Podłączanie głośników pod wzmacniacz

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Ja jestem w temacie car audio zielony i dlatego proszę o pomoc. Jak to jest z podłączaniem głośników. Czy suma wat wszystkich głośników ma być większa czy mniejsza od mocy wzmacniacza?

[ wiadomość edytowana przez: andrzej68 dnia 2009-01-08 16:38:47 ]

[Edit by Wojo - ort - PODŁĄCZANIE]
  
 
w zakładaniu wątków chyba jeszcze bardziej zielony nie mozna jakos normalnie nazwac tematu??
  
 
Zabawa w kolory?? ....Niebieski
  
 
Dobrze jest jak jest równa, ale lepiej jak wzmacniacz jest minimalnie mocniejszy, bo oczywiste jest, że wzmak przy max mocy generuje jakieś zniekształcenia.
Czyli teoretycznie na "piecyku" o tej samej mocy nie da się wykorzystać w pełni głośników.
Poza tym głośniki często wytrzymują większe moce, niż podaje producent.
  
 
gorzej jak bedzie to wzmacniacz First 1000W to wtedy głosniki 20W RMS max
  
 
Proszę o zmianę tytułu, jak już Pytlar napisał.
  
 
Ja bym powiedział tak na zestaw przedni wzmak może być mniejszy mocowo od głośników ale musi mieć dość dobrą jakość tych RMS-ów a na głośniczek basowy dobrze jest gdy wzmacniacz jest mocniejszy od głośnika ponieważ zapewnia lepszą kontrolę nad głośnikiem. Gdy na głośnik basowy damy za mało mocy głośnik może nam mulić gubić się oraz dudnić.
  
 
Cytat:
2009-01-07 18:09:37, andrzej68 pisze:
Ja jestem w temacie car audio zielony i dlatego proszę o pomoc.



Normalnie załamka ale co wymagać od kogoś kto jest dopiero 7 dni na Forum.
Kolego, poczytaj pierwsze wątki czyli REGULAMINY i pomoże to Tobie uniknąć nieporozumień na Forum jak również dowiesz się jak zakładać wątki oraz jak ma wyglądać taki wątek. Teraz wejdź na swój wątek, kliknij na pierwszy post - czyli Twój na samym dole i kliknij na dloe po prawej EDYTUJ, a następnie zmień tytuł wątku na coś, co pomoże wszystkim pomóc Tobie w problemie.
Sądzę że wszyscy sa teraz 'zieloni' bo nikt nie ma bladego pojęcia o co tak naprawdę Tobie chodzi czytajac Twój tytuł...
Good Luck
  
 
Cytat:
2009-01-07 18:09:37, andrzej68 pisze:
Ja jestem w temacie car audio zielony i dlatego proszę o pomoc. Jak to jest z podłanczaniem głośników. Czy suma wat wszystkich głośników ma być większa czy mniejsza od mocy wzmacniacza? [ wiadomość edytowana przez: andrzej68 dnia 2009-01-08 16:38:47 ]


Moim zdaniem jeśli jest taka sama to nie ma problemu, gorzej jest jesli np. glosniki masz wieksze niz wzmacniacz bo wtedy nie wykorzystujesz calych glosnikow, odwrotnie jesli masz to tez nie jest dobrze poniewarz jesli podkrecisz ostrzej - to spalisz glosniki.
Jesli bedziesz dobieral moc glosnikow do wzmacniacza, to patrz na parametry mocy w RMS a nie parametry ktore podaja z kosmosu!
W razie czego pytaj jeszcze lub pokaz linki co chcesz zapodac a napewno ktos sie odezwie.
  
 
to ode mnie też trzy grosze...

kolega napisał:

Cytat:
Ja jestem w temacie car audio zielony i dlatego proszę o pomoc. Jak to jest z podłanczaniem głośników. Czy suma wat wszystkich głośników ma być większa czy mniejsza od mocy wzmacniacza?


To że zielony w temacie to wiemy, pomoc potrzebna to też wiemy, jak to jest z podłączeniem też wiemy, natomiast ja to nie wiem o co chodzi z tym sumowaniem [W] głośników.
Tu się nic nie sumuje, podaje się moc głośnika (lub zestawu głośników) oraz moc końcówki (lub tzw. mostka) i to wszystko.
Nie sumuje się głośników wchodzących w skład zestawu głośników, nie sumuje się też "watów" poszczególnych kanałów przy doborze mocy wzmacniacza...

Wzmacniacz powinien być "większy" mocowo od głośnika (ew zestawu głośników odseparowanych) z prostej przyczyny - zniekształcenia, które generowane są przy wyższych mocach są na tyle duże, że wyraźnie wpływają na pogorszenie jakości dźwięku, nawet bardzo wyraźnie. Dlatego właśnie lepiej jest kupić dobrej mocy i jakości sprzęt z drugiej ręki niż nowy ale "trochę za słaby". Ten drugi z reguły pracuje rozkręcony na 100% generując zniekształcenia już od spodu. Po co psuć sobie radość z czystego dźwięku?