Lepsza jakość odsłuchu i nadawania

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Witam wszystkich. Jeżdżę vw t4, korzystam z radia uniden 510 i anteny sirio 145 czy po przez dołożenie jakichkolwiek dodatkowych "gadżetów"(np. inny mikrofon) mogę poprawić (i w jakim stopniu) jakość odsłuchu i nadawania. Z góry dziękuję i pozdrawiam.
  
 
Cytat:
2008-11-10 23:09:04, darton pisze:
Witam wszystkich. Jeżdżę vw t4, korzystam z radia uniden 510 i anteny sirio 145 czy po przez dołożenie jakichkolwiek dodatkowych "gadżetów"(np. inny mikrofon) mogę poprawić (i w jakim stopniu) jakość odsłuchu i nadawania. Z góry dziękuję i pozdrawiam.


Witam również.
Zestaw, który podałeś- w klasie podstawowej, jest w miarę dobry i poprawianie go na siłę nie ma sensu. Gdżetami, które mógłbyś dołożyć to np.
1. wzmacniacz mocy nadawania (np do 25W) - zupełnie nie polecam- powoduje czasami zniekształcenia modulacji, poza tym niewiele daje, Ciebie może i słychać gdzieś mocniej (niekoniecznie bardziej czysto), natomiast Ty słyszysz innych tak samo, instalacja tego jest bez sensu.
2. Wzmacnacz siły odbieranego sygnału - trudno w tej chwili dostać takie urządzenie, czasem pojawiają się na allegro. To urządzenie w założeniu jest dobrym pomysłem, ale w aucie się nie sprawdza, zajmuje miejsce, no i wzmacnia siłę odbieranego sygnału, jednak także wszelkie zakłócenia, powodując niejednokrotnie zniekształcenie i pogorszenie sygnału odbioru. Raczej przewidziane na bazę nie do auta.
3. Mikrofon z echem i wzmocnieniem, polecam np. Sadelta, Densei, Albrecht, to dobry pomysł, bez wzmacniania sygnału nadawania, powoduje, że modulacja jest bardziej czysta i czytelna, a przez to dalej słychać nadawcę wyraźnie. Nad to wzmacniacz w mikrofonie powoduje, że nie trzeba go trzymać blisko twarzy (tzw. gryzienie gruchy ) żeby Cię było słychać dobrze. Koszt mikrofonów od 80- do ponad 200zł. Kupienie i zamontowanie tego urządzenia, jeśli masz środki pieniężne- jak najbardziej jest zasadne.
4. zamontowanie lepszej anteny spowoduje, że zarówno Ty będziesz lepiej słyszany, jak i odbór będziesz miał lepszy, np. President Dakota V2 (magnes), President Maryland i Texas; Sirtel Santiago 600 i 1200; Sirio 5000 Performer, Turbo 3000; Lemm AT 1000, 1500 i 2001 Turbo (montażowe). Dobra antena, to opłacalny wydatek chcąc uzyskać dobrą jakość rozmów i dalekie łączności.


[ wiadomość edytowana przez: prawnik18 dnia 2008-11-11 09:40:53 ]
  
 
To rozumiem konkretnie, rzeczowo i na temat a nie jakieś filozoficzne wywody jak u pseudo znawców tematu u których bywałem do tej pory.Raz jeszcze dzięki. Hej.
  
 
Jeszcze jedno- wymienię mikrofon(chyba na sadelta) czy przy pózniejszej zmianie radia,która niewątpliwie nastąpi, powinienem na coś szczególnie zwrócić uwagę aby ów mikrofon dobrze współpracował czy też jak mi się wydaje nie ma to znaczenia.
  
 
Cytat:
2008-11-11 21:01:19, darton pisze:
Jeszcze jedno- wymienię mikrofon(chyba na sadelta) czy przy pózniejszej zmianie radia,która niewątpliwie nastąpi, powinienem na coś szczególnie zwrócić uwagę aby ów mikrofon dobrze współpracował czy też jak mi się wydaje nie ma to znaczenia.


Jest kilka modeli Sadelty, nie wszystkie miały wzmocnienie i echo, niektóre mają tylko wzmocnienie, trzeba patrzeć (polecam Ci zrobić przegląd na allegro, czasami się pojawiają i ostrzegam, nie są tanie !). Sadelty są na prawdę dobre, ale sprzęt innych marek, też spełni swoje zadanie (np. Albrecht, PAN, Densei, Astatic). Warto jednak troche dopłacić i nie kupować mikrofonów z echem "made in China" do 100zł, chodzi tu nie tylko o parametry techniczne, które pewnie będą niezłe, ale o trwałość sprzętu.
Zasadniczo, każdy mikrofon wzmocniony powinien działać z radiotelefonami CB. W założeniu- kwestią dopasowania mikrofonu do radia jest wtyczka, gdyż różne radia mają różne wtyczki- np 4 PIN (Uniden taką ma), ale są jeszcze inne, np. 5 i 6 PIN (np. Alan 48 Plus, President Walker i in.). Celem ewentualnej zmiany wtyczki proponowałbym udać się do serwisu CB, tam jest duża szansa, że się nie pomylą w rozłożeniu kabelków do pinów. Można samemu, ale trzeba dokładnie znać funkcę kabelków o określonych kolorach w mikrofonie, aby nie popełnić błędu. Jeśli ktoś nie ma zacięcia i cierpliwości do lutowania- polecam jednak serwis .
Dla ciekawości, pod tym linikiem są narysowane typowe rozłożenia pinów dla najbardziej znanych standartów mikrofonów radia CB : http://www.radio.org.pl/poradnik/mikrofony/.
Często też mikrofony z echem są sprzedawane bez wtyczek, po to aby we własnym zakresie dopasować wtyczkę do posiadanego modelu radia. To tyle w kwestiach podstawowych.