Dym spod maski przy zapalaniu !!

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Mam silnik Poloneza ( ten starszy - '90 r. ). Wczoraj rano poszedlem do samochodu ( zimny silnik ). Pokrecilem troche na gazie - nie chcial zapalic. Przelaczylem na benzyne i wtedy sprobowalem. PUF ! Gesty szary dym spod maski. Wylaczylem silnik, Podnioslem maske, dym sie rozwial i tylko mala struzka dymu sie wydobywala z wlewu oleju, oczywiscie nakretki nie bylo.
Moje pytanie: CO TO BYŁO i czym bylo spowodowane? Kupilem na wszelki wypadek nowa nakretke, dolalem oleju, ale boje sie zapalac auto z obawy na powtorke. Prosze o pomoc..!
  
 
Witam,
moim zdaniem zapaliła Ci się mieszanka powietrza, gazu i benzyny w kolektorze ssącym, zdarza się gdy np. kable WN są do wymiany i/lub zapłon źle ustawiony, ewentualnie jak któryś zawór ssący ma źle ustawiony luz, nie robi spustoszeń (w polonezie) ale nie powinno się do tego dopuszczać. Druga sprawa, jeśli tak rzeczywiście było to wygląda na to że u Ciebie płomień wybuchu przedostał się do wnętrza silnika drogą kolektor-gaźnik-obudowa filtra powietrza (nie wygięło pokrywy filtra??) -przewód między obudową filtra a pokrywą zaworów- i dalej pod pokrywą zaworów i uszło przez korek wlewu oleju razem z nim. W przewodzie między filtrem powietrza a pokrywą zaworów powinien być wygaszacz płomieni (spiralka z cienkiego drutu), który zatrzymałby płomień we filtrze powietrza. Wtedy byś usłyszał tylko PUF, a dymu by nie było i nie wyrwałoby korka od oleju.
  
 
Czyli gdybym nie uzywal gazu przez jakis czas ( zanim oddam do mechanika ), zapalal i jezdzil na samej benzynie, to nie powinno sie takie cos powtorzyc?
  
 
W sumie na benzynie trudniej o takie PUF więc jest to jakieś wyjście z sytuacji, a najlepiej jak rzeczywiście ktoś by to zobaczył na żywo i stwierdził na 100% co trzeba zrobić aby było ok. Na odległość to jak wróżenie ze szklanej kuli . Też miałem kiedyś puf, na szczęście nie aż takie widowiskowe, na prawie każdym skrzyżowaniu przy ruszaniu, powodem były kable zapłonowe.

[ wiadomość edytowana przez: krzyspi25 dnia 2009-07-28 20:49:37 ]
  
 
Jak gazu nie będzie się używało i się dobrze przewietrzy to się takie "bum" nie powinno zdarzać.