miare ladnie").
  
 
Najlepiej kupić TUBE (bo cenowo wychodzi taniej) i zrobić z niej skrzynie Sam tak zrobiłem w moim Scorpio i o niebo lepiej gra! Fakt że wywaliłem skrzynie na pół bagażnika ale tak jak mówie - efekt nieporównywalny!! Skrzynia gra lepiej dużo lepiej!!
P.S. Za dawce głośnika posłużyła tuba Blaupunkt GTt 1200 + wzmak MacAudio (600W)

A co do budowy skrzyni to trzeba pamiętać o szczelnośći i dobrym wygłuszeniu (wszystkie szpary uszczelnić, wewnątrz wyłożyć jakimś płutnem wygłuszjącym, a na zewnątrz materiałem do obijania głośników, tub)

[ wiadomość edytowana przez: YGH dnia 2008-06-04 20:13:46 ]
  
 
Skrzynia
  
 
Skrzynka jest prostsza, jezeli myslimy o tej samej "tubie" ale jak od lat wiadomo glosnik w obudowie tubowej zagra nizej/ladniej/glosniej ale osobiscie wole Subbas a jezeli ma byc to byle prowizorka i latwe w wykonaniu to jakas skrzynka bez b-r no chyba ze ten glosnik sie nie nadaje (nie znam modelu) osobiscie firma JBL dla mnie jest cienka ;p

[ wiadomość edytowana przez: Assmen dnia 2008-06-04 21:04:36 ]
  
 
Cytat:
2008-06-04 21:02:33, Assmen pisze:
(...) no chyba ze ten glosnik sie nie nadaje (nie znam modelu) osobiscie firma JBL dla mnie jest cienka ;p [ wiadomość edytowana przez: Assmen dnia 2008-06-04 21:04:36 ]




eee nie nie nie... glosnik nie JBL kupowal bym cos... no chyba ze na takim da sie zrobic?
  
 
aaaa.... ma ktos linka do opisu krok po kroku jak wytlumic auto przy pomocy tych dekarskich "mat" czy jak im tam...

i dekarskich czy bitumicznych?


szukam juz od godziny i nie moge znalesc... cala fotorelacja byla...
  
 
tuba po pierwsze w prawdziwym D.I.Y to nie rura z kibla tylko skrzynia z nanalem o odpowiednich dlugosciach przypomianajacych trabke.te kibel-tuby to nic innego jak zrolowany i zprasowany karton(obojetnie czy JBL czy Blaupunkt itp.) majacy taki rezonas ze az plakac sie chce.dlatego skrzynie w powaznym C.A buduje sie z mdfu.wykonanie zamknietej skrzyni jest latwe i przyjemne.jak masz market OBI pod reka czy jakas firme robiaca meble na zamowienie to wytnie ci plyty na gotowo.skrecic na kleju to chyba nie jest szczyt majsterkowania.poczytaj cos o car audio
Akustyka
Audiocar
elektroda

i najwazniejsze od czego zacznik przegladanie:
FAQ by Nazar
pozdrawiam i milej lektury
  
 
Na poczatek polecam glosniki firmy ktora zaczyna podbijac rynek Polski itd www.stx.pl znajdziesz tam super glosniki za przystepna cene

np ten

[ wiadomość edytowana przez: Assmen dnia 2008-06-04 23:33:33 ]
  
 
Cytat:
2008-06-04 21:02:33, Assmen pisze:
..ale jak od lat wiadomo glosnik w obudowie tubowej zagra nizej/ladniej/glosniej



Ja chyba śnie.. Albo mnie od lat zamknięto w izolatce, bo takich bzdur nie słyszałem..
  
 
Cytat:
2008-06-04 23:22:45, Assmen pisze:
Na poczatek polecam glosniki firmy ktora zaczyna podbijac rynek Polski itd www.stx.pl znajdziesz tam super glosniki za przystepna cene np ten [ wiadomość edytowana przez: Assmen dnia 2008-06-04 23:33:33 ]



hmmmm a mi wiadomo, że tuba jest zrobiona z prasowanej tektury i jest do du........

"zagra ładniej" - no jeżeli lubisz tylko i wyłącznie dudnienie, bez czystości dźwięku to masz racje
  
 
zabieram sie za faq bo przyznaje ze go kiedys czytalem ale bardzo pobieznie...

ale szybkie pytanko - czy z tych moich JBL 6x9 trzydrozne, jakby je wpakowac w skrzynke to bedzie efekt jakis ciekawszy? czy nie warto experymentowac tylko kupowac jakiegos glosnika?
  
 
Rozbawiliscie mnie wiec tylko zacytuję:
Cytat:
2008-06-04 23:20:52, EltonRST pisze:
tuba po pierwsze w prawdziwym D.I.Y to nie rura z kibla tylko skrzynia z nanalem o odpowiednich dlugosciach przypomianajacych trabke.te kibel-tuby to nic innego jak zrolowany i zprasowany karton(obojetnie czy JBL czy Blaupunkt itp.) majacy taki rezonas ze az plakac sie chce.dlatego skrzynie w powaznym C.A buduje sie z mdfu.wykonanie zamknietej skrzyni jest latwe i przyjemne.jak masz market OBI pod reka czy jakas firme robiaca meble na zamowienie to wytnie ci plyty na gotowo.skrecic na kleju to chyba nie jest szczyt majsterkowania.poczytaj cos o car audio Akustyka Audiocar elektroda i najwazniejsze od czego zacznik przegladanie: FAQ by Nazar pozdrawiam i milej lektury

  
 
Cytat:
2008-06-04 21:02:33, Assmen pisze:
od lat wiadomo glosnik w obudowie tubowej zagra nizej/ladniej/glosniej



nie no aż musiałem także ja to zacytować bo bzdury w oczy kłują...

czy Ty wiesz co piszesz?Bo mnie akurat Twoje wypowiedzi śmieszą, są po prostu komiczne...

tylko skrzynia, tubę to można wsadzić do golfa2 i jechać na pole odganiać stonkę z ziemniaków
  
 
Strasznie uogólniacie, wydaje mi się że zależy to też jakiej muzyki słuchasz i jaki bas Ci potrzebny.... Sam mam tubę i czasem jest fajnie ale przy szybkiej muzyce z głębokim basem słychać tylko buczenie... Więc mimo iż mam tubę wolałbym skrzynię... Może kiedyś się wezmę i zrobię...... albo lepiej kupię.....
  
 
no niestety ja tez zawsze obstawiałem za tuba i to był błąd – dźwięk z skrzyni jest lepszy ,czystszy a samo słuchanie muzy bardziej przyjemniejsze. Nie poleca wykonywania skrzyni domowym sposobem bo efekt może okazać się mizerny no chyba ze ktoś ma o tym pojecie